Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Pil Yüzdesi Gösterme – IPhone ve Android

Günümüz değişen ve gelişen teknolojisi içerisinde kullanmakta olduğumuz akıllı telefonlar hayatımızın birçok alanında kullanmış olduğumuz ve bizlere kolaylık sağlayan elektronik ve akıllı cihazlardır. Bu cihazlarda kullanılan birçok programdan ve özellikten dolayı batarya gücü, yani pil oldukça önemlidir. Bu yüzden aktif olarak akıllı telefonları kullanmakta olan kişilerin aklında oluşabilecek en önemli sorulardan biri de pil yüzdesi gösterme işleminin nasıl yapılacağıdır.

Pil Yüzdesi Nedir?

Akıllı telefonlarda pil yüzdesini gösterme işlemi, cihazın şarjını tahmin etmekten ziyade tam olarak bilmemize ve buna göre kullanım sağlamamıza imkân vermektedir. Eğer kullanmakta olduğunuz akıllı telefonlarımızın pil yüzdesini gösterme özelliğini kullanırsak cihazımızın şarjının kaç olduğunu yüzdelik dilim halinde bilebiliriz ve %100 üzerinden şarjı bize ne kadar süre yetiyorsa buna göre tahmini bir süre hesaplaması yaparak cihazımızı buna göre kullanabilir ve dışarıda telefonumuzun kapanması gibi sorunlar yaşamaktan kurtulabiliriz.

yapay zeka destekli haber sitesi

Pil yüzdesi gösterme özelliği kullanıldığı zaman kişiler telefonunun hem kilit ekranında hem ana ekranında cihazlarının ne kadar şarjının kaldığını görebilirler. Bu da net bir kullanım süresi ve mağduriyet yaratmayacak bir kullanım ortamı oluşturmaktadır. Sizler de iOS işletimi sistemine sahip iPhone telefonlarda ya da Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızda pil yüzdesi gösterme işleminin nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki başlıklardan adımları takip edebilirsiniz.

Görüntülemiş olduğunuz adımları işletim sisteminize uygun olarak kullanmış olduğunuz telefonlarınızda uygulayarak pil yüzdesi gösterme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilir ve sorunsuz bir şekilde telefonunuzu şarjının tam olarak kaç olduğunu bilecek şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

iOS İşletim Sistemine Sahip iPhone Telefonlarda Pil Yüzdesi Gösterme İşlemi Nasıl Yapılır?

iPhone telefonlarınızda pil süresini ve pil yüzdesini durum çubuğunda görüntüleme işlemini yapabilirsiniz. Yalnızca iPhone cihazlarınızın şarjını görüntüleme işlemini değil aynı zamanda iPhone telefonunuzun bağlı olduğu diğer akıllı aygıtların da pil yüzdesini gösterme işlemini yapabilirsiniz. Bunun için iPhone cihazınızın araç takımı kısmından ama ekrana ekleyebileceğiniz aygıtlarınızın kontrol edildiği pil araç takımını kullanabilirsiniz.

Yüz tanıma özelliğini kullanmakta olduğunuz iPhone telefonlarınızda;

 1. Cihazın sağ üst kısmından aşağı doğru kaydırma yapınız.
 2. Pil yüzdesi gösterme işlemini yapabilmek için açtığınız ekranda ayarlara giriniz.
 3. Ayarlarda pil bölümüne giriş yapınız.
 4. Pil yüzdesi yazısının yanında yer alan anahtar butonuna tıklayarak aktif konuma getiriniz.
  iphone pil yüzdesi gösterme
 5. Ayarlar kısmını kapatarak telefonunuzun sağ üst kısmındaki durum çubuğu ve panelinde pil yüzdesini gösterme işlemini kontrol edebilirsiniz, artık telefonunuzun ne kadar şarjı kaldığını yüzdelik bir dilim üzerinden görebileceksiniz.

Ana ekran düğmesine sahip iPhone telefonlarınızda;

 1. Uygulamaların ve kontrol panelinin mevcut olduğu ekrandan ayarlar kısmına giriniz. Ayarlar butonunun yanında gri bir çark simgesi olacaktır.
 2. Ayarlar kısmından pil bölümüne giriş yapınız.
 3. Dil yüzdesi gösterme işlemini tamamlayabilmek için açılan ekrandan pil yüzdesi seçeneğini aktif konuma getiriniz.
 4. Artık telefonunuzun saat ve pil kısımlarının bulunduğu durum çubuğunda pil yüzdesini görüntüleyebilirsiniz. Siz yine yukarıdaki yollardan ilerlediğiniz ayarlardan kapatmadığınız sürece pil yüzdesi daima açık olacaktır.

iPhone cihazınıza bağlı olan diğer akıllı aygıtların pil yüzdelerini görüntüleyebilmek ve kısa yoldan cep telefonunuzun piller özelliğini kontrol edebilmek için telefonunuzun ana ekranına pil yüzdesi gösterme işlemine ek olarak araç takımından pilleri ekleyebilirsiniz.

Telefonunuzun ana ekranına araç takımı olarak piller özelliğini eklemek için;

 1. Ama ekranın herhangi bir uygulamasını değil duvar kağıdının olduğu arka plana ekrandaki uygulamalar titremeye başlayıncaya kadar basılı tutunuz.
 2. Pil yüzdesini gösterme işlemine ek olarak araç takımını kullanabilmek için ekranın en üst kısmında çıkan ya da en alt kısmında mevcut olan artı simgesine tıklayınız.
 3. Açılan araç takımları içerisinden piller araç takımını seçiniz.
 4. Boyut seçeneklerini araç takımlarından kontrol ediniz.
 5. Ekranı sağ ve sola kaydırarak boyut seçeneklerini kontrol ettikten sonra kullanmak istediğiniz pil araç takımı boyutunu seçip araç takımı ekle butonuna tıklayınız.
 6. Bitti butonuna tıklayınız.
 7. Ana ekranınıza piller araç takımını eklemiş olacaksınız.

Android İşletim Sistemine Sahip Telefonlarda Pil Yüzdesi Gösterme İşlemi Nasıl Yapılır?

Android telefonlarınızda pil süresini ve pil yüzdesini telefonun ana ekranında ve kilit ekranında dahil tüm ekranlarda görüntüleyebilmek ve durum çubuğunda aktif olarak pil yüzdesini göstermek için aşağıdaki adımları takip edebilir ve telefonunuza uygun olan seçeneklerden pil yüzdesi gösterme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu işlem telefonunuzun şarjının yüzdelik dilim üzerinden kaç olduğunu göstererek daha net bir kullanım sağlamanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki adımları takip ederek pil yüzdesi ile ilgili kişiselleştirmeleri sağlayabilirsiniz.

 1. Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızda durum çubuğunda pil yüzdesini gösterme işlemini yapabilmek için telefonunuzdan uygulamalarını mevcut olduğu ekranı açınız.
 2. Açılan ekrandan ayarlar menüsüne giriniz.
 3. Ayarlar menüsünün genellikle orta kısımlarında bulunan bildirimler ve kontrol merkezi yazan seçeneğe tıklayınız.
 4. Açılan ekranda en alt kısımda yer alan durum çubuğu seçeneğine tıklayınız. Samsung bir telefonunuz varsa gelişmiş seçeneklere tıklayınız.
  pil yüzdesi gösterme gelişmiş ayarlar
 5. Ekranda pil göstergesi yazısı mevcut olacaktır. Bu butona tıkladığınız zaman ekranda hangi pil göstergesini seçmek istiyorsanız görünümleri hakkında bilgi edinebileceğiniz 3 seçenekli bir panel açılacaktır. Samsung cihazlarda sadece pil yüzdesini göster seçeneğini açabilirsiniz.
  android pil yüzdesini göster butonu
 6. Bu panelde yalnızca batarya simgesinin olduğu işaret, bataryanın içinde pil göstergesinin bulunduğu işaret ve bataryanın yanında pil göstergesinin bulunduğu işaret şeklinde 3 farklı Simge görünecektir. Sizin için uygun olanı seçiniz.
 7. Android işletim sistemine sahip telefonlarınızda pil yüzdesi gösterme işlemi için işletim sisteminin sürümüne ve telefonun modeline bağlı olarak pil yüzdesi gösterme ekranı farklılık gösterebilir.
 8. Bazı cihazlarda ayarlardan pil ve pil ömrü seçeneği bulunmaktadır, bu seçeneği tıkladıktan sonra en üst kısımda yer alan pil yüzdesini göster seçeneğinin yanındaki butonu aktif ederek kullanım sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar