Mehmet Orak

Sıfırdan web sitesi nasıl yapılır?

Bir web sitesi açmak istiyorum. Ancak nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?

4 Cevap

 1. Burak Sakarya Biraz yazılım, biraz elektronik, birazda tasarım...
  2020-07-13T18:51:24+03:00 18:51 13 Temmuz 2020

  Sıfırdan web sitesi yapmak için programlama bilgin olması gerekir. Yani html css ve php öğrenmen gerekir. Html ve Css dilleri ile de web sitesi yapılabilirsin ama dinamik olmaz. Yani bir yönetici paneli olmaz. Bunun için ekstra Php bilmen gerekir. Web sitesi yapabilmek için illaki kod bilmem gerekir mi? Dersen gerekmez. Günümüzde Gate gibi wordpress alt yapısını kullanan bir çok web sitesi vardır. Hiç kodlama bilmesen bile biraz teknik bilgi ile herhangi bir web sitesini yapabilirsin.

  • Burak Sakarya Peki wordpress alt yapısı olan bir web site alabilmem için bir şart var mı yoksa sadece ücret ödeyerek sahip olabilir miyim? Bir de hazır sitede hoşuma gitmeyen bir tasarım olursa bunu değiştirme imkanım var mı?

   • Burak Sakarya Biraz yazılım, biraz elektronik, birazda tasarım...
    2020-07-13T19:22:04+03:00 19:22 13 Temmuz 2020

    WordPress dediğimiz kavram yönetici panelidir. Yani bir CMS sistemdir. Bu yazılım tamamen ücretsizdir. wordpress.org adresinden indirebilirsin. Ama dediğim gibi bu bir yönetici paneli bunun üzerine bir tema kurman gerekir. Tema dediğimiz kavram ise şuan bulunduğun Gate’deki gibi bir arayüz. İster eticaret teması olsun isterse blog hiç fark etmez. Wordrpesse her türlü temayı kurabilirsin.

    WordPress alt yapısını kullanan bir web sitesi açmak için ise, örnek bir senaryo ise şu şekildedir.

    1. Öncelikle bir alan adı almalısın. Alan adı dediğimiz şey adrestir. Örn: donanimplus.com gibi.

    2. Alan adına bağlamak için hosting almalısın. Buda senin dosyalarını yükleyeceğiniz aylık yada yıllık ödediğin sunucu hizmeti. Bu wordpress.org dan indirdiğin dosyaları ve tema dosyalarını yüklemen gereken yerdir.

    3. Bunları aldıktan sonra sana Ftp bilgileri verilir. Yani dosyaları yüklemen için bir kullanıcı adı şifre verilir. Bu kullanıcı adı ve şifre ile filezilla dediğimiz programları kullanarak kiraladığın sunucuya bağlanırsın.

    4. Dosyalarını yükler, veritabanı ile bağlantılarını yaparsın. Sonrasında wordpress ayarlarını yaparsın.

    5. Temayı yükler ve tema ayarlarını yaparsın.

    Siten kullanıma hazır.

    Kaba taslak wordpress ile bir web sitesi bu şekilde yapılıyor.
    Aklına takılan bir soru varsa lütfen çekinme sor.