Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Bilgisayardaki Ağ Güvenlik Anahtarı Nedir?

Ağ güvenlik anahtarı, Wifi şifresi olarak da bilinir. Bu yazımızda Ağ güvenlik anahtarının ne olduğunu, hangi türlerin bulunduğunu, nerede bulabileceğinizi göstereceğiz.

Ağ Güvenlik Anahtarı Nedir?

Basit bir ifadeyle, bir ağ güvenlik anahtarı, WiFi şifrenizin başka bir adıdır.

Ağ güvenlik anahtarı, bir kişinin kablosuz bir ağa erişim sağlamak için yetkilendirme olarak girdiği bir tür ağ şifresi / dijital imzadır.

Ağ güvenlik anahtarları ayrıca erişim isteyen kullanıcı ile ağ veya kablosuz aygıt arasında güvenli bağlantılar kurar. Bu, bir ağı ve ilişkili cihazları istenmeyen erişimden korur.

Zayıf bir ağ güvenlik anahtarınız olduğunda, ağınızı siber suçluların erişimine açık bırakırsınız. Bir siber suçlu kişisel bilgilerinize erişebilirse, bunlar DarkWeb (karanlık web)‘de satılabilir veya kimlik hırsızlığına ve diğer ciddi sonuçlara yol açabilir.

Farklı Ağ Güvenlik Anahtarı Türleri Nelerdir?

En yaygın ağ güvenlik anahtarı türleri Kabloluya Eşdeğer Gizlilik (WEP) ve WiFi Korumalı Erişimdir (WPA / WPA2).

WEP

WEP anahtarı, WiFi özellikli cihazlar için bir güvenlik parolasıdır. WEP anahtarları, bir ağ üzerindeki cihazların birbirleriyle şifrelenmiş mesajlar alışverişinde bulunmasına izin verirken, bu mesajların kolayca çözülmesini ve dışarıdan kişiler tarafından okunmasını engeller.

WEP anahtarları, 0 ile 9 arasındaki sayılardan ve A’dan F’ye kadar olan harflerden alınan bir karakter dizisidir. Örneğin, bir WEP anahtarı F45HI00WR3 olabilir.

Bir WEP anahtarının gerekli uzunluğu, hangi WEP sürümünün çalıştığına bağlı olarak 10, 26 veya 58 karakter uzunluğunda olabilir. WEP anahtarları, kullanım kolaylığı için otomatik olarak oluşturulabilir. Ayrıca, sizin için rastgele tahmin edilmesi zor WEP anahtarları oluşturan web siteleri vardır.

WEP anahtarları, insanlar kırılmalarının kolay olduğunu fark etmeye başladığında halkın güvenini kaybetti ve bu durum ağınızı potansiyel olarak bilgisayar korsanlarına açık hale getiriyor.

WPA/WPA2

WPA ve WPA2, WEP’ten daha güvenli ağ güvenlik anahtarlarıdır. WPA, ağ sahibinden alabileceğiniz bir parola ile birlikte gelir. Evde bir WiFi yönlendiriciniz varsa, bazen yan tarafında yazılı gördüğünüz şifre WPA anahtarıdır.

Genellikle bu tür ağlarda, sahibi istediği parola olacak şekilde WPA anahtarını sıfırlayabilir.

WPA2, daha önce kullanılandan daha yeni, daha hızlı ve daha gelişmiş bir algoritma olan AES algoritmasını kullandığı için WPA‘nın daha da güvenli bir sürümüdür.

WPA2, genellikle daha yüksek güvenlik önlemlerine ihtiyaç duyan işletmeler için önerilen sürüm dür. Bununla birlikte, WPA2‘yi kullanmak için daha yüksek işlem gücüne sahip donanıma ihtiyacınız olabileceğini unutmayın.

Ağ Güvenlik Anahtarımı Nerede Bulabilirim?

Bilgisayarınız sizden ağ güvenlik anahtarınızı girmenizi istiyor mu? Eğer öyleyse, onu nerede bulacağınızı bilmiyor olabilirsiniz.

Yönlendiricinizde genellikle, SSID olarak da bilinen Kablosuz Ağ Adını ve ağ güvenlik anahtarınız olan Kablosuz Güvenlik Anahtarı Parolasını listeleyen bir etiket bulunur. Ağ güvenlik anahtarları, örneğin F23Gh6d40I gibi bir karakter kombinasyonudur.

Bilgisayarınız zaten WiFi‘nize bağlıysa ve güvenlik anahtarını hatırlayamıyorsanız ve bulmanız gerekiyorsa, bilgisayarınızdaki ayarlara giderek de bulabilirsiniz. Aşağıdaki adımların yalnızca cihazınız WiFi ağınıza bağlıysa size parolanızı göstereceğini unutmayın.

Windows’ta Ağ Güvenlik Anahtarını Bulma

Windows 10 kullanıyorsanız, anahtarı ayarlarınızda bulmak için aşağıdaki adımları izleyin.

  1. Başlat menüsüne sağ tıklayın ve ardından “Ağ Bağlantıları” na tıklayın
  2. “Ağ ve Paylaşım Merkezi” ni tıklayın
  3. WiFi ağınızın adına tıklayın.
  4. “Kablosuz Özellikler” düğmesine ve ardından Güvenlik sekmesine tıklayın.Ağ güvenlik anahtarınızı ortaya çıkarmak için “Karakterleri Göster” onay kutusunu seçin.

Mac’te Ağ Güvenlik Anahtarını Bulma

Bir Mac‘iniz varsa, birkaç basit adımı izleyerek ağ güvenlik anahtarınızı bulabilirsiniz.

  1. Ekranınızın sağ üst tarafındaki arama simgesini tıklayın.
  2. “Anahtar Zinciri Erişimi” ifadesini arayın.
  3. Anahtar Zinciri Erişimi ekranı açıldığında, WiFi ağınızın adına çift tıklayın.
  4. “Parolayı Göster” onay kutusunu seçin.
  5. Ağ güvenlik anahtarınızı ortaya çıkarmak için Mac parolanızı girin.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar