Buse Nur Çiltepe

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nedir?

Merhaba, yakın zamanlarda bir linke tıklamamdan dolayı instagram hesabım çalındı. Geri alamadım şikayetler ile hesap kapandı. Bazı arkadaşlarım Instagram iki faktörlü kimlik doğrulaması yaparsam bu durumun başıma gelmeyeceğini söylediler. Tam olarak nedir iki faktörlü kimlik doğrulaması ne işe yarar illa numara mı lazım yani mail ile de bunu yapabilir miyim? Ya da iki faktörlü kimlik doğrulamasını hem maile hem numaraya da gönderebilir miyim?

2 Cevap

  1. Merhaba Buse, sosyal medya platformlarında güvenlik çok önemlidir. Hele ki şimdiki zamanda iki faktörlü kimlik doğrulaması yapmadıysan hesabının çalınma olasılığı  %90. Instagram iki faktörlü kimlik doğrulaması instagram hesabını korumak ve şifreni korumak adına uygulanan bir güvenlik önlemidir. İki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirerek kullanabilirsin ya da pasif olabilir. Yani seçim sana kalmış. İki faktörlü kimlik doğrulması yaptığımızda cihazı tanı gibi bazı bildirimler gelir ve onaylarsak kayıtlı cihazdan girerken şifre istemez. Ancak farklı bir cihazdan giriş yapılırsa numarana giriş kodu gönderilir. Yani şifreni bilen biri bile olsa hesabına giriş yapmak için telefonuna gelen kodu girmek zorundadır. 

  2. Burak Sakarya Biraz yazılım, biraz elektronik, birazda tasarım...
    2021-09-02T13:56:57+03:00 13:56 2 Eylül 2021

    Kesinlikle katılıyorum. İki adımlı kimlik doğrulaması adı üstünde 2 kere sizden birşeyler yapmanızı isteyen bir güvenlik önlemi. İlk adımda şifrenizi girdiniz ve bunu başka kişilerde biliyor. Ozaman onlarda girer. 2. adımda eğer etkinleştirdiyseniz sizden telefonunuza gelecek şifreyi girmeniz istenir. Bunu sadece siz yapabileceğiniz için sizden başkası hesabınıza erişemez. Bu sayede hesabınızı ne olursa olsun korumuş olursunuz.