Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Arduino Bluetooth Modül İle Led Kontrolü

Arduino Bluetooth Modül İle Led Kontrolü

Merhaba arkadaşlar arduino ile çılgın projelerde biraz aradan sonra ilerlemeye devam ediyoruz. Bu yazımızın konusu arduino Bluetooth modül (Hc-05/06) ile led kontrolü nasıl yapılır onu öğreneceğiz. 🙂

yapay zeka destekli haber sitesi

Öncelikle bluetooth, cep telefonlarımızdan bilgisayarımıza ve hatta kulaklıklarımıza kadar neredeyse kablosuz iletişim yeteneğine sahip tüm cihazlarda var olan bir muhteşem bir teknolojidir. Arduino projelerimizde de bluetooth ekleyebilmemiz için piyasada çeşitli modüller bulunmaktadır. Bunlardan en uygun fiyatlı ve en kullanışlı olanı HC-05 ve HC-06 modelleridir.

HC-05 görünüm olarak HC-06 modülü ile neredeyse tamamen aynıdır. Temelde aynı işlevi görseler de HC-05 modelini kullanarak iki adet HC-05 veya HC-06 modelleri arasında doğrudan iletişim kurulabilmektedir. Bu konuyu ilerleyen zamanlarda anlatacağım HC-05 ile HC-06 modül arasındaki terk fark HC-05 modülünde minik bir buton bulunmasıdır. Modülü ilk aldığınızda isminde model ismi yazmaktadır isterseniz bunu değiştirebilirsiniz bunu ilerideki postlar da anlatacağım. Bluetooth modülü hakkında yeterli bilgiye sahip olduğumuza göre isterseniz zaman kaybetmeden işe koyulalım. 🙂

Malzeme Listesi

1- Herhangi Bir Arduino Modeli

2- Hc-05 veya Hc-06 Bluetooth Modülü

3- Led ve 220 Ohm Direnç

Not: Tüm bu malzemeleri elektronik parça satan yerlerde bulabilirsiniz yada şu ve bu adreslerden internet üzerinden güvenle sipariş edebilirsiniz 🙂 Ayrıca eğer zamanım bol diyorsanız Çin’den de Aliexpress vasıtasıyla getirtebilirsiniz. Daha uygun fiyata gelecektir.

Arduino Bluetooth Modül İle Led Kontrolü Devre Şeması

Alt tarafta çizdiğimiz devre şemasına bakarak uygun arduino modeline göre devremizi breadboard’umuza kuralım.

Yazılım

Bu modüllerle çalışabilmek için kütüphaneye ihtiyaç duymuyoruz.. Ama bir telefon için uygulamaya ihtiyacımız var şimdilik uygulamayı veriyorum ama ilerleyen derslerde uygulamanın yapımını da anlatacağım.

Uygulamayı buradan indirebilirsiniz. 🙂

Ana yazılım;

Yazılımı ve uygulamayı yükledikten sonra arduino da serial monitörü açıyoruz. Devremiz hazır ve beklemede..

Sıra telefon uygulamamızda uygulamayı açmadan bluetooth modülümüzü telefonumuzla eşleştirmemiz lazım ilk eşleşmede modül şifre ister ve şifre genellikle “1234” tür değiştirmediyseniz.. Eşleşirdikten sonra uygulamamıza giriyoruz ve bağlan butonumuza tıklıyoruz burada eşleştirilmiş bluetooth aygıtları çıkacaktır. Modülümüzü seçiyoruz ve bağlandı yazısını gördükten sonra artık hazırız.. Yak butonuna tıkladığımızda uygulamamız arduinoya “1” değerini gönderecek ve ledimiz yanarken serial monitörde “1” yazacaktır aynı şekilde söndür butonuna tıkladığımızda ise “0” değerini gönderip ledi söndürecek ve serial monitörde “0” yazacaktır.

 

 

Yak Komutuna Karşılık;

Söndür Komutuna Karşılık;

Kod

//DONANIM PLUS ELEKTRONİK
//TASARIM TOLGA SOYTEPE
//İNSTAGRAM Tolgasyp
//TWİTTER TSytpp
// Arduino Bluetooth Modül İle Led Kontrolü
int led=2; // ledimizi 2. pine bağladık
char data = 0; // Bluetooth modülünden gelen verileri yazdıracağımız data değişkenimizi tanımlıyoruz..
void setup()
{
Serial.begin(9600); // USb üzerinden serial iletişimi başlatıyoruz..
pinMode(led, OUTPUT); // ledimizin bağlı oldğu pini çıkış olarak tanımladık..
}
void loop()
{
if(Serial.available() > 0) // bluetooth tan veri gelip gelmediğini kontrol ettik ve eğer geliyor ise;
{
data = Serial.read(); // gelen veriyi oku
Serial.print(data); // serial monitöre yaz
Serial.print("\n"); // yeni hat
if(data == '1') // eğer gelen veri "1" ise;
digitalWrite(led, HIGH); // ledi yak
else if(data == '0') // değil ise
digitalWrite(led, LOW); // söndür
}}

Projede kullanılan yazılım kodlarını buradan indirebilirsiniz 🙂

Bir yazının daha sonuna geldik umarım faydalı olmuştur anlamadığınız veya kafanıza takılan yerler olursa yorumda veya kişisel sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz. Konu ile ilgili video en kısa sürede yazıya eklenecektir.Kolay gelsin 🙂

4 Yorum

  1. Merhaba Tolga Bey,
    Yazılarınızı sürekli takip ediyorum.Çok başarılı yazılarınız var teşekkür ederim bu site sayesinde kendimi baya geliştirdim.Ama yazılarınızı bekleme rağmen çok fazla göremiyorum.Baska yerleri araştırdım ama sizin gibi anlatan birini bulamadım.Bu yüzden sizden ricam birazdaha kısa sürede yayınlar mısınız.

  2. Mehmet bey telefona bu uygulamayı yani bluetooth kontrol programını nereden hangi isim olarak yükleyeceğiz

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar