Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Android’de Gömülü Uygulamaları Silme – Kalkmayan Silinmeyen Uygulamaları Silin

Hemen hemen bütün Android telefonlarda önceden yüklenmiş uygulamalar vardır. Daha telefonu ilk aldığınızdan, bu zamana kadar hep yüklüdürler. Silmek istersiniz silemezsiniz. Telefonun toplam hafızası 16 GB ise sırf 4,5 GB’ını bu gereksiz silinmeyen uygulamalar oluşturur. Bu yazımızda Android gömülü uygulamaları silme nasıl yapılır? Yakından bakacağız.

Android Gömülü Uygulamaları Silme

Öncelikle Android gömülü uygulamaları silme yazıyoruz ama gerçekte bu uygulamaları silemezsiniz. Tabi yazılımına müdahale etmediğiniz sürece, ki bu da öyle kolay bir işlem değildir. Ama yapabileceğiniz en doğru şey devre dışı bırakmaktır. Devre dışı bırakmakta aynı silme gibidir. Fazladan yer kaplamaz ve telefonunuzun hızını etkilemez. Ayrıca bir uygulama yükleyerek de bu işlemi yapabilirsiniz. Uygulamaları yazının sonunda bulabilirsiniz. Öyleyse nasıl bu gereksiz uygulamaları kaldırırız, devre dışı bırakırız bir görelim.

Sistem Uygulamalarını Silme, Devre Dışı Bırakma Nasıl Yapılır?

Android gömülü uygulamaları silme işlemi için yapmanız gerekenler sırası ile şu şekildedir;

  1. Telefonunuzdan Ayarlara girin.
  2. Uygulamalar yazısını bulun ve üstüne dokunun.
  3. Bir liste açılacaktır. Kaldırmak istediğiniz uygulamalardan her hangi birinin üstüne dokunun.
  4. Karşınıza “Devre Dışı Bırak” ve “Durdurmaya Zorla” isminde iki tane buton gelecektir.
  5.  ‘Devre Dışı Bırak’ düğmesine dokunun. ‘Diğer uygulamalarda hatalara neden olabilir’ şeklinde bir uyarı gösterir. Bunu yoksayabilir ve devre dışı bırakmaya devam edebilirsiniz.
  6. Sonrasında hemen aşağısında bulunan Depolamanın içerisine girin.
  7. Buradan “Veriyi Sil” butonu uygulamaya gelen bütün güncellemeleri, herşeyi silebilirsiniz.

Bu kadardır! Sonra tekrardan uygulamayı kullanmak isterseniz. Aynı pencereye gelerek “Etkinleştir” butonunu kullanabilirsiniz. Unutmayın her bir uygulama için bu adımları uygulamalısınız.

Tüm Uygulamalarda bu Devre Dışı Bırak seçeneği yoktur. Bu devre dışı bırakma seçeneğini görmüyorsanız telefonunuzu Root’layarak bu uygulamaları da silebilirsiniz. Ama unutmayın telefonu Root’lamak garantinizden çıkacağınız anlamına gelir. Ama seçenekler bitmiş değil ayrıca başka bir uygulama yükleyerek sistem uygulamalarını silebilirsiniz.

Android Gömülü Uygulamaları Silen Uygulamalar

Aşağıda vereceğimiz uygulamaların ilk 3’ü Rootlu telefonlar içindir. Sonuncusu ise normal Rootsuz cihazlar içindir.

1. NoBloat (Rootlu telefonlar İçin)

Önceden yüklenmiş uygulamaları silmek için en iyi uygulamalardan birisidir. Tamamen silmenize izin verir. Kullanmak ise oldukça basittir. Uygulamayı açtığınızda karşınıza uygulama listesi gelir; silmek istediğiniz uygulamayı seçerek hızla silebilirsiniz. Uygulamayı ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

2. System app remover (Rootlu telefonlar için)

Hızlıca silmek istediğiniz bütün uygulamaları bu uygulama ile silebilirsiniz. Uygulamaları silmek için; uygulamayı açmanız, root erişimi vermeniz, kaldırmak istediğiniz tüm uygulamaları işaretlemeniz ve kaldır düğmesine dokunmanız yeterlidir. Uygulamayı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

3. Root App Deleter (Rootlu telefonlar için)

Diğer uygulamalar gibi bu uygulama ile de gömülü uygulamaları silebilirsiniz. Kesin sonuç verir. Uygulamayı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

4. Disable Bloatware (Normal telefonlar için)

Telefonunuzda root yok, ve root nedir bilmiyorsanız büyük ihtimal Root yoktur. Bu durumda Disable Bloatware uygulamasını indirerek telefonda kaldırılmayan uygulamaları kaldırabilirsiniz. Tabi tam olarak silme işlemini bu uygulama ile yapamazsınız. Tam olarak silmesi için yukarıda da belirttiğimiz gibi telefonunuz Rootlu olması gerekir. Uygulama sadece yukarıda anlattığımız gibi devre dışı bırakma işlemini yapacaktır. Uygulamayı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar