Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Youtube Video Kırpma Nasıl Yapılır?

Youtube video içerik platformu olarak dünyanın en çok kullanılan video içerik platformudur. Her saat hatta her saniye milyonlarca dakikalık içerik Youtube’a yükleniyor ve aynı hızda izlenmeler de devam ediyor. Youtube içerik üreticisi olarak, içerik üreticilerin de bu yoğun tempoya ayak uydurması ve sürekli güncel olarak içeriklerine devam etmesi gerekmektedir. İşte tam olarak bu noktada Youtube video kırpma konusu ön plana çıkıyor. Çünkü geniş kapsamlı bir içerik üretmiş olduğunuzu düşünün: Bu içerik için önce fikir aşaması sonra yapım aşaması ve düzenleme aşaması geliyor. Son olarak bir de içeriği Youtube’a yükleyerek buradaki son işlemleri yapmak var. Yani zahmetli bir iş olduğunu söylemeye çalışıyorum. Bu zahmetli işlerin her birini tek tek yaptınız videonuzu yüklediniz diyelim: Yavaş yavaş izlenmeler, yorumlar ve beğenme-beğenmeme verileri güncelleniyor. O sırada fark ediyorsunuz ki videonuzda düzenlemeyi unuttuğunuz, silmeyi unuttuğunuz bir kısım gördünüz. Bu durumda tüm yaptıklarınızı bir kenara bırakıp, videoyu silerek tekrar baştan yükleme işi tüm motivasyonunuzu yok edebilir. İşte bunun için Youtube video kırpma işlemi son derece önemli bir işlemdir.

Youtube Video Kırpma Nedir?

Youtube video kırpma, içerik üreticinin Youtube’a yüklemiş olduğu 6 saatten kısa video içeriklerini Youtube Studio aracılığıyla düzenleyebilmesini sağlayan bir yöntemdir. Yalnız şunu da söylemeliyim: Videonuzun izlenme sayısı 100.000’in üzerinde ise ve Youtube iş ortağı programı kapsamında olmayan bir Youtube kanalı iseniz bu özellikten yararlanamazsınız.

Youtube Video Kırpma İşlemi Nasıl Yapılır?

Youtube videonuzu silmeden, yayından kaldırmadan ve izlenmeleri, yorumları kötü etkilemeden kaldırmanın yolu Youtube’da uzun zamandır var. Geçen yılın başlarından beri Youtube’un Youtube Studio’yu geliştirme çalışmaları sürüyor ve sürekli güncelleme geliyor. Bu güncellemeler arasında video düzenleme işlemi de daha basit bir hale geldi diyebiliriz. Aşamaları ve ayrıntılarıyla işlemi nasıl yapacağımızı anlatalım.

Öncelikle düzenlemek istediğiniz video için videonun yüklü olduğu Youtube hesabına giriş yapın ve sağ üstteki profile tıklayarak Youtube Studio’yu açın. Soldaki seçeneklerden içerik seçeneğine tıklayın, burada ilgili içeriği bularak tıklayın. Şimdi kırpma işlemini gerçekleştireceğimiz videodayız. Buradan sonrasını maddeler halinde devam edelim.

 1. Video içerisinde soldaki satırlardan düzenleme kısmını açalım,
 2. Kırp satırını seçerek düzenleyicideki mavi kutuya bakalım,
 3. Mavi kutunun kenarlarından tutup sürükleyerek istediğimiz yere çekebiliriz,
 4. Videodan kırpmak istediğimiz kısmı mavi kutunun dışında bırakana kadar burada düzenleme yapalım,
 5. İstediğimiz şekle getirdikten sonra mavi kutunun içerisinde kalan kısım hariç tüm kısımlar silinecektir,

 6. Son olarak önizle seçeneğinden son kontrolleri yaparak kaydedelim ve bu kadar.

Youtube Ortasından Video Kırpma Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki seçenekte gördüğünüz gibi videonun bir kısmının kalmasını istiyoruz ama ortasından bir kısım daha almak için bu yöntem işimize yaramayacaktır. Zira bir bütün olarak videoyu kırpmaya yarayan bir yöntemdir. Videonun içerisinden bir kısmı kırpmak veya kaldırmak için izlenecek yol ise şöyle:

 1. Yine yukarıdaki gibi kırp satırını seçerek düzenleyicideki mavi kutuya bakıyoruz,
 2. Bu sefer kaldırmak istediğimiz kısmın başına mavi kutuyu koyuyoruz,
 3. Fakat burada böl seçeneğini seçiyoruz,
 4. Görünen mavi çubuğu tıklayarak kaldırmak istediğimiz kısmın sonuna götürüyoruz,
 5. Her zamanki gibi son kontrolleri yapıyor ve önizle seçeneğinden istediğimiz gibi olup olmadığına bakıyoruz,
 6. Kaydederek işlemi sonlandırıyoruz.

İşlemler esnasında mavi kutuyu kaydırırken zorlanıyorsanız eğer geri al tuşunun yanındaki zaman belirtecini kullanabilirsiniz. Buradan istediğiniz saat, dakika ve saniyeyi yazarak da işlemlerinizde nokta atışı bir titizlik sağlayabilirsiniz. Burada bulunan geri al tuşuyla da yanlış yaptığınızda işlemi geri alabilirsiniz. Çok mu kafanız karıştı? O zaman son çare olarak değişiklikleri sil seçeneğini kullanın ve yaptığınız işlemlerin tümünü iptal edin. Ayrıca, taslağınızda bulunan kaydedilmemiş değişiklikleri kaldırmanın da bir yolu var: Diğer seçeneklerden üst üste üç noktaya tıklayın ve orijinale döndür seçeneğini kullanın. Böylelikle videonuz orijinal haline dönmüş olacak.

Başkasının Youtube Videosundan Kırpma

Bu yazının konusu olmadığı için ayrıntılı olarak değinmeyeceğiz bu konuya fakat merak edildiği için bu konu başlığında da ufak bir alt başlık açmış olalım. Bildiğiniz gibi Youtube Shorts video özelliği Youtube’da kullanılmaya başlandı. Bu özellik için içerikleri dilerseniz direkt yükleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra başka videolardan da videoyu izlerken gördüğümüz klip seçeneği ile bir kısmı kırpmamız mümkün. Yalnız bu seçenek ile yaptığımız videolar hesabımızda yayınlanır. Aktif bir Youtube kanalınız varsa başka bir yol izlemelisiniz, şahsi hesabınız ise bu herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Umarım başka bir yazıda bu konuyu da ayrıntıları ile anlatırız.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar