Yapay Zeka Kullanılarak Yeni Bir İnsan Türü Keşfedildi

Geçtiğimiz günlerde bilimde inanılmaz olaylar oldu. Bir yapay zeka kullanılarak bilinmeyen bir insan türü keşfedildi. DNA’nın ise şuan ki Asyalılara benzerliği ile dikkat çekti.

Nature Communications isimli ünlü bilim dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Neandertal ve Denisovan türlerinden melezlenmiş gizemli bir insan türünün var olduğu ileri sürüldü. Bu iki türün yapay zeka algoritması kullanılarak keşfedildiği dikkat çekti.

Arkeologları Bu durum İşsiz Bırakabilir!

Yapay zeka algoritmaları ile yapılan bu yeniliğin insanlığın evrimini daha iyi anlamak üzere kullanılabilir ve arkeologluğun ‘geleceği olmayan meslekler’ listesine eklenmesine yol açabilir.

Centre for Genomic Regulation tarafından yapılan açıklamada, “Söz konusu çalışma; kullanılan teknolojinin biyoloji, genom ve evrim alanlarındaki diğer çıkmazların çözümünde kullanılmasını sağlayacaktır” denildi.

Neandertal türünün kökeninin Avrupa’ya, Denisovan türünün kökeni ise de Sibirya, Güney Asya ve Okyanusya’ya dayanıyor. Bu gizemli insan türünün, on binlerce yıl önce Afrika’dan göç eden modern Asya ırkıyla karşılaştığı ve ırklarının karıştığı tahmin edilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.