Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Android’de USB Hata Ayıklama Modu Nedir? Nasıl açılır

Bir Android işletim sistemli telefonu daha kutudan çıktığı gibi kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak ileri düzey kullanıcılar için birçok gizli özellik de içerir. Bunların çoğu Geliştirici Seçenekleri menüsünde sizin bu ayarları açmanızı bekler. Adından da anlaşılacağı gibi, bu özellikler Android uygulamaları oluşturan geliştiriciler için hayati önem taşımaktadır, ancak ortalama bir kullanıcı için önemli değildir.

En iyi bilinen Android geliştirici özelliklerinden biri USB Hata Ayıklama’dır . Bu terimi sağdan soldan bir yerlerden duymuş olabilirsiniz ve açıp, açmamak konusunda kararsız kalabilirsiniz. Android USB Hata Ayıklama modunun ne olduğuna ve ihtiyacınız olup olmadığına bir göz atalım.

yapay zeka destekli haber sitesi

USB Hata Ayıklama Modu Nedir?

USB Hata Ayıklama, bir Android cihazının gelişmiş özellikleri kullanmak için Android SDK çalıştıran bir bilgisayarla arasında bağlantı kurmasını sağlar. Ekran görüntüsü alma gibi normalde yapamayacağınız şeyleri, USB hata ayıklama modu ile yapabilirsiniz.

Android’de USB Hata Ayıklama Açma

Modern Android cihazlarda, varsayılan olarak gizlenen Geliştirici Seçenekleri menüsünden USB Hata Ayıklama’yı açabilirsiniz. Ama bunun için öncelikle geliştirici modunu açmanız gerek. Bunun için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

Eğer telefonunuz Android 4.2 veya daha yenisi ise;

 • Ayarlara girin
 • Telefon hakkındaya girin
 • Yapı numarası yazısına “Geliştirici modundasınız” bildirimini alana kadar art arda tıklayın.
 • Ayarlara geri dönün.
 • Telefon Hakkında’nın altında Geliştirici seçeneklerinin açıldığını göreceksiniz, ona tıklayın.
 • USB hata ayıklaması yazısının yanındaki butonu açın.

Eğer telefonunuz Android 3.0’ten 4.1′ arasında ise;

 • Ayarlara gidin.
 • Geliştirici seçeneklerine tıklayın.
 • USB hata ayıklamasını açın.

Eğer telefonunuz Android 2.3 veya daha önceki sürümlerden biri ise;

 • Ayarlara gidin.
 • Uygulamalar’a tıklayın.
 • Geliştirme’ye tıklayın.
 • USB hata ayıklamasını açın.

Şimdi USB Hata Ayıklama’yı açtınız. Kullanmak için, telefonunuzu bir USB kablosu kullanarak bir PC’ye bağlamanız yeterlidir. Bunu yaptığınızda, telefonunuzda söz konusu bilgisayar için USB Hata Ayıklama yetkisi vermek isteyip istemediğinizi soran bir uyarı görürsünüz. Bu, cihazınızı saldırılara karşı korumak için tasarlanmış bir güvenlik özelliğidir, bu yüzden bunu kabul etmeden önce bilgisayara güvendiğinizden emin olun.

USB hata ayıklama başka ne işe yarar?

USB hata ayıklama olmadan, telefonunuza bir USB kablosu ile gelişmiş komutlar gönderemezsiniz. Bu nedenle, geliştiricilerin uygulamalarını test etmek için USB hata ayıklamasını etkinleştirmeleri gerekir.

Geliştiriciler, telefonlarını Rootlamak için genellikle USB hata ayıklamasını etkinleştirirler.

USB Hata Ayıklama Güvenli midir?

Usb hata modundan bilgilerinizin sızdırılması için bir USB’nin telefonunuza bağlanması gerekir. Eğer güvenmediğiniz ortamlarda telefonunuzu bilgisayardan şarj ediyorsanız eğer, bu sizin için riskli olacaktır. USB hata ayıklama açık olduğu için bilgileriniz çalınabilir. Ama böyle bir senaryo ile karşı karşıya değilseniz, rahatlayabilirsiniz. USB hata ayıklamanın açık olması bir şeyi değiştirmez.

Ayrıca, USB Hata Ayıklama’yı etkin durumda bırakmak cihazınızı kaybedecek olursanız saldırılara açık hale getirir. Ne yaptığını bilen biri, cihazınızı bilgisayarlarına bağlayabilir ve PIN kodunuzu bilmeden ADB aracılığıyla komutlar verebilir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar