Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Bilgisayarda Alttan Tire (_) Nasıl Yapılır?

Çocuklardan yaşlısına kadar her insan bilgisayar kullanımı ile haşır neşir bir ilişki içerisinde. Özellikle de bu ilişkileri klavye ile mümkün olmaktadır. Klavyeler bilgisayarların olmazsa olmaz donanımı olmasından kaynaklı olarak insanların en çok işlem yaptığı üründür. Klavyenin her bir tuşu kendi içinde farklı kombinasyona sahip olmasından dolayı harflere ve sayılara basmak dışında birçok işlem yapılabilmektedir.
İnsanların en çok zorlandıkları ya da bulamadıkları konu ise alttan tire yapımıdır. Bunun için en kolay yol shift tuşundan yararlanmaktan geçer.

Bilgisayarınızın Klavyesinin Q Klavyemi Yoksa F Klavye Mi Olduğunu Anlamak

Alttan tire yapmak için öncelikle bilgisayar klavyenizin bir Q klavyemi yoksa bir F klavyemi olduğunu anlamanız gerekir. Bunu anlamanın en kolay yolu ise; klavyenizin sol en üstteki harf ne ise klavyeniz o tür klavyedir. Mesela aşağıda resimde örnekte ki klavye Q bir klavye. Çünkü Q ile başlamış, sizde F tuşu varsa sizin klavyeniz F klavyedir. Klavye türümüzü öğrendiğimize göre, aşağıdan size uygun klavye türü başlığından klavyenizde alttan tire yapabilirsiniz.

Q Klavyede Alttan Tire Yapmak

İnsanların en sık kullandığı klavye türü Q klavyedir. Q klavyede alttan tre yapmak için shift tuşuna basılı tutarak düz tireye tıklamaktır. Bu sayede kolayda alttan tire elde edilebilir.

F Klavyede Alttan Tire Yapmak

F klavye işlem yapılacağı zamanlarda Türkçeyi daha kolay bir şekilde kullanma imkanı yaratmaktadır ve ülkemizde de kullanıcısı bir hayli fazladır. Alttan tire yapmak için shifte basılı tutarak Q ve W harflerinin üzerinde yer alan tire tuşuna basmak ise yeterlidir.

İngilizce Klavyede Alttan Tire Yapmak

İngilizce klavyelerde tire tuşu ağırlıklı olarak P harfinin üstünde yer alan artı işaretinin solundadır. İngilizce klavyede alttan tire yapmak için Q ve F klavye mantığı ile shifte basılı tutarak tire tuşuna basmaktan geçer.

Kopyala Yapıştır

Eğer ki shift – tire kombinasyonunu yapmak istemiyorsanız Google üzerinden alttan tire seçeneğini aratarak kopyalayabilir ve ardından da kullanılması gerekilen alanda kullanabilirsiniz. Yada daha kolayı! Aşağıda ki altan tireyi kopyalayın ve istediğiniz yere yapıştırın.

_

Mac Bilgisayarda Alttan Tire Yapmak

Mac bilgisayarlar da tıpkı Windows bilgisayarlar gibi alttan tire için Shift ve orta tire kobinasyonunu kullanırlar. Yani yukarıda yaptığınız bütün yöntemler aynı şekilde Mac bilgisayarınız içinde geçerlidir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar