Kaydol

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows 10’da Mouse DPI Ayarlama

Bilgisayar farelerinde, genellikle DPI olarak adlandırılan, saniyede nokta sayısı göstergesi bulunur. Farenizin hassasiyetini test etmek için kullanılır ve saniyede kaç piksel hareket ettiğini ayarlayarak fare imlecinizin hızını ayarlamanıza olanak tanır.

DPI’nızı anlamak, özellikle video oyunları oynarken veya imlecinizi yerleştirirken hassas olmak istediğiniz yazılımları kullanırken yararlıdır. Ayrıca geniş ekran monitörleri ve birden çok ekranı kullanmayı çok daha kolaylaştırır.

Bu makale boyunca, mouse DPI’nızın Windows 10’da nasıl kontrol edilebileceğini ve değiştirilebileceğini göstereceğiz.

Mouse DPI Nedir?

DPI, İnç Başına Düşen Nokta anlamına gelir. Bir inç hareket ettirdiğinizde farenizin kaç piksel hareket ettirebileceğini göstermek için kullanılan bir ölçüdür. Örneğin, farenizde 1600 DPI varsa, tam olarak bir inç (2,54 cm) hareket ettirmek yani imleci ekranınızda 1600 piksel hareket ettirmek demektir.

DPI’nız ne kadar yüksekse, fareniz o kadar hassastır. Örneğin, modern oyun fareleri 20000’e kadar DPI değerine sahiptir. Bu rahatsız edici görünebilir, ancak büyük veya çoklu ekran kullanan birçok kişi imleci daha hızlı hareket ettirmeyi sever.

Çoğu kişi DPI ile ilgilenmese de, video oyunları oynayanlar için önemli bir konudur. Özellikle First Person Shooter (FPS) oyunlarında, birçok kişi, hassas bir şekilde hedeflemek için mükemmel DPI ayarı hakkında teori kurar.

Not: Kılavuzlarımızın takibi kolay olduğundan ve herhangi bir Windows 10 deneyimi gerektirmediğinden, bu makaledeki tüm yöntemler herkes tarafından uygulanabilir. Sistemiyle ilgili sorunlar yaşayan birini tanıyorsanız, bizi tavsiye etmeyi unutmayın!

Aşağıda, farenizin DPI’nı değiştirmenin birkaç yolu vardır, ardından hangi ayarın en iyi çalıştığını her zaman hatırlamak için mevcut DPI’nızı kontrol edin.

Windows 10’da Mouse DPI Ayarlama

Birçok kişi, daha yüksek veya daha düşük hassasiyet elde etmek için mevcut DPI ayarını değiştirmek ister. Daha fazla konfor elde edebilir ve cihazınızı daha iyi çalıştırabilirsiniz. Mükemmel hassasiyete sahip olmak, işleri daha iyi halletmenize ve oyun deneyiminizden daha çok keyif almanıza olanak tanır.

DPI’nızı değiştirme işlemi, sahip olduğunuz farenin türüne göre değişir. Ofis farelerinde genellikle ikiden fazla düğme yoktur – sol ve sağ fare düğmeleri – oysa özel oyuncu farelerinde (Gaming Mouse) 4 ila 8 düğme bulunur.

DPI ayarlama adına yapabilecekleriniz aşağıda açıklanmıştır.

1.Yöntem: Ayarlar Uygulamasında Fare DPI Ayarlama

Bu yöntem çoğunlukla, özel DPI düğmesi olmayan fareler için geçerlidir. Neyse ki Windows 10 geliştiricileri, daha basit bilgisayar fareleri kullanan ve herkese fare hassasiyetlerini kolayca ayarlama seçeneği sunmayı unutmuyor.

Not: Tam sayıyı yani DPI değerini hemen öğrenemeyecek olsanız da, yeni DPI’nızı belirlemek için sonraki bölümde açıklanan yöntemleri kullanabilirsiniz.

Ayarlar uygulamasını kullanarak DPI ayarlama yapabilirsiniz.

 1. Başlat menüsünü getirmek için ekranınızın sol alt kısmındaki Windows simgesini tıklayın ve ardından “Ayarlar” ı seçin.
  İpucu: Windows + I klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz.

 2. “Cihazlar” kutucuğuna tıklayın.
 3. Sol taraftaki paneli kullanarak “Fare” sekmesine geçin.
 4. Sayfanın altında veya sağ taraftaki panelde bulunan “Ek fare seçenekleri” bağlantısını tıklayın.
 5. Fare Özellikleri penceresinin başlık menüsünü kullanarak “İşaretçi Seçenekleri” sekmesine geçin.
 6. Hareket” altındaki ayar çubuğu ile farenizin hızını ayarlayın. Ayar değerini sola getirmek, farenizi hareket hızını yavaşlatırken sağa getirdiğinizde hızını artıracaktır.
 7. DPI‘nızı bozabileceği için “İşaretçi hassasiyetini artırın” ayarını kapatmanızı öneririz.
 8. Tamam düğmesini tıklayın. Fare hızındaki değişikliği hemen görebilirsiniz.

2.Yöntem: Video Oyununun Kendisinde Hassasiyeti Ayarlayın

Birçok video oyunu, oyun içinde hassasiyetinizi (DPI’nızı) ayarlamanıza izin verir. Bu, sisteminizi normal şekilde çalıştırmak için bir genel DPI kullanımı ve ardından farklı oyunlar için farklı hassasiyet ayarları belirlemenize olanak tanır.

Hassasiyet ayarı her oyun için farklı menülerde bulunurken, nereden değiştirebileceğinizi bulmak için genellikle bu adımları takip edebilirsiniz.

 1. Hassasiyetinizi değiştirmek istediğiniz oyunu başlatın ve açılmasını bekleyin.
 2. Genellikle oyunun ana ekranından ulaşılabilen “Seçenekler(Options)” veya “Ayarlar(Settings)” yazan menüyü bulun.
 3. “Kontroller(Controls)” yazan bir menü bulabilmelisiniz. Bu menü eksikse, büyük olasılıkla, açtığınız oyundan fare hassasiyetini doğrudan ayarlayamazsınız.
 4. Fare hassasiyeti(mouse sensitivity) ayarını bulun ve hız konusunda kendinizi rahat hissedene kadar ayarlayın.

3.Yöntem: Farenizdeki DPI Ayarlama Düğmesini Kullanın

Oyuncu mouse(GamingMouse)’larının çoğunda DPI’nızı anında değiştirmeye yönelik bir düğme bulunur. Hangi uygulamayı kullanıyor olursanız olun, DPI’nızı farenize bağlı olarak özelleştirilebilecek ön ayarlar arasında ayarlayabilirsiniz.

DPI düğmesi genellikle kaydırma tekerleğinin altında bulunur. Diğer düğmelere kıyasla nispeten küçüktür ve hatta bazen üzerinde “DPI” kelimesi de vardır.

Düğmeye bir kez basarak, kademeli olarak yükselen önceden ayarlanmış DPI ayarları arasında geçiş yapabilirsiniz. Bazı fareler, tek düğme yerine DPI’yı artırmak veya azaltmak için iki düğme sunabilir.

DPI’nızdan hangi düğmenin sorumlu olduğundan emin değilseniz? Farenizin yazılım programı kullanmanızı öneririz. Ayrıca internete girebilir ve kullanmış olduğunuz mouse’un üretici firmasının web sitesinde modelinizi aramaya başlayabilirsiniz.

2 Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Google'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?

Google’da her hangi bir resmi, resim arama özelliğini kullanarak arayabileceğinizi biliyor muydunuz? Google da bu ...

Bilgisayarım 32 Bit Mi, 64 Bit Mi?

Bilgisayarınızda 32-bit veya 64-bit işlemci (CPU) olup olmadığını öğrenmek için yapacağınız adımlar, bilgisayarınızda ki kurulu ...

Bilgisayarda Mikrofon Testi Nasıl Yapılır?

Mikrofonunuz açık mı? Yoksa kapalı mı? Nerden anlarız? Tabi ki mikrofon testi yaparak. Bilgisayarınızda mikrofonu ...

Bilgisayar Yedekleme Nasıl Yapılır? En İyi Yollar

Herkes hayatının bir evresinde fotoğraflarını, dosyalarını ve yada müziklerini kaybeder. Öyle yada böyle silinir gider ...

Windows için En İyi 6 Emülatör

Android’i bilgisayarınızda çalıştırmanın en iyi yolu emülatörlerden yararlanmaktır. Ama en iyi emülatör hangisidir? Bize göre ...

@ Et İşareti Nasıl Yapılır (Ayrıntılı Rehber)

@ et İşareti sık sık internette kullandığımız işaretlerden birisidir. En çokta mail adresimiz için kullanıyoruz. ...

Rar Dosyası Nasıl Açılır (Windows, Mac, Telefon)

Dosyalarımızı sıkıştırmak, şifreleme ve virüslerden korumak için Rar dosyalarını kullanırız. İnternetten indirdiğimiz çoğu büyük dosyanın ...

Maksimum Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarımızın hafızasını dolduran dosyaları zaman zaman sıkıştırarak küçültmek istiyoruz. Bu yazımızda Maksimum dosya sıkıştırma nasıl ...

HP Bios Tuşu - Bütün Modeller

Farklı markaların bilgisayarlarının kendi Bios tuşu ve Boot tuşu vardır, HP de öyledir. HP dizüstü ve ...

Lenovo Bios Tuşu - Bütün Modeller

Lenovo Bios tuşu ile kolaylıkla Bios’a girebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki verdiğimiz listeden, modelinizi bularak kolaylıkla ...