WordPress Neden Ücretsizdir? Maliyetler neler? Telif Yer Miyiz?

Kullanıcılarımız tarafından en sık sorulan sorular: WordPress’i kullanmak için para ödemem gerekiyor mu? Neden WordPress ücretsiz? gibi sorulardır. Onlara genellikle WordPress’in ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım olduğunu söyleriz. Ayrıca WordPress nedir? bilmiyorsanız buradan bu yazıyı inceleyebilirsiniz?

Bu yazıda, WordPress’in neden ücretsiz olduğunu, bir WordPress sitesi çalıştırmanın maliyeti nedir ve ne kadar olduğunu, WordPress kullanarak telif yer miyiz? konularına cevaplar bulacağız.

WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır. Açık kaynaklı yazılımdan kastı ise herhangi bir ücret ödemeden, yazılımı kullanma, değiştirme, geliştirme ve yeniden dağıtma özgürlüğüdür. Yani wordpress için hiç bir ücret ödemezsiniz. Ama bu demek değildir wordpress adının geçtiği herşey ücretsiz. Okumaya devam ederseniz ne gibi ücretler ile karşılaşacağınızı bulacaksınız.

Neden WordPress’i Yazılım Olarak Satmıyorlar?

Sık sık sorulan sorulardan biride, neden WordPress’i ücretli olarak arkasındaki insanların satmadığıdır. WordPress herkesin söylediği kadar iyiyse, açıkça satarak çok daha fazla para kazanacaklardır. Değil mi?

Keşke benim ürettiğim bir şey olsa da cüz-i miktarda satışa çıkarsam ama wordpress tek bir şirketin ve yada bir kişinin değil milyonların katkıda bulunduğu sürekli geliştirilen bir projedir. Satışa çıksa bile elde edilecek gelir milyonlara dağıtılacaktır. Heralde 1 TL gibi bir gelirim olurdu 😀 Zenginim 😀 (Ama madden değil manen).

WordPress, on binlerce yetenekli insanın, bugünkü harika bir yazılıma katkıda bulunmak için, canla başla çalıştığı açık kaynaklı bir topluluk projesidir.

Projenin geliştirilmesine öncülük eden temel bir geliştirici ekibi var, ancak herkes bir şeyler ekleyebilir, hataları düzeltebilir, özellikler ekleyebilir, özellikler önerebilirler. Ayrıca, proje liderleri bir sürümden diğerine değişir.(4.9-5) Topluluğa karışırsanız, WordPress’e de önemli bir katkıda bulunabilirsiniz.

İnsanlar WordPress ile Nasıl Para Kazanıyor?

Herhangi bir açık kaynaklı yazılımın iki ana karlı kısmı vardır; bunlardan birincisi ürünlerdir, ikincisi ise hizmetlerdir. Yaptığınız eklentiler satabilirsiniz. Veya da sorunlarını çözmek için hizmet sunabilir, kendi tasarladığınız temaları satabilirsiniz. Öyle ki tema satarak binlerce TL para kazanan insanlar var. (Bknz: WordPress teması satarak ayda 30 bin tl kazanmak)

İnsanlar WordPress’i WordPress.com ile karıştırırlar , ancak  ikisi arasında büyük farklar vardır. WordPress (genellikle kendi kendine barındırılan WordPress veya WordPress.org olarak adlandırılır ) ücretsiz bir blog platformu ve web sitesi oluşturucusudur. WordPress.com ise blogger gibi bir platformdur. Kayıt olur üyelik modeli belirledikten sonra başlarsınız, ancak bu ikisinin arasındaki farkı iyi kavrayıp temellerinizi ona göre atmanız gerekir. (İkisi arasında ki farkı daha iyi kavramanız açısından buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz).

WordPress’de para kazanmak için eklenti tema veya da hizmet gibi şeyler satabilirsiniz ki bu işle uğraşan düzinelerce şirket, yukarıda da örnekte verdiğim kişiler var işte bu işten başarı yakalamış multi-milyon dolarlık WordPress şirketlerinden bazıları:

Automattic– 2005 yılında WordPress kurucusu Matt Mullenweg tarafından kurulan Automattic, WordPress alanındaki en tanınmış isimlerden ve endüstri liderlerinden biridir. Kesin gelir rakamları bulunmamakla birlikte, 2014 yılında otomatik olarak 160 milyon dolar fon sağlamıştır ve (geçici) değerini 1.16 milyar dolara yükseltmiştir.

Elegant Themes – Sekiz yıllık deneyime sahip bir şirket olan Elegant Themes 80’den fazla tema ve eklentiye ev sahipliği yapıyor. 300.000’den fazla aktif müşteri olan Elegant Themes, yıllık abonelik için 69-89 dolarlık bir fiyat etiketine veya ömür boyu erişim için 249 dolarlık bir ücret politikası uyguluyorlar.

WPEngine – 290 milyon dolardan fazla para toplayan ve şu anda StudioPress ticari temalarına sahip olan bir WordPress barındırma şirketi .

Yoast – 5 milyondan fazla web sitesinin kullandığı popüler WordPress SEO eklentisinin arkasındaki şirkettir. Gibi gibi bir çok örnek verebiliriz.

WordPress Kullanarak Telif Hakkına Girer misiniz?

Hayır, WordPress ile telif hakkına girmessiniz. Herkesin kullanmasına izin verecek şekilde lisanslanmıştır, ancak yazılıma yapılan her bir telif hakkı telif hakkına sahiptir. Yani yazılımı değiştirip özellikler ekleyerek telif hakkınızın olduğunu savunamazsınız.Üzerine özellikler ekleyerek satabilirsiniz ama sattığınız yazılımda açık kaynaklı olmak zorundadır GPL( Türkçesiyle Genel Kamu Lisansı özgür yazılımlarda kullanılması amacıyla geliştirilmiş bir yazılım lisansı) altında lisanslanmıştır.

WordPress Kullanmanın Maliyeti

WordPress bir yazılım olarak indirmeniz ve kullanmanız için ücretsizdir. Ancak, WordPress’i web üzerinde kullanmak için, bir hostinge ve birde domaine ihtiyacınız olacaktır .

Süreçten gidecek olursak, bir wordpress sitesi kurmak için hostinge ihtiyacınız vardır (dosyalarınızın saklandığı uzaktaki harddisk gibi düşünün)(Ortalama 20 ila 200 Tl arasında değişir. En ucuz ve kalitelisini buradan alabilirsiniz) ikincisi ise domain yani siteadresiniz.com şeklinde yazan kısımı alırsınız buda sizin adresinizdir(Ortalama 50-100 TL arası değişiyor). Aynı firmalardan da alabilir veya da farklı firmalardan da alabilirsiniz. Buraya kadarki kısım alt yapıdır yani ücretsiz wordpress yazılımınızı bunları aldıktan sonra kurarsınız (Buradan ücretsiz indirebilirsiniz).

Alt yapı tamam sırada bir tema bulmanız gerekiyor bunu 6000’den fazla ücretsiz tema mevcuttur birini seçerek kullanabilirsiniz, ayrıca ücretli temalardan birini de seçebilirsiniz. Ayrıca ek olarak ücretli eklentide ve ücretsiz ekentilerden de yaralanabilirsiniz.

Bir yazımızın sonuna daha geldik bir sonraki yazımızda buluşmak dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.