Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Arduino İle 16×2 LCD Ekran Kullanımı

Arduino İle 16×2 LCD Ekran Kullanımı

Merhaba arkadaşlar arduino ile çılgın projelerde olabildiğince hızlı ilerlemeye devam ediyoruz. Bu yazımızın konusu arduino ile 16×2 LCD nasıl bağlanır, nasıl ekrana yazı yazdırılır onu öğreneceğiz. 🙂 16×2 LCD arduino ile en çok kullanılan sensörlerden birisidir. LCD ekranımızda 16 adet pin bulunmaktadır. Kullanacağımız ekrana göre pinler ekranın üst, alt veya her iki tarafında da yer alabilir. Bazı ekranlarda ise arka aydınlatma ışığı bulunmadığından 14 adet pin yer almakta. 15 ve 16 numaralı pinler ekran aydınlatması bulunan ekranlarda ışığı yakmak için kullanılır. İsterseniz zaman kaybetmeden hemen işe koyulalım 🙂

yapay zeka destekli haber sitesi

Her şey den önce bir kaç malzemeye ihtiyacımız var..

 Gerekli Malzemeler

1- Herhangi Bir Arduino Modeli

2- 16×2 LCD Ekran

3- 10 K Potansiyometre

4- Breadboard Ve Jumper Kablolar

Not: Tüm bu malzemeleri elektronik parça satan yerlerde bulabilirsiniz yada şu ve bu adreslerden internet üzerinden güvenle sipariş edebilirsiniz 🙂

Arduino İle 16×2 LCD Ekran Devre Şeması

Alt tarafta çizdiğimiz devre şemasına bakarak devremizi breadboard’umuza kuralım.

Devredeki 10 K’lık potansiyometre ise LCD’nin kontrastını ayarlamamıza yaramaktadır.

Yazılım

Arduino IDE programımızda LCD ekran için örnek bir kod bulunmakta. Bu kodu açmak için şu sırayı takip etmeniz gerekiyor..⇓

Dosya > Örnekler > LiquidCrystal > HelloWorld

Bu yolu izlediğiniz de aşağıdaki gibi bir kodla karşılaşacaksınız.. Bu kod üst satırda “hello world!” yazarken alt satırda ise arduino’ya enerji verildiğinden itibaren geçen süreyi saniye cinsinden yazıyor.

Koddaki hello, world! yazısını parantezin içindeki tırnakları silmeden değiştiriyoruz tıpkı aşağıdaki gibi..

hello, world ! yazısını Merhaba Dünya ile değiştiriyoruz burada dikkat etmeniz gereken yer ise LCD nin türkçe karakter desteklememesi ve 16 karakterden uzun yazmamalısınız..

Ve sonuç:

Kod

//DONANIM PLUS ELEKTRONİK
//TASARIM TOLGA SOYTEPE
//İNSTAGRAM Tolgasyp
//TWİTTER TSytpp#include <LiquidCrystal.h> // lcd kütüphanesini ekliyoruzconst int rs = 12, en = 11, d4 = 5, d5 = 4, d6 = 3, d7 = 2; // lcd pinlerini bağladığımız pinleri tanımlıyoruz..
LiquidCrystal lcd(rs, en, d4, d5, d6, d7); // kütüphaneye tanımlıyoruz

void setup() {

lcd.begin(16, 2); // lcd ekranımızın 16×2 olduğunu belirtiyoruz..

lcd.print(“Merhaba Dunya”); // lcd 1.satıra yazılmasını istediğimiz kelimeyi yazıyoruz 16 karakteri geçmemek şartıyla..
}

void loop() {

lcd.setCursor(0, 1); //setCursor(0,1); komutu ile bundan sonraki yazıları 2. satıra yazmasını söylüyoruz..

lcd.print(millis() / 1000); // enerji verilmesinden itibaren 1 er sn aralıklarla sayı saymasını istiyoruz..
}

Projede kullanılan yazılım kodlarını buradan indirebilirsiniz 🙂

Burada bir başka dikkat edilmesi gereken yer ise lcd.setCursor(0,1); komutundan sonra gelen lcd.print(millis()/1000); yerine lcd.print(“arduinom”); yazarsak ikinci satırada metin yazmış oluruz. Tabi ki  tırnak içine istediğinizi yazabilirsiniz 16 karakteri geçmemek şartıyla ve Türkçe karakter olmalı. Tabi  bu Türkçe karakter yazamayacağımız anlamına gelmiyor biraz kod yazmamız gerekiyor bu konuyu ilerleyen zamanlarda anlatacağım. Şimdi ise LCD ile kullanacağımız bir kaç komuttan bahsetmek istiyorum.

lcd.print(”  “); = LCD ekranına yazmamızı sağlar

lcd.setCursor(3,0); =Bu koddaki (3,0 )değeri ilk satırın 3 karakter kutusuna konumlanıldığını gösteriyor. Bu koddan sonra gelen print komutunu birinci satırın 3. karakter kutusundan itibaren yazmanızı sağlar.

lcd.setCursor(0,1); = Bu koddan sonra gelen print komutunu ikinci satıra yazmanızı sağlar.

lcd.clear(); = LCD’yi temizlemenizi sağlar.

Bir yazının daha sonuna geldik umarım faydalı olmuştur anlamadığınız veya kafanıza takılan yerler olursa yorumda veya kişisel sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz. Konu ile ilgili video en kısa sürede yazıya eklenecektir.Kolay gelsin 🙂

 

3 Yorum

  1. Projelerini takip ediyorum ancak sürekli bir projenizi göremiyorum.Bilgileriniz çok güzel lakin bizi daha çok bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar