Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Rusya’da Kullanılan En Büyük 9 Sosyal Medya

Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube çoğu ülkede sosyal medya dünyasına hakim durumda, ancak Rusya (Kazakistan ve Ukrayna gibi bazı çevre bölgeleri) genellikle bu platformlar bu bölgelerde ikincil durumda.

Sosyal medya kullanımındaki bu fark, pazarlama stratejilerini etkileyebileceğinden, reklam için sosyal medya sitelerini kullanan markalar için büyük önem taşımaktadır. Bu bir yana, çevrimiçi iletişimin dünyanın farklı bölgelerinde nasıl farklı olduğunu görmek oldukça ilginç.

yapay zeka destekli haber sitesi

İşte bugün Rusya’da kullanılan en büyük 9 sosyal medyası

Not: Bu listede hem Rus sosyal ağlarını hem de Rusya’da popüler olan sosyal medya platformlarını dahil ediyoruz.

1. VK

VK (daha önce VKontakte olarak biliniyordu) aylık 97 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla Rusya’nın en popüler sosyal medya platformudur.

Platform Facebook ve dosya paylaşım platformunun bir kombinasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Facebook gibi, kullanıcıların da bir profili var ve durum güncellemelerini, fotoğraflarını ve videolarını takip etmek için diğer kullanıcıları kolayca takip edebiliyorlar.

Bu geleneksel işlevlerle birlikte, kullanıcılar her türlü video ve ses dosyalarını yükleyebilir ve bu kaynakları diğer kullanıcılarla da paylaşabilirler. Geçmişte, zaman zaman yasal sınırları aştığı için bu inceleme altına girmiş. Ancak, kullanıcılar herhangi bir içerik yüklerken artık telif hakkı yasalarına uymak zorundadır.

2. OK.ru

VK daha genç kullanıcılar arasında en popüler olsa da (18-34 yaş arası), daha yaşlı sosyal medya kullanıcıları genellikle sosyal medya sitesini OK tercih ederler. OK.ru’nun 71 milyondan fazla kullanıcısı vardır.

OK.ru nedir? VK gibi, OK kullanıcıların bir profil oluşturmasına, arkadaşlarını aramasına ve durum güncellemelerini ve görüntülerini paylaşmasına izin verir. OK’nin odağı, kullanıcıların yıllar boyunca iletişimini kaybetmiş olabileceği sınıf arkadaşları ve arkadaşlarla yeniden bağlantı kurmaktır, bu nedenle arama filtreleri oldukça ayrıntılıdır.

Siteyi sesli ve görüntülü aramalar yapmak, mesaj göndermek ve sanal hediyeler vermek için de kullanabilirsiniz.

3. Moi Mir

Moi Mir (“My World”) VK gibi başka bir sitedir. İnternet / e-posta sağlayıcısı mail.ru’nun bir uzantısıdır.

Her ay 5,4 milyon kişi Moi Mir’i görüntü, müzik ve video paylaşmak ve oyun oynamak için kullanıyor. Ekranın sağ üst köşesindeki Gruplar sekmesi, ortak ilgi alanlarını paylaşan kişilerle yeni arkadaşlar edinmenize de olanak tanır.

4. Facebook

Facebook, Rusya’daki en popüler sosyal medya sitesi olmasa da, popülaritesi kesinlikle yayılmaya başladı ve şimdi 50 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Bu şaşırtıcı değil, çünkü Facebook algılanan kullanıcıların ihtiyaçlarına daha iyi uyum sağlamak için platformunu sürekli geliştiriyor.

İlginç olan, analistlerin Facebook’un Rusya’da daha popüler olma nedeninin bir kısmının iş görüşmelerinden kaynaklandığını öne sürmesidir. Raporlar, 2015 yılında Rusya’daki işle ilgili görüşmelerin yüzde 30’unun Facebook’ta gerçekleştiğini göstermiştir.

5. LiveJournal

LiveJournal, 1999’dan beri var olan, ancak o zamandan beri genellikle dünyanın çoğunda kullanılmayan bir blog platformudur. 

Kişisel bloglar, görüşlerinizi ve perspektiflerinizi çevrimiçi olarak geliştirmenin ve paylaşmanın harika bir yoludur. Yeni sosyal medya platformlarında paylaşılan kısa mesaj türlerinden daha fazla düşünmeye ve tartışmaya izin verir.

LiveJournal’ı bir çevrimiçi rus blog sitesi olarak düşünebilirsiniz.

6. Twitter

Twitter, Rusya’da oldukça başarılı olan başka bir klasik sosyal medya sitesidir. Bu listedeki diğer siteler kadar çok kullanıcısı olmasa da (yaklaşık 13 milyon), tüm Rus sosyal ağlarından yazar başına en fazla katılımın sağlandığı sosyal medyadır.

7. Rutube

Rutube aslında Rusya’nın her tür video paylaşım içeriğine odaklanmış bir sosyal medya platformu olan YouTube’ın bir benzeridir.

YouTube’un inanılmaz erişimine erişemese de, Rutube çok sayıda farklı kullanıcıdan geniş bir içerik yelpazesi toplamayı başarmıştır.

Rutube hem lisanslı içeriği hem de kullanıcı yüklemelerini barındırır ve tüm yüklemelerin büyük çoğunluğu Rusça’dır. Rus içeriğinin bu yüksek yüzdesi, Rutube’u dili öğrenmeye çalışan herkes için inanılmaz derecede değerli bir kaynak haline getirmiştir.

8. Instagram

Instagram son birkaç yılda oldukça popüler hale geldi ve Rusya’daki popülerliği bir istisna değil. Instagram, Rusya’daki sosyal medya sıralamasında hızla yükseliyor ve şu anda 40 milyon kullanıcısı var (yüzde 58’i kadın).

9. Pinterest

Site son birkaç yılda biraz büyüme kaydetti, bu yüzden Rus Pinner’ların da sitede görünmesi şaşırtıcı değil.

Amerikalılar Pinterest kullanıcılarının çoğunluğunu oluşturuyor. Bununla birlikte, Ruslar şu anda en yüksek üç ülkede (ABD dışında) Pinterest kullanıcılarının en yüksek oranına sahip bir yere sahiptir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar