Uzay İstasyonu Nedir? ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’

Uzay istasyonu, insanların uzayda uzay şartlarına ayak uydurması için geliştirilen bir nevi barınacakları platformdur.Uzay istasyonlarının diğer uzay araçlarından başlıca farkı, hareket etmek için büyük roketlerinin olmamasıdır. Uzay istasyonlarına gitmek için roketi olan diğer uzay araçları kullanılır. Uzay istasyonları, yörüngede haftalarca, aylarca, hatta yıllarca kalmak üzere tasarlanırlar. Bu yönüyle teknolojinin en uç noktası diyebiliriz. Ayrıca Uzay istasyonu içerisinde bilimsel deneyler yapmak üzerine de geliştirilmişlerdir. bu deneyler uzayda uzun süre kalmanın organizma üzerindeki etkilerini araştırmak üzerine yapılan deneylerdir.

Uzayda en uzun süre uzay istasyonu içerisinde kalma rekoru Mir Uzay İstasyonu içerisinde 437,7 gün kalan Valeri Polyakov’a aittir.

İlk Uzay istasyonunu kim atmıştır sizce uzaya?

İlk uzay istasyonunu uzay yarışı döneminde yörüngeye fırlatılan SSCB’ye ait Salyut 1’dir.

En Büyük Uzay İstasyonu ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’

Uluslararası uzay istasyonu gelmiş geçmiş gönderilen bugünün imkanlarıyla hem en teknolojik hemde en pahalı uzay istasyonu. Uluslararası denmesinin sebebi, ise bir çok devletin bir araya gelerek gerek maddi gerek teknoloji alanında işbirliğinden kaynaklanmaktadır. 1998 yılında yörüngede inşaatı başlanan Uluslararası Uzay İstasyonunun yapımı 2011’de tamamlanmıştır. Planlara göre de 2020 ye kadarda görevine devam etmesi plânlanmıştır. Şuana kadar yapılmış en büyük Uzay istasyonu olmuştur. Araştırmalar demiştik bu istasyonda düşük yerçekimi şartlarında biyoloji, kimya, tıp, fizik v.b. konularda araştırmalar yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.