WordPress Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

WordPress nedir? Özünde, WordPress kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmanın en basit ve en popüler yoludur. Aslında, WordPress , İnternet’teki tüm web sitelerinin % 32’sinden fazlası wordpress kullanır, ki şuanda okuduğunuz bu web sitesi de WordPress kullanılarak oluşturulmuştur. Evet – ziyaret ettiğiniz dört web sitesinden biri muhtemelen WordPress kullanmaktadır. 

Daha teknik bir düzeyde, WordPress, GPLv2 altında lisanslanan açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir; bu, herkesin WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabileceği veya değiştirebileceği anlamına gelir. Bir içerik yönetim sistemi temel olarak, web sitenizin – içerik gibi – önemli yönlerini, yazılım hakkında herhangi bir şey bilmenize gerek kalmadan yönetmeyi kolaylaştıran bir araçtır.( Altınızı bir daha çizmek istiyorum her hangi bir yazılım bilmenize gerek yoktur WordPress’i kullanmak için).

Özetlersek WordPress nedir? en iyi tabir şu olacaktır.

#WordPress nedir? Basitçe söylemek gerekirse, bir web sitesi oluşturmanın en iyi yoludur. 😉

İlginizi çek dimi biraz o zaman daha iyi anlamak, WordPress Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? gibi sorulara cevap bulmak istiyorsanız kesinlikle okumaya devam edin.

Teknik kısımlara girmeden önce, WordPress ile ne tür web siteleri yapabilirsiniz onları açıklamak istiyorum.

WordPress İle Ne Yapılabilir?

WordPress, çeşitli web siteleri için mükemmel bir web sitesi platformudur. Bloglamadan e-ticarete, iş ve portföy web sitelerinden WordPress, çok yönlü bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi)’ dir. 

Öncelerde WordPress daha çok blog üzerine web siteler oluşturabileceğiniz bir ortamdı ama sonradan yani şuan her türlü web sitesini wordpress ile oluşturabilirsiniz. Mesela WordPress ile oluşturabileceğiniz web sitesi türlerinin yalnızca birkaç örneği:

  • Blog
  • E-ticaret
  • Özel İşletmeler İçin Web Sitesi
  • Haber
  • Fotoğrafçılık
  • Müzik
  • Üyelik
  • Sosyal Platfomlar
  • Forum Siteleri 

gibi gibi bir çok web sitesi yapılabilir. Şu şekilde düşünün wordpress evin temeli, evin o kirişleri felandır siz ne olacağına karar verirsiniz.

WordPress Hacklenebilir Mi?

Tamam beğendiniz Wordrpess’i ama benim web sitem ne kadar güçlü bir yazılımı olacak diye düşünüyorsanız siz ve gerçekten güvenlik sizin için önemli bir şeyse emin olun wordpress’den daha güvenli bir sistem bulamazsınız. Her sistemde açık vardır ama sizin için ücretsiz bu açıkları sürekli kapatan birileri oldukça emin olun kolay kolay sitenizi kimse ele geçiremez. Öyle ki bu işe Microsoft bile güvenerek resmi blog sitesinde WordPress kullanmaktadır. 

WordPress.com Nedir – WordPress.org Nedir ?

Şimdi wordrpess nedir sorusunu açacak olursak tek tip wordpress yapısının olmadığını görürsünüz nasıl yani? Şöyle wordrpess.com ve WordPress.org adı altında iki çeşit platform vardır. Birisinde tamamen özgürsünüzdür ki yukarıda verdiğim örnek(Microsoft ) diğerinde ise tamamen ücretsiz bir yapısı vardır( Bloger Tarzı) yani üye olursunuz ve hemen yazarsınız. İlk dediğim yani özgür olan Wordrpress.org’dur. Bu sistemi bütün özgün web siteleri kullanır.(Örnek şuanda okuduğunuz web sitesi) daha açıklayıcı olarak burada ayrıca bir yazı yazdım oradan inceleyerek bu ikisi arasında ki farkı, hangisini seçmeniz gerektiğini buradan okuyabilirsiniz.

WordPress Ne İşe Yarar 

WordPress Ne İşe Yarar (Nedir): Temelde bir internet sitesi kurma mantığı şöyle işler; önce siteniz için bir hosting ve domain alırsınız. Bu adımlar kurulacak her türlü internet sitesi için (e-ticaret, forum, haber, blog, firma, ilan vs. ) aynıdır ve sabittir.

Ardından ise aldığınız bu hosting ve domain üzerine sitenizi kurarsınız. Farklılık gösteren kısım ise bu noktadan sonra başlar. Sitenizi tasarımsal ve işlevsel olarak inşa etmek için kodlama bilmeniz gerekmektedir.

İşte wordpress sizden istenilen bu gereksinimi ortadan kaldırır. Size kodlama veya herhangi teknik bilgiye sahip olmadan sitenizi kurma ve yönetme olanağı sağlar. Tıklamalar ile sitenizi kurabilir ve yönetebilirsiniz.

WordPress’i kullanmaya nasıl başlarım?

Şimdi muhtemelen “nasıl alabilirim?” Diye soruyorsunuzdur.

WordPress ücretsizdir. Evet, bu doğru -% 100 ücretsizdir.

Tek yapmanız gereken sunucunuza wordpress dosyalarını atmaktır. Sonrası biraz daha teknik kısımdan oluşur. Özetlersek…

Öncelikle bir adres almanız(o yukarıda yazan donanimplus.com gibi) bir adres almalısınız, sonrasında bir hosting ( Sitenin dosyalarını yüklediğiniz uzaktaki harddisk) almanız ve buradan bu dosyaları o sunucunuza yüklemeniz gerekir. Sonrasında web sitenizi nasıl bir şeye benzemesini istiyorsanız ona uygun bir tema bulmanız gerekir. Bu tema ücretsizde olabilir profesyonel ücretli satılan temalarda olabilir.(Ucuz etin yahnisi yenmeyeceği için ücretli tema almanızı öneririm) en son kullanıma hazır bir şekilde içeriklerinizi yükleyebilirsiniz. 

Yorumlar ( 1 )

Yorum Yap
  1. Yine her zamanki gibi döktürmüşsünüz. Hemen hemen bütün yazdığınız makaleleri okudum. Çok faydalandığım bir site. Teşekkürü bir borç bilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.