Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Telefonda IMEI Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefonda IMEI öğrenme işlemi nasıl yapılır, IME nedir? IMEI numarası, kısaltma adını İngilizce’den almaktadır. International Mobile Equipment Identity teriminin kısaltması olan bu tanım, Türkçe’de Uluslararası Mobil Cihaz Kodu olarak bilinmektedir.  Bu kod, adından da anlaşılabileceği üzere mobil cihaz kodu olarak görüntülenmekte ve cihazların kendine özel olarak taşıdığı tüm bilgileri içerisinde barındırabilmesine olanak sağlayan özel bir kimlik kodu olarak kullanılmaktadır.

Üretimi gerçekleştirilen her cihazda ve GSM operatörüne bağlı olacak telefonlarda üretim aşamasında IMEI numarası yüklenmektedir. IMEI numarası bir nevi cihaza ait kimlik numarası olup benzersizdir ve tıpkı insanların parmak izi gibi her bir cihaz için yalnızca tek bir tane bulunmaktadır. IMEI numaraları üretimi itibari ile 15 haneden oluşmaktadır ve bu IMEI numarasına sahip tüm cihazlarda standart olarak 15 hane şeklinde yer almaktadır.

yapay zeka destekli haber sitesi
Telefonda ime öğrenme

Kullanacağınız ya da satın alacağınız cihazların kutuları üzerinde, faturaları üzerinde IMEI numaraları bulunmaktadır. Tüm kontrollerden önce ilk olarak dikkat etmeniz gereken nokta da bu IMEI numarasının 15 haneli olup olmadığını kontrol etmek olmalıdır. Eğer 15 haneden uzun ya da kısa ise cihaz çalıntı, yurt dışı kayıtlı ya da kaçak bir cihaz olabilir. Yanıltıcı bilgiler kullanarak cihaz almamanızı tavsiye etmekteyiz. Bu gibi durumların söz konusu olması sebebiyle günümüzde farklı bir telefona ait olan IMEI numarasının başka bir telefona kopyalanarak her iki telefonun da kullanılmaz hale gelmesine sebep olabilecek bazı durumlar söz konusu olabilmektedir.

Kullanmakta olduğunuz cep telefonları IMEI numarasına sahip olmak için akıllı telefon olmak zorunda değildir. Bu yüzden eski telefonlarda ve kullanılmayan telefonlardaki IMEI numaraları, yurt dışı kayıtlı IMEI numarasına sahip olan telefonlara aktarılabilmekte ve Türkiye içerisinde de kullanılabilmektedir. Geliştirilmiş olan ve artık oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta olan bu teknikler elbette kullanıcıların aklında telefonlardaki IMEI’lerin orijinal olup olmadığı, telefonda IMEI öğrenme işlemini nasıl gerçekleştirileceği gibi birçok soruyu ortaya çıkartmaktadır.

Yani özetle IMEI numarası, kullanmakta olduğunuz mobil cihazlarda bulunmakta olan ve her cihaza özel olarak belirlenmiş olan uluslararası elektronik kimlik bilgisi anlamına gelmektedir. Bir nevi parmak izi özelliği taşıyan ve her cihazda ayrı olarak bulunan bu IMEI numarasının bilinmesi ve kişiler tarafından bunun yanlış ellere geçmesinin bilincinde olunması oldukça önemli bir husustur. Sizler de bu numarayı telefonda IMEI öğrenme başlığı altında edinebilmek için aşağıdaki adımları takip edebilir ve gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Telefonun IMEI Numarasını Bilmek Gerekli Mi?

Telefonda IMEI öğrenme işlemi oldukça önemli bir işlem olup bu numarayı sorgulama işlemini yapmanız durumunda telefonunuzun IMEI numarasının kopyalanıp kopyalanmadığını ya da telefonun kaçak olup olmadığını öğrenebilirsiniz. IMEI kontrol gerçekleştirme işlemi özellikle telefonlarınızın çalıntı olması ya da çalınması halinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü bu numaralar telefonlarınızın kim tarafından kullanıldığını öğrenmenize yardımcı olabilecek, bir nevi takip sürecine dahil olabilen özel numaralardır. Telefonunuzu kimlerin kullandığını bilmenin yanı sıra cihazı bloke edebilir ve çalan kişi tarafından cihazınızın kullanılmasına ve bilgilerinize erişimin sağlanmasına engel olabilirsiniz.

Telefonda IMEI öğrenme işlemini gerçekleştirmeniz sayesinde cihazınızın çalınması gibi durumlarda hukuki işlemlerde de oldukça kolay ve hızlı bir şekilde süreçleri başlatabilir ve sonuçlar alabilirsiniz. Bilmenizi isteriz ki bu gibi durumlarda hukuki süreçlerin başlatılması ile birlikte IMEI numarası tüm GSM operatörlerine gönderilmekte ve böylelikle cihaza takılabilecek herhangi bir sim kartının olması durumunda sim kartının takibinin yapılabilmesi süreci gerçekleştirilmektedir. Bunların yanı sıra IMEI numarası aynı zamanda yurt dışından gelen cihazların da güvenli bir şekilde kullanılmalarına olanak sağlamaktadır.

IMEI Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefonlarınızı ait olarak belirlenmiş olan ve 15 haneli olan bir nevi kimlik numarası özelliği taşımakta olan IMEI numaralarını öğrenmek için telefonlarınızdan yapabileceğiniz birkaç işlem bulunmaktadır. Bu işlemleri gerçekleştirmeniz dahilinde, kullanacağınız cihazların orijinal bir IMEI numarasına sahip olup olmadığını, çalıntı bir cihaz olup olmadığını, eğer cihaz çalıntı ya da kaçak değil ise yurt dışı kayıtlı olup olmadığını, yani kısacası cihaza ait tüm bilgileri öğrenebilirsiniz. Bu bilgilere sahip olmak ve telefonda IMEI öğrenmek oldukça önemli bir husus olup sizlerin ikinci el telefon piyasalarında dolandırılmanızı, hukuki olarak oluşabilecek süreçlerde problem yaşamanızı, aldığınız cihazların birden kapanarak, yani bloke edilerek mağdur durumda kalmanızı önleme yardımcı olacak oldukça önemli bir noktadır. Aşağıdaki adımları takip ederek telefonda IMEI öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Telefonunuzdan IMEI öğrenme kodunu tuşlayınız.

  ime-nedir

En bilinen yöntemlerden biri telefonunuzun arama bölümünden *#06# sembol ve rakamlarını tuşlamaktır. Telefonlarınız çok eski telefonlar olsa da çok yeni telefon var olsa da arama bölümüne girdikten sonra bu tuşlamayı yaptığınızda arama butonuna basarak cihazınızın IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. Kullanılan bu sembol ve rakamların kombinasyonu Android telefonların neredeyse tamamında aktif olarak kullanılmakta olup işe yaramakta olan bir telefonda IMEI öğrenme yöntemidir. Bu yöntemi cihazlarınızda kullanarak çıkan 15 haneli sayı ile IMEI numarasına ulaşabilirsiniz.

 • Ayarlardan telefon hakkında bilgilerini kontrol edip IMEI numarasını ulaşınız.

Tüm cihazlarda telefon hakkında şeklinde bulunan bir bölüm mevcuttur. Bu bölümden IMEI numarasının kontrolünü sağlayabilirsiniz. Gerekli kontrolleri yapmak için cihazınızın ayarlar kısmını ziyaret etmeniz gerekmektedir.  Ayarlar menüsüne giriş yaparak cihazınız hakkında bilgi almak için ayarlardan telefon hakkında kısmına girip IMEI numarasını kontrol edebilirsiniz.

 • Telefonunuzun arka kapağını kontrol ediniz.

Bazı telefonların arkalarında en alt kısımda ufak yazılarla seri numaraları ve IMEI numaraları basılmaktadır. Her ne kadar bu son çıkan telefonlarda çok sık görülen bir işlem olmasa da telefonda IMEI öğrenmek isteyen kişilerin kolaylıkla öğrenmelerine yardımcı olabilecek seçeneklerden biridir. Samsung, Xiaomi gibi birçok marka geçtiğimiz yakın zamanlara kadar telefonların arkasına IMEI numaralarını yazmaktaydı. Sizler de her ihtimale karşı telefonlarınızın arkasındaki IMEI numarası ya da seri numarası bölümlerini kontrol edebilirsiniz.

 • Telefonun arka kapağında IMEI numarası yazmıyorsa sim kart yuvasına bakınız.

Akıllı telefon üreticileri artık cihazlarda temiz bir görünüş elde etmek için seri numaralarını ve IMEI numaralarını cihazların arka kısmına yazmamaya başlamıştır. Ancak fiziki olarak da cihazın IMEI’sinin mutlaka bir yerde yazması gerekmektedir. Eğer telefonlarınızın arka kısmında IMEI numarası bulunmuyorsa sim kartını takmış olduğunuz sim kart yuvasını çıkartarak yuvanın üzerindeki metal bölümleri kontrol edebilir ve burada IMEI numarasının yazıp yazmadığını görebilirsiniz.

 • Satın aldığınız telefonun kutusunu kontrol ediniz.

Telefonlarınızı yeni aldıysanız ya da kutulu bir şekilde ikinci el bir telefon alışverişi gerçekleştirdiyseniz telefonda IMEI öğrenme işlemini yapmadan önce cihazın kutusuna bakabilirsiniz. Alternatif olarak görülebilecek bu yöntem telefon kutularının üzerinde yer alan barkodlarda genellikle IMEI numarasını içermektedir.

 • Apple ürünleri için Cloud’dan IMEI numarasını kontrol ediniz.

Yalnızca iPhone ve iPad kullanıcıları için geçerli olan bu özellik ile iCloud üzerinden IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. Cihazınızdan Apple iCloud servisine girerek Apple ID ile giriş yaptıktan sonra cihazlarınızın bir listesi karşınıza çıkacaktır. Bu listeden IMEI numarasını öğrenmek istediğiniz telefonu ya da tableti seçerek cihaza ait bilgileri ekrandan görebilirsiniz.

IMEI Numarasının Gizliliği Neden Önemlidir?

ime nedir?

Bahsetmiş olduğumuz bu numara kötü niyetli insanlar tarafından ele geçirildiğinde kendinizi bir anda suçlu durumda bile bulabilirsiniz. Bu konuda en çok yapılmakta olan işlemlerden biri de yurt dışından Kaçak olarak getirilmiş olan ve kayıtlı olmadığı için çalışmayan telefonlara IMEI kopyalama işleminin gerçekleştirilmesidir. Telefondan IMEI numarasını öğrenmek isteyen kişilerin en çok araştırdığı konulardan biri de bu kopyalama işlemini nerelerde yapıldığıdır. Genellikle resmi tamirci olmayan ve garanti servisi olmayan telefoncularda IMEI kopyalama işlemi yapılmaktadır. Bu yüzden kullanmış olduğunuz cihaz yurt dışı kayıtlı olmayan orijinal Türkiye satışlı bir ürün ise herhangi bir problem yaşamınız durumunda cihazınızı resmi servisine götürmenizi tavsiye etmekteyiz.

Bu konuların dışında ikinci el olarak almış olduğunuz cep telefonları çalıntı olabilmektedir. Telefonlarınızın çalıntı olup olmadığını anlayabilmek için bunu sorgulatma hakkınız mevcuttur. Eğer almış olduğunuz ikinci el cihaz telefonu çalınan bir kişi tarafından karakola ya da savcılığa bildirilip suç duyurusunda bulunulmuş bir cihaz ise ve faturası da karakolda bulunuyor ise BTK tarafından cihaz izlenir ve emniyet güçlerini bildirilme işlemi gerçekleştirilir. Bu yüzden kullanmış olduğunuz cihazları bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu üzerinden IMEI sorgulama ile sorgulamanızı ve kayıp ya da çalıntı bir cihaz olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye etmekteyiz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Üzerinden IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir üst başlıkta bahsetmiş olduğumuz IMEI sorgulama ve çalıntı, kayıp gibi bir süreç olup olmadığını öğrenmek için cihazınızın IMEI numarasını sorgulatabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

 1. Bilgisayarınızdan ya da telefonlarınızdan E-Devlet’e giriş yapınız.
 2. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile oturum açınız.
 3. Arama bölümüne IMEI sorgulama yazınız. Arama bölümü genellikle sağ üst kısımda yer almaktadır.
 4. Aramayı gerçekleştirdiğinizde ekranda 3 adet kayıt çıkacaktır. Bu kayıtlarda en üst kısımda yer alan bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu IMEI sorgulama seçeneğine tıklayınız.
 5. https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama linkini de kullanabilirsiniz.
 6. Bu ekrandan mobil cihazınızın yasal yollar ile ithal edilip edilmediğini öğrenmek için ya da cihazınızın kayıp ya da çalıntı bir cihaz olup olmadığını öğrenmek için IMEI sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İkinci el telefon alım satımlarında kullanıcıların dikkat etmesi gereken ve IMEI gibi problemler ile karşılaşmamak için telefonda IMEI öğrenme işlemini de gerçekleştirmeleri gereken birçok konu bulunmaktadır. Genel olarak cihazlarınızı bütçenizin yettiği ve garanti problemi ile karşılaşmayacağınız yurtiçi kayıtlı ve garantili bir kurumsal firmadan almanızı tavsiye etmekteyiz. Ancak yine de ikinci el bir telefon alacaksanız ilk olarak yapmanız gereken şey, sizden önce telefonu kullanan kişiye, cihazı alırken verilmiş olan faturayı istemenizdir.

Kişiden almış olduğunuz faturanın üzerinde IMEI numarası bulunuyor olacaktır. Satın alacağınız telefondan IMEI numarasını öğrenmek için arama bölümüne girip *#06# kodunu tuşlayıp arama butonuna bastıktan sonra IMEI numarasını öğrenebilir ve cihazdaki IMEI numarası ile faturadaki IMEI numarasını karşılaştırabilirsiniz. Fatura ile telefondaki numaranın uyumlu olması gerekmektedir.

Telefonda IMEI öğrenmek için *#06# tuşlamasını yaparak numaraya ulaşabilirsiniz. Faturası olmayan bir telefonu almamanızı ve IMEI numarası faturadakinden farklı olan bir telefonu almamanızı tavsiye etmekteyiz. Her ihtimale karşı bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu üzerinden IMEI sorgulama yaptırmanızı tavsiye eder, içinize sinmeyen ya da uyuşmazlık olan herhangi bir durumda cihazı almamanızı öneririz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar