Seda GÜNER

Python programlama dili ile neler yapılabilir?

Python programlama dili öğrenen bir kişi nasıl projeler ortaya koyabilir?

4 Cevap

  1. Bu cevap düzenlendi.

    Benimde kullandığım bir dil görüntü isleme projelerinde mukemmel işler çıkarıyor.ayrıca raspberry ile birlikte yapabileceğini projeler hayal gücüne kalmis.

  2. Diğer dillerde yapabildiklerinin aynısını Python dili kullanarak yapabilirsin. Ama Python ile yazdığın programlar diğer diller ile yazılmış programlardan daha yavaş veya daha hızlı olabilir. Burada mesele yazılacak olan programa uygun dili seçebilmektir.

  3. Pygame modülünü kullanarak yazabilirsiniz lakin, Unity veya Unreal Engine ile yazılmuş bir oyun benzeri oyun yazmanız zor olacaktır. Yazacağınız temel bir oyun ise -snake gibi veya mario gibi 2 boyutlu oyunlar- Python’da rahatlıkla yazabilirsiniz ancak derseniz ki, ben Witcher benzeri -3 boyutlu oyunlar- oyun yazmak istiyorum o zaman Unreal Engine veya Unity’ye başvurmanızda fayda var. Sonuçta o programlar oyun motoru.

    İkinci sorunuz içinse, en basitinden kullandığınız dilin yorumlamalı mı yoksa derlemeli mi olduğuna bakabilirsiniz. Derlemeli diller yorumlamalılara göre daha hızlı çalışırlar. Örnek vermek gerekirse Python yorumlamalı bir dildir, C ise derlemeli bir dildir.