Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Gmail, Google’ın sunduğu reklam destekli ücretsiz bir e-posta hizmetidir. Veri kayıtlarına göre yaklaşık olarak 6,2 milyar kullanıcı sayısına sahiptir. Özellikle iş dünyasında etkin inovasyon sürecinde kullanıcılar için birçok eklentiye sahip olan Gmail, insanların birbiriyle e-posta yolu sayesinde iletişimde olmasının popülaritesi hala devam etmektedir. Yeni platformlar kurulsa da belgeleri ve mailleri tek bir düzende toplamak, gönderilen fotoğraf- resim kalitesinin en yüksek çözünürlükte gelmesi gibi özelliklerinden dolayı en çok tercih edilen sistem Gmail’dir. Ancak kullanmadığınız gmail hesaplarını silmek veya eskisini kapatarak yeni bir hesap açmak isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda Gmail uygulamasında veya web sitesinde gmail hesap silme seçenekleri arayarak boşa vakit harcamanıza gerek yok. Gmail hesap silme ile ilgili tüm detaylar yazımızda…

Gmail hesap silme; yıllar önce hesap açtığınız ama kullanıcı adınızı yani e-posta adresini artık beğenmediğiniz ya da kullanmak istemediğiniz Google Gmail hesabınız için kullanılabilecek bir yöntemdir. Ayrıca şu an kullandığınız hesabınız için kişisel verilerinizin gizliliği konusunda endişeniz varsa Gmail hesap silme yöntemini tercih edebilirsiniz. Güvenlik açığından yararlanarak hesabınızdaki bilgileri çalmaya çalışan kötü amaçlı hacker yazılımcılar, genellikle çok kullanılmayan Gmail hesaplarına yönelmektedir. Bunun için Gmail hesap silme kalıcı olarak yapılabilecek büyük önem taşıyan bir konudur. Gmail hesap silme işlemini adım adım sizlere anlattık. Verilen adımları kolayca uygulayarak mail hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. Aynı zamanda sadece Gmail hesabınızı değil, mail hesabınızla bağlantılı olan diğer Google servislerini de silebilirsiniz.

yapay zeka destekli haber sitesi

Gmail Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Gmail hesap silme veya kapatma oldukça kolay ve hızla uygulanabilen bir sistemdir. Sürekli kullandığınız bir Gmail hesabınızı kapatmayı düşünüyorsanız, üzerinde fazlasıyla düşünülüp karar verilmesi gereken bir konu haline gelir. Zira diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi, Gmail hesabınızı sildiğinizde geri açmanız mümkün değildir. Yani bu işlemden sonra e-posta adresiniz tamamen yok olur ve hesap ayarlarınız da kalıcı olarak silinir. Sonrasında aynı kullanıcı adına sahip e-posta adresini de almak mümkün değildir. Belirtmemiz gereken bir diğer konu ise Gmail hesabını silmeniz, e-posta adresinin bağlı olduğu Google hesaplarının tamamını etkilemiyor. Yani Google Play, Drive ve Docs gibi hizmetleri yine aynı şekilde kullanmaya devam edilebilir. Ancak bu uygulamalar sizden yeni bir e-posta, Gmail bilgisi istemektedirler.  Gmail hesap silme işlemi için aşağıdaki adımları tek tek uygulayabilirsiniz:

1. Öncelikli olarak tarayıcıdan, https://myaccount.google.com/ adresine gidin. Ve hesap oturumunuzu açın.

2. Sağ üst köşede bulunan ızgara simgesini tıklayarak “hesap” butonunu seçiniz.

3. Açılan sayfada bulunan, “gizlilik ve kişiselleştirme” kısmından “verilerinizi ve kişiselleştirmeyi yönetin” seçeneğini tıklayın.

4. Önünüze çıkan seçeneklerden “Bir hizmeti veya hesabınızı silin” seçeneğini tıklayın.

5. Karşınıza çıkan onay sayfasındaki “hesabı silin” seçeneğini tıklayıp, şifrenizi giriniz.

6. Google sisteminin sunduğu yasal şartları okuyup, “hesabı sil” seçeneğini tıklayın.

Karşınıza “Google hesabınız ve tüm verileri silindi” sayfası çıktı ise Google hesap silme işleminiz başarıyla tamamlanmış demektir.

Gmail Hesap Silme İşlemi Telefon Üzerinden Yapılabilir Mi?

Akıllı telefonlar, hayatta kapladıkları yer nedeniyle, ağırlıklı olarak bilgisayarlardan gerçekleştirdiğimiz birçok mobil işlemi gerçekleştirmemize olanak sağlamıştır. Bu anlamda Gmail gibi iletişimdeki uygulamaların bilgisayarlardan çok telefonlarda kullanıldığını söyleyebiliriz. Gerçekten de akıllı telefonlardaki uygulamaların büyük çoğunluğu uygulamaya erişmek için bir Gmail hesabıyla bağlanır. Öyle ki cihaz bile ilk açıldığında kullanıcıdan bir Gmail hesabı oluşturmasını veya mevcut bir hesapla giriş yapmasını ister.

Peki Gmail hesabını silmek telefon üzerinden yapılabilecek bir işlem midir? Bu soruyu şu şekilde yanıtlamak mümkündür;

Gmail hesabınızı tabletinizden veya Android cihazınızdan silmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

Android Gmail Hesap Silme

1. Yöntem:

 1. Kendi cihazınızda veya tabletinizde Gmail uygulamasına dokunarak uygulamayı açın.
 2. Sağ üst köşedeki fotoğrafın üzerine dokunarak menüye erişin.
 3. Görünen bu menüde “Bu cihazdaki hesaplar” ayarına dokunun ve açılan ekranda hesabınızı seçin.
 4. Hemen aşağıdaki “Hesabı Sil”e tıklayarak hesabınızı telefonunuzdan silin.
 5. Ancak, uygulamasındaki mevcut hesabınızın silinmesi, hesabınız üzerinden veri veya çalışan diğer birçok işlem ve uygulamanın düzgün çalışmasını engelleyebilir.
 6. Apple, iPhone veya iPad cihazlarınızda aynı yolu izleyerek hesabınızı silmeniz mümkündür.
 7. Bu eylemler, Gmail hesabınızı telefondan kaldıracak ve önceki başlığı izleyerek Gmail hesabınızı tamamen kaldırabilir.

2.Yöntem:

 1. Telefonunuzdan “Ayarlar”ı açın.
 2. Ayarlarda “Google” seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan ekranda “Google Hesabınızı Yönetin” yazısına tıklayın.
 4. Üstte yer alan “Veriler ve gizlilik” seçeneğine tıklayın.
 5. Sayfanın biraz altında yer alan “Verilerinizi indirin veya silin” yazısını bulun ve hemen altındaki “Bir Google hizmetini silin” yazısına tıklayın.
 6. Gelen ekranda “Hesabınızı silin” yazısına tıklayın. Direk bu yazı gelmeyebilir çünkü güvenlik amacı ile sizden şifre veya telefonunuza hesabınızın size ait olduğunu anlamak amacı ile ekran kilidi onaylaması gönderilebilir.
 7. Karşınıza gelen ekranda Gmail seçeneğine tıklayarak “Sil”e basın.

Iphone Gmail Hesap Silme

 1. Iphone cihazınızdan Gmail uygulamasını açın.
 2. Sağ üstte yer alan yuvarlak şekildeki profil simgesine tıklayın.
 3. Ardından hesabınız altındaki “Google Hesabınızı Yönetin” yazısına tıklayın.
 4. Açılan sayfadan “Veriler ve gizlilik” yazısına tıklayın.
 5. “Verilerinizi indirin veya silin” alanından “Bir Google hizmetini silin” yazısına tıklayın.
 6. Ekrana gelen kimlik doğrulama işlemlerini halletmeniz gerekecek.
 7. Şifre girdikten sonra gelen ekrandan Gmail’i seçin ve “Sil”e tıklayın.

Google Hesap Silme Konusunda Önemli Bazı Uyarılar

 1. “Verilerinizi indirin” seçeneği ile Google hesabınızı silmeden önce tüm verileri kaydedebilirsiniz.
 2. Gmail hesabını kalıcı olarak silme adımının ve sildiğiniz Google’a bağlı e-posta adresinizin daha sonra farklı kişiler tarafından kaydedilebileceğini unutmayın.
 3. Bu Gmail hesabını silmek istediğiniz şirket hesabı olarak Gmail kullanıyorsanız, Gmail hesabını sildikten sonra e-posta adresinizin değiştiğini müşterilerinize veya tedarikçilerinize bildirin.
 4. Ayrıca banka bilgilerinizi silmiş Gmail hesabını kullanırsanız, Google hesabı silme işlemini tamamladıktan sonra banka hesabınıza giriş yaparak iletişiminizi olarak değiştirmenizi öneririz. Aksi takdirde sildiğiniz e-posta hesabı başka bir kişi tarafından kaydedilebilir ve kişisel verileriniz bu kişiler tarafından görüntülenebilir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar