Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır? | Ayrıntılı Rehber

Akıllı telefon üreticileri, telefonunuzun pilini her ay veya üç ayda bir batarya kalibrasyonu yapmanızı öneriyorlar. Peki bunun anlamı nedir? Batarya kalibrasyonu gerçekten gerekli mi? Batarya kalibrasyonu nedir? gibi sorularınıza cevaplar arayacağız.

Günümüz telefonlarında lityum-iyon (Li-ion) veya lityum-polimer (Li-po) pilleri kullanılır. Bu tür pillerin tamamen bitmesi gerekmez. Yani bu tür pillerde telefonumu sonuna kadar bitireyim sonra şarja takayım mantığı yoktur ve batarya kalibrasyonunu gereksiz kılan çiplerle birlikte gelirler. Ama bu demek değildir batarya kalibrasyon yapamazsınız. Araştırmalara göre bu işlem işe yaramaktadır. Peki batarya kalibrasyonunun ne olduğunu açıklamak gerekirse.

yapay zeka destekli haber sitesi

Batarya Kalibrasyonu Nedir?

Batarya kalibrasyonunu anlamak için öncelikle o bataryanın nasıl çalıştığının temelini bilmeniz gerekir. Her pilin akıllı birer çipi vardır. Bu çip, pilin o andaki seviyesinin ne olduğunu gösteren bir sinyal gönderir. Telefonunuzda bu sinyali alarak sizin anlayacağınız bir biçime çevirir.(Yüzde seviyesi)

Bataryanın kimyasal elementi (lityum veya nikel) enerjiyi depolayan şeydir. Çip, bu enerjinin ne kadarının depolandığını okumaya çalışır. En doğru okuma için ise çipin bataryanın kapasitesini öğrenmesi gerekir. Bunu da şu şekilde öğrenir. Bataryamız %0 dan %100′ e kadarki aralığı ölçer ve ona göre bataryanın kapasitesini öğrenir.

Bataryamızı kullandıkça, şarj edip boşaldıkça, bir süre sonra çipin bataryamızın gerçekte kapasitesinin ne olduğunu bilmemeye başlar. Bu yüzdendir ki bataryamız daha bitmeden telefonumuz, bataryanın bittiğini söyler ve telefonu kapatır. Bunun önüne geçmek için ise batarya kalibrasyonu yapmamız gerekir.

Batarya Kalibrasyonu Ne Zaman Yapmalısınız?

Batarya kalibrasyonu yapmanız gereken zaman telefonunuzun pilini yanlış okumaya başladığı andır. Örneğin: Telefonunuz %30 batarya ömrü gösteriyor ve aniden %5’e düşerek kapanıyorsa, kesinlikle telefon batarya kalibrasyonu yapmanız gerekir.

Bu aynı zamanda şarj olurken de geçerlidir. Düşük bir piliniz olduğunda ve şarj etmeye başladığınızda, bazen pil normalden çok daha hızlı yüzde 80 veya 90’a kadar şarj olur. Ancak, bir kez çıkardığınızda, küçük bir kullanımla, çok hızlı bir şekilde boşalacaktır.

Basitçe söylemek gerekirse, pil seviyesi ve kullanım uyuşmuyorsa, batarya kalibrasyon yapmanız gerekir.

Batarya Kalibrasyonu Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Batarya kalibrasyonu yaparken tam bir deşarj gerekir ve telefon üreticileri bunu sık sık yapmanızı önerir. Ama yapmamalısınız!

Tam olarak boşalma, lityum-iyon pilinizin ömrünü azaltır. Bataryanız tamamen boşaldığında, ömrü kısalır. Her deşarjdan sonra daha az miktarda güç tutmaya başlar. Günlük kullanımda olan şey kısmi deşarj ve şarj olması daha iyidir. Yani telefonunuzu tamamen bitmeden şarj etmeniz batarya ömrünüzü dahada uzatacaktır.

Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Batarya kalibrasyonu yapmak çok kolaydır. Bu işlem için ise iki çeşit yöntem vardır. Bunlar telefonunuzun rootlu olup olmamasına göre değişiklik gösterecektir. İlk yöntemimiz ister rootlu ister rootsuz telefonunuz içinde geçerli bir yöntemdir. Hazırsanız başlayalım.

Batarya Kalibrasyon 1. Yöntem

Bu yöntem bütün telefonlar için geçerlidir. Kolay ve basittir. Mantığı ise şu şekildedir. Yukarıda bataryanın üzerindeki çipin doğru batarya kapasitesini ölçememesinden kaynaklanan bir sorunu anlatmıştık, bu yöntem tamda o sorunu çözmek için. Bu yöntem ile iphone batarya kalibrasyonu, note 5 batarya kalibrasyonu, samsung s6 batarya kalibrasyonu gibi telefon fark etmeksizin kalibrasyon yapabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım;

Önemli: Batarya kalibrasyon işlemi sürekli yapılması, telefonunuzun yazılımına zarar verecektir. Uzmanlara göre 3 aydan kısa bir sürede bu işlemi yapmamalısınız.

 • Telefonunuzu kendi kendine kapanana kadar tamamen boşaltın.
 • Piliniz bittikten sonra aç kapa yaparak, hiç açılmayana kadar bu şekilde devam edin.
 • Telefonunuzu şarja takın ve yüzde yüz olana kadar telefonunuzu açmayın.
 • Şarj aletinizi çıkarın,
 • Telefonunuzu açın ve şarj göstergesinde yüzde kaç olduğuna bakın. Yüzde yüz göstermemesi muhtemeldir. Telefonunuzu yüzde yüz olana kadar tekrardan şarja takın.
 • Telefonunuzu fişten çekin ve yeniden başlatın. Eğer yüzde 100 demiyorsa, şarj cihazını yüzde 100 ekranda görünene kadar tekrar takın.
 • Bu döngüyü telefonunuz tekrar açıldığında yüzde 100’ü görene kadar devam edin.
 • Şimdi, pilinizin yüzde 0’a kadar tamamen boşalmasına izin verin ve telefonunuzun tekrar kapanmasına izin verin.
 • Pili kesintisiz olarak bir kez daha şarj edin.Hala telefonunuzu açtığınızda yüzde yüzü göremiyorsanız. 2. adıma tekrardan dönmeli ve bu işlemi tekrarlamalısınız. Tebrik ederim. Batarya kalibrasyon işlemini yaptınız.

Batarya Kalibrasyonu 2. Yöntem (Rootlu Telefonlar İçin)

Temelde yukarıdaki işlemle aynıdır ancak daha etkili olması için ekstradan bir adım daha ekledik. Bu adımda rootlu telefonlara sadece yüklenecek bir uygulama ekledik. Hazırsanız başlayalım.

 • Öncelikle telefonunuza Battery Calibration isimli uygulamayı indirip kurun.
 • Telefonunuzun şarjını tamamen bitene kadar kullanın.
 • Cihazınızı açmaya çalışın, hiç açılmayacak hale gelene kadar açıp açıp kapansın.
 • Artık telefonunuz hiç açılıyorsa, telefonunuzu şarja takın ve %100 olana kadar telefona dokumayın.
 • Şarjdan çıkarın
 • Telefonunuzu açın. Açtığınızda şarjınızın %98- %99 olduğunu görmeniz muhtemeldir. Telefonunuzu kapatmadan tekrardan şarja takın. %100 olana kadar bekleyin.
 • Telefonunuzu fişten çekin ve yeniden başlatın. Eğer yüzde 100 demiyorsa, şarj cihazını yüzde 100 ekranda görünene kadar tekrar takın.
 • Bu döngüyü telefonunuz tekrar açıldığında yüzde 100’ü görene kadar devam edin.
 • Şimdi bataryanızın %100 olduğuna dikkat ederek başta kurduğumuz uygulamamızı çalıştırın ve gelen ekrandan GET STARTED’a  basın. Sonrasında üstten CALIBRATE sekmesine geçin. Bataryanızın bazı özelliklerini buradan görebileceksiniz. Hemen aşağısında ise CALIBRATE butonuna basarak işlemi tamamlayın.
 • Bataryanızı kalibre ettikten sonra, tamamen yüzde 0’a kadar boşaltın ve telefonunuzun tekrar kapanmasına izin verin.
 • Pili, kapalıyken kesintisiz olarak bir kez daha şarj edin ve batarya kalibrasyon işlemini tamamlayın. Tebrik ederiz batarya kalibrasyon işleminiz tamamlandı.

1 Yorum

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar