WordPress.com vs WordPress.org – Hangisi Daha İyi?(Karşılaştırma Tablosu Yaptık)

WordPress.com ve WordPress.org’un aslında iki farklı platform olduğunu biliyor muydunuz? Genellikle yeni başlayanlar, onları yanlış platform seçmelerine yol açan bu iki platformu karıştırırlar. Kullanıcılarımız hep merak etmiştir hangisi daha iyi diye farkları nelerdir, yada WordPress.org nedir? WordPress.com nedir? sorular sorular… Bütün sorularınıza cevap verdik…

Çevrimiçi başarınız için doğru platformu seçmek çok önemli olduğundan, WordPress.com vs WordPress.org bütün yönleriyle karşılaştırmasını yaptık.

WordPress.com vs WordPress.org Karşılaştırması

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkı anlamanın en iyi yolu, her bir platforma ayrı ayrı bakmaktır.

WordPress.org

WordPress.org çevrenizde duyduğunuz bütün başarılı sitelerin kullandığı sistemdir, kesinlikle ücretsiz açık kaynaklı popüler web sitesi platformudur.

Bu açık kaynak ve herkesin kullanması için% 100 ücretsizdir. Tek ihtiyacınız olan bir alan adı(evin adresi gibi düşünebilirsiniz yukarda yazan www.donanimplus.com yazan yerdir) ve hostingdir(Adresinizin binasıdır yani bu tüm dosyaları resimleri yüklediğiniz yerdir) . 

Aşağıda ise WordPress.org’un artılarını ve eksilerini sırladık.

WordPress.org’un Artıları

WordPress.org’da sitenizin tam kontrolü sizdedir. İstediğiniz her şeyi yapabilir ve ihtiyacınız olduğu kadar özelleştirebilirsiniz. İşte, web sitenizi oluşturmak için WordPress.org’u seçmenin yararlarından bazıları…

 • Kullanımı kolaydır.
 • Web sitenize ve tüm verilerine tam erişiminiz olur. Sitenizde herşey yapabilir her şey ayınlayabilirsiniz ( Yasadışı şeyler yapamassınız )
 • Web sitenize ücretsiz, ücretli ve özel WordPress eklentileri / uygulamaları ekleyebilirsiniz.
 • Web sitesi tasarımınızı gerektiği gibi özelleştirebilirsiniz. İstediğiniz herhangi bir ücretsiz veya ücretli WordPress teması ekleyebilirsiniz . Ayrıca tamamen özel tasarımlar oluşturabilir veya istediğiniz herhangi bir şeyi değiştirebilirsiniz.
 • Sitenize istediğiniz kadar reklam ekleyebilir ve sadece bu reklamların parasını siz alırsınız başkaları almaz bu parayı yada ortakçı olmazlar size.
 • Özel analizler ve takip için Google Analytics gibi güçlü araçları kullanabilirsiniz .
 • Dijital veya fiziksel ürünleri satmak, kredi kartı ödemelerini kabul etmek ve malları doğrudan web sitenizden göndermek / göndermek için çevrimiçi bir mağaza oluşturmak için kendi kendini barındıran WordPress’i kullanabilirsiniz .
 • Ayrıca, üyelik siteleri oluşturabilir ve premium içerik, kurs vb. İçin üyelik satabilir ve web sitenizin etrafında çevrimiçi bir topluluk oluşturabilirsiniz.

WordPress.org’un Eksileri

WordPress.org sitesini kullanmanın çok az eksisi vardır.

 • Tüm web siteleri gibi, web siteniz için sunucu ihtiyacı duyacaksınız. Web sitenizin dosyalarının internette saklandığı yer burasıdır. Başlangıçta, maliyet ayda yaklaşık 2 Tl (En ucuz) civarındadır. Ancak, web siteniz büyüdükçe ve daha fazla trafik aldıkça, web barındırma maliyetleri beklendiği gibi artacaktır, ancak maliyetleri karşılayacak kadar para kazanırsınız.
 • Güncellemelerden siz sorumlusunuzdur. WordPress sitenizi güncelleme düğmesine (1-tıkla) tıklayarak kolayca güncelleyebilirsiniz, bu yüzden çok fazla uğraştıracak bir konu değildir.
 • Yedeklemelerden siz sorumlusunuzdur. Neyse ki, otomatik yedeklemeleri ayarlamanıza izin veren tonlarca WordPress yedekleme eklentiside vardır.

WordPress.org web sitesinin gerçek maliyeti, oluşturmaya çalıştığınız şeye göre değişir (basit blog, portföy web sitesi, e-Ticaret mağazası, üyelik sitesi, vb.). Ücretsiz temalar vs premium temalar, ücretsiz eklentiler vs prim eklentileri, vb gibi diğer faktörler de vardır.

Düşük bir bütçeyle, web sitenizi yılda 50 TL  kadar bir miktarla kısa bir sürede oluşturabilirsiniz.( Bu çoğu şeyi ücretsiz almanız anlamına gelir.)

Kullanıcıların% 99’u için, önerimiz daima WordPress.org’u kullanmaktır.

WordPress.com

WordPress.com , WordPress, Matt Mullenweg’in kurucu ortağı tarafından oluşturulan bir barındırma hizmetidir. Aynı kurucudan dolayı, kullanıcılar çoğunlukla WordPress.com’u popüler WordPress.org yazılımı ile karıştırmaktadır.

WordPress.com barındırma hizmetinin 4 planı vardır:

 • Ücretsiz – sınırlı.
 • Kişisel – 4 ABD doları
 • Premium – 8 ABD doları
 • Business -25 ABD doları

Şimdi WordPress.com’un artılarını ve eksilerini inceleyelim.

WordPress.com’un Artıları

Ücretsiz WordPress.com platformu, hobi blogcuları ve aileleri için bir blog başlatanlar için iyi bir seçimdir. İşte WordPress.com kullanmanın yararlarından bazıları:

 • 3GB’a kadar alan için ücretsizdir. Bundan sonra daha fazla alan için ücretli bir plana geçmek zorunda kalacaksınız. (Kişisel plan $ 36 / yıl size 6GB verir, Premium plan 99 $ / yıl size 13GB depolama sağlar veya sınırsız depolama için 299 $ / yıl Business planı).
 • Güncellemeler veya yedeklemeler hakkında endişelenmenize gerek kalmaz. WordPress.com bununla ilgilenir.

WordPress.com’un Eksileri

WordPress.org’dan ayıran ücretsiz WordPress.com sınırlamaları vardır . İşte WordPress.com kullanmanın bazı dezavantajları şunlardır:

 • Web Sitenize reklam ekleyemessiniz wordpress sizin için reklamları yerleştirir ama siz bir kuruş reklamdan para alamassınız. 
 • Web sitenizde reklam yerleştirmenize izin VERİLMEZ. Yüksek trafikli bir site çalıştırırsanız, gelirlerini onlarla paylaştığınız WordAds adında reklam programlarına başvurabilirsiniz. Premium ve business planını seçmiş kişiler WordAds direk başvuruda bulunabilirler.
 • Eklentileri yükleyemezsiniz. Ücretsiz plan kullanıcıları, önceden etkinleştirilen dahili JetPack özelliklerini alır. Business planı kullanıcıları, uyumlu eklentilerden (299 $ / yıl) bir seçim yapabilir. WordPress.com VIP programı eklentileri yüklemenizi sağlar ve ayda 5000 $ ‘dan başlar.
 • Özel temalar yükleyemezsiniz. Serbest plan kullanıcıları sadece sınırlı ücretsiz tema koleksiyonundan kurulabilir. Premium ve Business planı kullanıcıları da premium temaları seçebilir. Ücretsiz sürüm için sınırlı özelleştirme seçenekleri vardır. Premium ve Business planı kullanıcıları özel CSS kullanabilir.
 • İstatistiklerine göre merak ettiniz. Google Analytics’i ekleyemez veya başka bir güçlü izleme platformu kuramazsınız. Business planı kullanıcıları Google Analytics’i yükleyebilirler.
 • Hizmet Şartları’nı ihlal ettiklerini düşündüklerinde sitenizi istedikleri zaman silebilirler.
 • Siteniz, WordPress.com bağlantısı içerecektir. Business planına yükseltilerek kaldırılabilir.
 • WordPress.com herhangi bir e-ticaret özelliği veya entegre ödeme ağ geçidi sunmamaktadır.
 • WordPress.com ile üyelik siteleri oluşturamazsınız.

Gördüğünüz gibi, WordPress.com barındırma platformu ücretsiz, kişisel ve hatta premium planınızdayken bile oldukça sınırlıdır. Bazı gelişmiş özelliklerin kilidini açmak için, Business planında (yılda 299 dolar) ya da VIP planında (ayda 5000 dolar) ödemeniz gerekir.

WordPress.com vs WordPress.org (Sıkça Sorulan Sorular)

İkisininde artılarını ve eksilerini gördük, sırada geldi sıkça sorulan sorulara aşağıda bu sorulara cevap vermek için elimizden gelen en iyisini yapdık umarım tatmin olursunuz.

WordPress.com vs WordPress.org – Hangisi Daha İyi?

Kişisel bir blog yazarıysanız ve web sitenizden para kazanmayla ilgilenmiyorsanız, ücretsiz WordPress.com adresine gitmenizde fayda vardır.

Sitenizden para kazanmak isteyen bir işletme veya blog yazarıysanız, o zaman kendinizi sunucunuzda barındırdığınız WordPress.org’u kullanmanızı öneririz. Web sitenizi istediğiniz gibi büyütmek için size özgürlük ve esneklik sağlayacaktır.

WordPress.com Business Planı (her web sitesi için 299 $ / yıl) ile birkaç gelişmiş özellik elde edebilirsiniz, ancak bu para, yılda 500 Tl maliyeti bir Bir hosting+ücretli tema alabilir+alan adınızı alabilirsiniz. 

Uzman görüşümüze göre, WordPress.org daha iyi bir platformdur, şöyleki çevrenizde gördüğünüz tanınmış en ünlü siteler wordpress.org’un ürünüdür.

WordPress.com vs WordPress.org – Özetlersek

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farklar hakkında düşünmenin en iyi yolu, bir ev sahibi olmak ile bir evi kiralamanın benzetilmesidir.

WordPress.com bir ev kiralama benzer. Neleri yapabileceğiniz ve yapamayacağınız konusunda sınırlı güc ve kontrolünüz vardır.

WordPress.org bir eve sahip olmak gibidir. İstediğiniz her şeyi yapabilirsiniz eve ister çivi çakarsınız ister başka bir şey size ses çıkaran olmaz.

WordPress.org ile WordPress.com karşılaştırmasında karşılaştığımız her şeyin özetini aşağıdaki tablo ile verdik:

WP.org (Platform)WP.com (Ücretsiz)WP.com (Premium)WP.com (Business)
Maliyet46 – 100 $ / yılÜcretsiz99 $ / yıl299 $ / yıl
Özel alanEvetHayırEvetEvet
Depolama Alanı BarındırmaSınırsız3 Gb13 GbSınırsız
Para Kazanma ÖzgürlüğüEvetHayırEvet (devir / pay ile)Evet (devir / pay ile)
Marka ÖzgürlüğüEvetHayırHayırEvet
Tüm SEO ÖzellikleriEvetHayırHayırEvet
Güçlü AnalizEvetHayırHayırEvet
Tam Tema DesteğiEvetHayırSınırlıEvet
Tam Eklenti DesteğiEvetHayırHayırEvet
E-Ticaret MağazasıEvetHayırHayırHayır
Üyelik SitesiEvetHayırHayırHayır
Tam kontrolEvetHayırHayırHayır


Umarız, bu makale WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkları anlamanızda yardımcı olmuştur.

Web sitenizde sizlere en iyiyi diliyoruz ve doğru platformu seçmenizi umuyoruz: WordPress.org.

Bu makaleyi beğendiyseniz ve hala birşeyler eksik olduğunu düşünüyorsanız bize yorum yaparak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.