Teslime Uçar

Torrent nedir, ne için kullanılır?

Sürekli duyduğum bir kavram fakat net olarak ne olduğunu bilmiyorum. Torrent nedir ve ne için kullanılır bilen açıklayabilir mi?

2 Cevap

 1. Torrent mesela indirmek istediğiniz bir filmi diğer sitelere oranla daha hızlı indirmeye yarar. Yani bir filmi 1 saatte indireceğine Torrent ile 5 10 dk da indirebilirsin. Genelde kişiler dosya boyutu yüksek olduğunda Torrent kullanır. Torrent kullanmak için tabi önce programı indirmen gerekir. Genelde tercih edilen µTorrent’dir. Kısaca Torrent hayatı kolaylaştıran zamandan tasarruf etmememizi sağlayan bir indirme platformudur.

 2. Burak Sakarya Biraz yazılım, biraz elektronik, birazda tasarım...
  2020-08-04T14:32:30+03:00 14:32 4 Ağustos 2020
  Bu cevap düzenlendi.

  Torrent dediğimiz kavram çok farklı bir dünyadır. Normal web sitelerinde sunucular üzerinden dosyaları indirirsiniz. Torrentte bilgisayarlar üzerinden indirirsiniz. Yani ben kendi bilgisayarımdaki izin verdiğim dosyaları başkası indirsin diye sunabilirim. Aynı şekilde siz de başkasının bilgisayarından bu dosyaları indirebilirsiniz. Tabi siz indirmek istediğiniz dosyayı sadece bir kişinin bilgisayarından değil de mesela 100 kişinin bilgisayarından indirirsiniz. Her bir bilgisayardan bir bölümünü indirirsiniz. Bu sayede çok büyük dosyaları hızlı bir şekilde indirmiş olursunuz. Torrent alemine dahil olmak için ise µTorrent gibi programlar kullanırız.

  Peki bu torrent dosyalarını nereden bulacağız?

  Bunu bulmak için kurulmuş torrent siteleri vardır. Örneğin bir film indirmek istediğinizde bu torrent sitelerinden torrent bağlantısını alarak torrent programı ile o filmi indirebilirsiniz.