Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

WhatsApp Uzun Video Gönderme Nasıl Yapılır?

Sosyal bir yaşantıya dahil olduğumuz günlük hayatımızda irtibata geçmek ve sosyalleşmek için en çok kullandığımız uygulamalardan biri olan ve belki de en çok kullandığımız uygulama olan WhatsApp uygulaması, sevdiklerimize videolar gönderirken de en çok tercih ettiğimiz ve pratik iletişim kurduğumuz uygulamadır. Kullanıcılar tarafından bu konu ile ilgili yaşanmakta olan en büyük problemlerden biri ise WhatsApp üzerinden uzun video gönderme işlemidir. WhatsApp uzun video gönderme işlemi durumunda yaşanmakta olan problemler ile ilgili çözüm önerilerini ve problemlere sebep olabilecek durumları sizlerle aşağıdaki başlıklar altında paylaşmakta olacağız.

Günümüzde en çok tercih edilmekte olan iletişim ve sosyal medya uygulamalarından biri WhatsApp uygulamasıdır. Kullanıcılar WhatsApp uygulaması ile oldukça yoğun bir şekilde irtibat kurabilir, WhatsApp uzun video gönderme gibi birçok eylemi gerçekleştirebilir ve sosyal bir eğlence platformu haline getirebilirler. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi WhatsApp uzun video gönderme işlemi bazı durumlarda problem yaratabilmekte olup kullanıcılar tarafından pratik yöntemler aranmaktadır. Sizler de WhatsApp uzun video gönderme ile ilgili sorun yaşayan ve bu konuya bir çözüm sunmak ya da bulmak isteyen kişilerdenseniz aşağıdaki adımları takip ederek konu ile ilgili detaylı bilgiyi edinebilirsiniz.

yapay zeka destekli haber sitesi

WhatsApp Uzun Videoları Neden Gönderemiyorum?

WhatsApp uygulamasında var olan bir videoyu göndermek istediğiniz zaman göndermek istediğiniz video 16 megabayt ile sınırlı olmalıdır. Yani bu durum 90 saniyelik bir video ile 3 dakikalık bir video uzunluğunda olabilmektedir. WhatsApp uzun video gönderme işlemini gerçekleştiremediğiniz durumlarda ekranda “Seçtiğiniz medya dosyası 16 MB’dan büyük. Dosya gönderilemiyor” şeklinde bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Böyle bir uyarının mevcut olması durumunda göndermek istediğiniz video boyutunu 16 MB’den aşağıda olacak şekilde ayarlayabilir ya da aşağıdaki başlıkları takip ederek belge şeklinde bir video gönderimi sağlayarak daha uzun bir video gönderebilirsiniz.

WhatsApp’ta Daha Önceden Benimle Paylaşılmış Uzun Bir Video Var. Bunu Nasıl Bir Başkasına Gönderebilirim?

Galerinize kaydedilmiş olan ve WhatsApp üzerinden paylaşmak istediğiniz bir video var ise bu videoyu tekrar yüklemenize ya da işlem yapmanıza gerek yoktur. WhatsApp uzun video gönderme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız;

 1. Size gönderilmiş videonun bulunduğu sohbeti açınız.
 2. Videonun bulunduğu mesaja basılı tutunuz.
 3. Mesaj arka planı yeşil olacak şekilde seçildiğinde sağ üst kısımda yer alan “sağa doğru ok” şeklinde bulunan ve “İlet” anlamına gelen simgeye tıklayınız.

  whatsApp uzun video paylaşma
 4. WhatsApp uzun video gönderme işlemini gerçekleştirmek için size gönderilmiş olan videoyu paylaşmak istediğiniz kişinin ismini bulup tıklayınız.
 5. Eğer görüntülenen kolay ulaşılabilir kişiler ekranında videoyu göndermek istediğiniz kişi mevcut değil ise sağ üst kısımda yer alan “arama” butonuna tıklayarak göndermek istediğiniz kişinin ismini arayabilir ve bu şekilde gönderim sağlayabilirsiniz. (Arama butonu, büyüteç şeklinde bir simgeye sahiptir.)
 6. Kişiyi seçtikten sonra sağ alt kısımda yer alan ve mesaj gönderme simgesi ile aynı olan “Gönder” butonuna tıklayınız.

NOT: WhatsApp uygulamasının yapmış olduğu son güncellemeler ile birlikte bir başkasından alınan ve iletilen mesajların üst kısmında “iletildi” şeklinde bir ibare bulunmaktadır. Yani bu durum videonun başkasından alındığını ve bir başkasına iletildiğini gösteren bir bildirimdir. Video iletme işlemini bu uyarıyı göz önünde bulundurarak gerçekleştiriniz.

WhatsApp Üzerinden Uzun Video Gönderme İşlemi

Günlük hayatımızda telefonlarımıza geçirmiş olduğumuz vaktin genel olarak Büyük bir kısmı sevdiklerimizle iletişim kurduğumuz ve onlardan haberdar olduğumuz gibi onlarla kendimizden haberdar edecek paylaşımlar ve video gönderimi yaptığımız durumlardır. Bu durumlarda göndermek istediğimiz video boyutları daha büyük ve daha uzun süreli videolar olabilmektedir. Bu durumda kullanıcılar tarafından WhatsApp uzun video gönderme işleminin nasıl yapılacağı oldukça kafa karıştıran bir soru olmaktadır.

WhatsApp uygulaması video gönderirken 16 MB’lık bir paylaşım limiti sunmaktadır. Yani bu limit çekilen videonun kalitesine ve çözünürlüğüne göre değişiklik göstermekte olup 90 saniye ile 3 dakika arasında bir uzunluğa sahip bir video gönderimi imkânı sunmaktadır. Bu durumda kullanıcılar daha uzun videolar paylaşmak istediklerinde göndermek için ya videoları kesmeleri gerekmekte ya da WhatsApp uygulamasından gönderim sağlamamaktadırlar. Ancak aslında WhatsApp’tan uzun video gönderme işlemi kullanıcılar tarafından sanıldığı kadar problem yaratan ve zor bir işlem değildir.

WhatsApp Uzun Video Nasıl Paylaşılır?

 1. “WhatsApp” uygulamasına giriş yapınız.
 2. Herhangi bir sohbet ekranını açınız.
 3. Mesaj yazma bölümünde yer alan “ataç simgesine” tıklayınız.
 4. Bu seçeneği tercih ettiğiniz zaman normalde “Galeri” kısmına girerek bir video seçmeniz gerekmektedir, ancak bunun yerine daha uzun videoların gönderimini sağlamak için “Belge” seçeneği tercih edilmelidir.
 5. “Belge” seçeneğine tıklayınız.
 6. Dosya konumundan bir video seçimi yapmak için açılan ekranda “Diğer Belgelere Göz Atın” seçeneğine tıklayınız.

  whatsApp uzun video nasıl paylaşılır
 7. Göndermek istediğiniz videoyu seçiniz.
 8. Göndermek istediğiniz videoyu teyit amacı ile bir kez izledikten sonra videonun başının ve sonunun doğru bir şekilde tamamıyla eklendiğinden emin olduktan sonra “Gönder” butonuna tıklayınız.
 9. WhatsApp uzun video gönderme işlemi için tercih edilmiş olan bu işlem ile 16 MB olarak gönderilmekte olan videoları bir belge formatında 100 MB’a kadar gönderebilirsiniz.

WhatsApp’ta Göndermek İstediğim Video 100MB Üzerindedir. Ne Yapmalıyım?

Eğer WhatsApp uzun video gönderme işlemi sırasında uygulamış olduğunuz yukarıdaki belge gönderimi işlemi sırasında “Seçtiğiniz medya dosyası 100 MB’den büyük. Dosya gönderilemiyor” şeklinde bir uyarı ile karşılaştıysanız aşağıdaki adımları takip edebilir ve daha uzun videoların gönderimini sağlayabilirsiniz.

WhatsApp uygulamasında göndermek istediğiniz video 100 MB üzerindeki bir video ise yukarıdaki gibi bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda telefonunuza bazı çeşitli uygulamalar kurarak bu uygulamalar sayesinde WhatsApp üzerinden çok uzun videolar gönderebilirsiniz. Aynı zamanda videoları gönderirken uygulamalar tarafından sunulmuş olan editörler ile videolar üzerinde değişiklikler sağlayabilir ve kişiselleştirmeler de gerçekleştirebilirsiniz.

WhatsApp uzun video gönderme konusunda yaşamış olduğunuz problemi çözüm olarak telefonunuza en uygun editör programını indirmeniz gerekmektedir. Android işletim sistemine sahip telefon kullanıcıları için Play Store, iOS işletim sistemine sahip kullanıcılar için App Store üzerinden en uygun video editörü bulunup indirilebilmektedir.

Bir video editörü ile göndermek istediğiniz videoyu açmanızın ardından ayarlar kısmından çözünürlüğü 320 piksel olacak şekilde ayarlayabilir ve videoyu yeniden kaydedebilirsiniz. Bu şekilde göndermek istediğiniz videonun çözünürlüğü düştüğü için boyutu da düşecek olup 100 MB’a kadar düşüş sağlandığında videoyu tekrar WhatsApp üzerinden belge şeklinde gönderebilirsiniz.

WhatsApp’ta Uzun Durum Videosu Nasıl Paylaşılır?

WhatsApp uygulamasında kullanıcılar tarafından en çok kullanılan bir diğer özellik ise sevdiklerinizle aktif olarak ve toplu bir şekilde video ya da fotoğraf paylaşımı gibi link ya da müzik paylaşımları da sağlayabildiğiniz durum özelliğidir. WhatsApp uzun video gönderme konusunda en çok merak edilenlerden biri olarak, WhatsApp’ta uzun durum videosu nasıl paylaşılır sorusuna kullanıcılar tarafından çözüm aranmaktadır. Aslında WhatsApp üzerinden kullanıcılarla paylaşmak istediğiniz videoları herhangi bir video editörü kullanarak düzenlemeniz halinde kolaylıkla paylaşım sağlanabilmektedir.

 1. Telefonunuzun mağazasından bir video düzenleme uygulaması indirebilirsiniz.
 2. İndirmiş olduğunuz bu uygulamada bir video seçerek paylaşmak istediğiniz videonun ayarlar kısmından boyutunu düşürebilir ya da editör üzerinden boyutu düşürecek düzenlemeler ya da efektler ekleyebilir ve uygulayabilirsiniz.
 3. Ardından videoyu daha düşük kalitede kaydederek WhatsApp üzerinde paylaşabilir ve durumlarınızda paylaşımı sağlamış olabilirsiniz.

Ancak WhatsApp üzerinde durum özelliğini kullanarak uzun bir video paylaşma işlemi kesintili bir şekilde devam ettirilecektir. Çünkü WhatsApp uygulamasında kullanılmakta olan bu özellik ilk sunulduğu andan itibaren 30 saniyelik bir video paylaşımını kesintisiz bir şekilde yapmayı uygun görmektedir. Eğer daha uzun bir video paylaşmak istiyorsanız videoyu 30’ar saniyelik dilimler arasında seçebilir ve WhatsApp üzerinde bu şekilde paylaşım sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar