Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Yasaklı Sitelere Giriş – 2022 DNS Ayarları

Yasaklı sitelere giriş DNS ayarları, internette erişim engeli olan bütün web sitelerine erişmek için oldukça iyi bir yoldur.

Bildiğiniz gibi etik olmadığı ve yada toplum kurallarına uymadığı için Devletler sürekli olarak bazı web sitelerini engellerler. Ülkemizde o kadar fazla olmasa da Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Pakistan, Rusya gibi ülkeler bunu sürekli olarak yaparlar.

yapay zeka destekli haber sitesi

Bu kısıtlamaları aşmanın ve internetin keyfini çıkarmanın yolları vardır. Bunların başında VPN kullanmak gelir. Ama VPN’i ya ücretli kullanacaksınız, yada ücretsiz bir VPN kullanarak bilgilerinizin şirketlere satılmasına göz yummanız gerekir. Yasaklı sitelere giriş için elinizdeki tek koz tabi ki VPN değildir. DNS ayarlarınızı değiştirerek de yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz.

Peki DNS nedir?

DNS Nedir?

DNS yani “Domain Name Server” yani Türkçesi alan adı sistemidir. İnternete bağlı her cihazın bir kimliği vardır. Nasıl biz insanlarda benzersiz parmak izimiz varsa her cihazında benzersiz kimsede olmayan IP adresi vardır. Tabi her cihazın IP adresi olduğu gibi her web sitesinde bu gibi adresleri vardır. IP adresi bildiğiniz gibi sayılardan oluşur (Örn: 192.168.1.1). Normalde bir web sitesine gitmek için adres çubuğuna adresini yazarak gideriz. (Örn: google.com yazarak Google’a gidebilirsiniz) Burada Google.com yazarak gidebilmeniz DNS hizmeti sayesinde olmuştur. DNS olmasaydı 216.58.207.163 gibi bir sayı yazmanız gerekirdi. O sayıyı kopyalayın ve adres çubuğuna yapıştırın, göreceksiniz Google’a gidecektir.

Az çok DNS nedir? sorusuna cevap vermeye çalıştık. Peki yasaklı sitelere giriş için DNS ayarları nasıl yapılmalı? Bunun için her cihazda farklı bir yol var ama yazacağımız her birindeki DNS ayarları hep aynı.

Yasaklı Sitelere Giriş İçin DNS Ayarları

Yasaklı sitelere giriş DNS ayarları Windows 10

Windows 10 kurulu bir işletim sistemi ile DNS ayarlarını değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki adımlar ile kolaylıkla DNS ayarlarını değiştirebilir ve yasaklı sitelere kolayca girebilirsiniz.

 1. Öncelikle sağ en altta bulunan Wifi ile bağlanıyorsanız wifi simgesine kablolu bağlanıyorsanız da internet simgesine sağ tıklayın ve “Ağ ve İnternet Ayarları öğesini açın”a tıklayın.
 2. Açılan pencereden “Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir” yazınıza tıklayın.
 3. Ağ bağlantıları penceresi açılacaktır. Buradan bağlı olduğunuz ağa sağ tıklayın ve özelliklere tıklayın.
 4. “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” yazısının üstüne tıklayın ve aşağısındaki özellikler butonuna tıklayın.
 5. Biraz aşağıda “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan”ı işaretleyin ve aşağıda verdiğimiz DNS ayarlarında birini yazın.
 6. Tamam diyerek ayarları kaydedin.

Bu ayarları uygulayarak başarı ile DNS ayarlarını değiştirebilirsiniz. Yasaklı sitelere giriş için bu ayarlar yeterli. Ama unutmayın doğru bir DNS ayarı için Doğru sunucu adresi gerekir. Eğer vazgeçerseniz de “DNS sunucu adresini otomatik al”ı işaretleyerek ayarları geri alabilirsiniz.

Yasaklı siteleri giriş DNS ayarları Android

Telefonlarda bir çok DNS değiştirme için uygulama bulunmaktadır. Android platformunda ise düzinelercedir. Örneğin: TrustDNS isimli uygulamayı indirerek DNS ayarlarınızı kolayca değiştirebilirsiniz. Bu işlemi uygulama indirmeden siz yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 1. Ayarlara girin.
 2. Bağlantılar’a dokunun.
 3. Wifi’ye girin ve bağlandığınız ağa basılı veya da bir kere dokunun.
 4. Açılan pencereden en altta ki gelişmişe tıklayın.
 5. Gelişmiş ayarları içinde İp ayarını Statik yapın.
 6. DNS1 ve DNS2 alanlarını size vermiş olduğumuz her hangi bir DNS adresi ile değiştirin.
 7. Kaydet diyerek kayıt edin.

Ayarlarınızı geri almak için Statik seçmiş olduğunuz ayarı tekrardan DHCP yaparak eski ayarlarınıza geri dönebilirsiniz. Böylelikle kolaylıkla yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz.

Yasaklı sitelere giriş DNS ayarları iOS

Android’de nasıl yasaklı sitelere giriş için DNS ayarlarını değiştirebileceğinizi anlattık. İOS tarafında ise biraz daha farklı ayarlar söz konusu. Mesela Android’de iki tane DNS ayarını iki farklı yere yazıyorduk. Ama İOS’da bu iki DNS ayarını tek bir yere yazmamız gerekiyor. Sadece her iki adresin arasına virgül koymanız gerekiyor. Bunu yapmak için şu adımları uygulayın;

 1. Ayarlara girin.
 2. Wifi bölümüne girin.
 3. Wifi ağınızın yanındaki “i” işaretine dokunun.
 4. DHCP menüsüne tıklayın. DHCP’nin altındaki DNS alanına aşağıda vereceğimiz DNS ayarını boşluk bırakmamak kaydı ile her iki DNS adresini de yan yana virgün ile ayırarak yazın.

Yasaklı sitelere giriş DNS ayarları MacOS

Bir MacOS işletim sistemli bilgisayar kullanıyorsanız, yasaklı sitelere girme sizin içinde çok kolaydır. Yapmanız gereken bir kaç DNS ayarı ile yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz. Yapmanız gerekenler:

 1. Öncelikle Sistem Tercihlerinde ki Ağ menüsüne gidin.
 2. Bağlandığınız ağın bağdaştırıcısını sol menüden seçin.
 3. İleri butonuna basın.
 4. Açılan alandan en üstten DNS menüsüne tıklayın.
 5. Sol alandaki sunucu adreslerini silin ve yenilerini yapıştırın.
 6. Tamam butonu ile kayıt edip çıkın.

Böylelikle yasaklı sitelere MacOS ile giriş yapabilirsiniz.

Yasaklı sitelere giriş için kullanılacak 2022 DNS sunucuları listesi

Google:

 • 8.8.8.8
 • 8.8.4.4

SafeDNS:

 • 195.46.39.39
 • 195.46.39.40

Yandex:

 • 77.88.8.8
 • 77.88.8.1

TTnet (Türk Telekom):

 • 195.175.39.49
 • 195.175.39.50

DynDNS:

 • 216.146.35.35
 • 216.146.36.36

Comodo:

 • 8.26.56.26
 • 8.20.247.20

Verisign:

 • 64.6.64.6
 • 64.6.65.6

Level3:

 • 209.244.0.3
 • 209.244.0.4

OpenDNS:

 • 208.67.222.222
 • 208.67.220.220

DNS.WATCH:

 • 84.200.69.80
 • 84.200.70.40

DNS Advantage (UltraDns):

 • 156.154.70.1
 • 156.154.71.1

Diğer DNS Sunucu listesi:

1 Yorum

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar