Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Uygulamaları SD Karta Taşıma – Kolay Yol

Bu yazımızda Uygulamaları SD Karta Taşıma adına her şeyi anlatıyoruz.

Günümüzde en çok kullanılan teknolojik aletler akıllı telefonlar olmaktadır. Günün neredeyse yirmi dört saati elimizden hiç düşürmediğimiz telefonlara birçok uygulama ve oyun yüklemesi yapılır. Bu sayede telefonla geçirilen süre daha da artar. Ancak bunlarla birlikte telefon hafızaları çok çabuk dolabilmektedir çünkü hemen her gün güncellenen uygulamaların boyutları artmakta ancak mevcut telefonun hafızası aynı kalmaktadır. Böylelikle, yeni bir uygulama yüklenmek istendiğinde telefonunuzdan hafıza yok uyarısı alabilirsiniz.

yapay zeka destekli haber sitesi

Bu bağlamda daha fazla uygulama ve oyunun telefona yüklenebilmesi için SD kart denilen hafıza kartlarına ihtiyaç duyulur. Özellikle hem Android hem de İOS işletim sistemine sahip telefonlar için geçerli olan bu durum SD kartların kullanımını gerekli kılmaktadır. Dolayısıyla mevcut telefonunuz için yeterli bir SD kart alıp uygulamaları bu kart taşımak gerekir. Ancak bu işlemin nasıl yapıldığı konusunda bilgi sahibi olmak uygulamaların bozulmadan taşınmasını sağlar.

Android’de Uygulamaları SD Karta Taşıma

Android akıllı telefonların hafıza problemini uygulamaların bazılarını SD karta taşıyarak çözebilirsiniz. Ancak bundan önce bu konuda bazı noktalarda bilgi sahibi olmak önemlidir. Öncelikle SD kartların mevcut telefonların depolama hafızalarından daha yavaş çalıştığı bilinmelidir. Yani uygulamaları SD karta taşıma işlemi yapıldıktan sonra taşınan uygulamaların yavaş çalışması normaldir. Bununla birlikte SD kart seçimi yapılırken telefonun desteklediği en büyük kapasiteli SD kart seçilmelidir. Yoksa yine aynı hafıza sıkıntısıyla karşılaşılabilir.

Telefondaki mevcut uygulamaların SD karta taşınması işlemi şu şekilde gerçekleşir:

 1. Telefonunuzun ayarlar bölümüne girin.
 2. Uygulamalar ve bildirimler kısmından uygulama bilgilerine gidin.
 3. Açılan listede SD karta taşımak istediğiniz uygulamayı seçin.
  Uygulamaları SD Karta Taşıma uygulama seçme
 4. Depolama noktasından uygulamanın taşınacağı hafızayı seçin.
  Uygulamaları SD Karta Taşıma depolama
 5. Depolama ile ilgili depolama alanını değiştirerek taşı butonuna bastığınızda uygulama SD karta taşınmış olacaktır.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta uygulamaların SD kartı destekleyip desteklemediği konusunda bilgi sahibi olmaktır. SD kartı desteklemeyen uygulamaların taşınması durumunda, bu uygulamalar SD kartlarda çalışmayacaktır.

İOS’da Uygulamaları SD Karta Taşıma

İOS işletim sistemine sahip olan iPhone’ler için taşıma işlemi biraz daha farklı oluyor. iPhone’ler için bütün dosya aktarım işlemleri bilgisayar üzerinden yapılıyor. Bu yüzden, İOS telefonlar için hafıza sıkıntısı yaşandığında hem iPhone’yi hem de SD kartı bilgisayara bağlayarak uygulamaları ve dosyaları taşıyabilirsiniz. Ancak bu noktada da şöyle bir sıkıntı oluşuyor, çoğu iPhone modeli her SD kartı desteklemeyebiliyor. Bu yüzden özel üretim SD kartların edinerek kullanmak gerekiyor.

İOS üzerinden indirilen uygulamalar kısa sürelerde güncellenerek indirildikleri boyuttan çok daha fazla yer kaplayabiliyorlar. Bu yüzden aynı Android telefonlarda olduğu gibi İOS telefonlarda da SD kart kullanmak gerekiyor. Bununla birlikte, Android işletim sistemli akıllı telefonlar her telefona rahatlıkla bağlanabilirken İOS telefonlar için mutlaka bir bilgisayar bağlantısı gerekiyor. Böylece uygulama ve dosya taşıma işlemi yapılabiliyor.

SD Kart Kullanımında Bilinmesi Gerekenler

SD kart kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Bu noktalar dikkat ederek uygulamaları ve dosyalarınızı problemsiz bir şekilde bu kartlarda saklayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Akıllı telefon kullanımlarında SD kartlar geniş hafızalı tercih edilmelidir. Böylece birçok uygulama için yeterli depolama alanına ulaşılmış olur.
 • Hafıza kart tercihlerinde marka önemlidir. Kalite açısından markalı kartların kullanılması tavsiye edilir.
 • Telefonunuzun markası ve işletim sistemiyle uyumlu olan SD kartın kullanılması önemlidir. Aksi takdirde kart telefonunuzda çalışmayacak ve bir işe yaramayacaktır.
 • En önemli husus da SD kart alırken SD kart hızının en hızlı olmasıdır (Okuma yazma hızının yüksek olması). Hızlı bir SD kartınız hızlı olursa ve uygulamaları onun üzerinden çalıştırırsanız donma kasma gibi sorunlar yaşamamış olursunuz.

Bütün bunlarla birlikte günümüzde SD kart kullanımı artık gereklidir. Ancak bu kullanım için kaliteli ve markalı kartlar tercih edilmesi hem telefonunuzun hem de uygulamaların kullanılabilirliği açısından önemlidir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar