WinRaR’da 14 Yıllık Önemli Bir Bug Bulundu

WinRaR bildiğiniz üzere Rar ve Zip gibi formatları açmak için kullandığımız bir programdır. Hemen hemen hepimiz bilgisayarımızı formatladıktan hemen sonra ilk kurduğumuz programlardandır.

WinRAR’da 2005 yılından kalan bir BUG bulundu. The Register’in raporuna göre, WinRAR’ın 2005’ten beri tespit edilmeyen bir Bug’unun olduğunu ortaya çıkardı.

Bu güvenlik açığı ile RAR dosyalarını, kullanıcıların bilgisayarına bir virüs kurulabilmesi ve tüm bilgisayarın kontrolünün hacker’ın eline geçmesi mümkün oluyordu. Bu hata WinRAR’ın ACE biçiminde sıkıştırılmış dosyaları işlemek için kullandığı, 2005’ten itibaren eski bir dinamik bağlantı kitaplığı olan DLL ile ilgili olduğu ortaya çıktı. Tel Aviv menşeli bir güvenlik firması olan Check Point tarafından keşfedilen bu hata bir Fuzz testi sırasında keşfedildi ve, WinRAR’ın yapımcısı RarLab’e bildirildi. Ayrıca Check Point, tehdidi gösteren bir videoyu da Youtube yükledi işte o video;

Hatanın bildirilmesinin hemen ardından WinRaR yapımcıları hatayı gidererek yeni bir sürüm yayınladı. 5.70 beta 2 sürümü ile birlikte uygulamada bu tür bir güvenlik açığı da ortadan kalkmış oldu.
Eğer bilgisayarınızda WinRAR kullanıyorsanız buraya tıklayarak 5.70 Beta 2’yi kurmayı ihmal etmeyin.

Kaynak:https://fossbytes.com/winrar-flaw-malware/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.