Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Facebook Profil Kilitleme – Resimli Anlatım

Kullanmakta olduğunuz sosyal medya hesaplarından aktif olarak vakit geçirilen Facebook üzerinde paylaştığınız gönderilerin, resimlerin, medya dosyalarının, linklerin, durum güncellemelerinin başkaları tarafından görüntülenmesini istemiyor olabilirsiniz. Gizlilik ve güvenlik kişiler için oldukça hassas konular olup bu gibi durumlar için Facebook uygulaması tarafından geliştirilmiş olan Facebook profil kilitleme, profil gizleme özelliği mevcuttur.

Facebook Profilimi Kilitlediğimde Ne Olur?

 • Profilinizde paylaştığınız fotoğraflar, gönderiler, durum güncellemeleri, linkler vb. yalnızca sizin seçtiğiniz hedef kitle tarafından görüntülenebilir. (Arkadaşlar, şu kişiler hariç arkadaşlar… gibi.)
 • Profil resminizin üzerine tıklayarak büyük hâlinin görüntülenmesi işlemini kısıtlayarak yalnızca siz ve arkadaşlarınız görüntüleyebilirsiniz.
 • Kapak fotoğrafınızın büyük hâli yalnızca siz ve arkadaşlarınız tarafından görüntülene bilir.
 • Facebook’a kayıt olurken doldurduğunuz ve daha sonra da güncel olarak bilgi girişi yapabildiğiniz Hakkında bölümünden yalnızca çok küçük bir alan dışında geri kalan her şey sadece arkadaşlarınız tarafından görüntülene bilir.
 • Yalnızca son zamanlarda olan değil, Facebook kullanmaya başladığınızdan itibaren paylaştığınız her şey (gönderiler, fotoğraflar vb.), Facebook’ta profili kilitleme işlemini gerçekleştirdiğiniz zaman kilitlenmekte ve hedef kitleleri Arkadaşlar olarak değiştirilmektedir.
 • Paylaşmış olduğunuz hikâyeler de tıpkı gönderileriniz gibi yalnızca arkadaşlarınız tarafından görüntülenebilir hâle gelmektedir.
 • Facebook profil kilitleme özelliğini kullandığınızda, profil onayı ve etiket onayı da etkinleştirilerek sizi etiketlemek ya da duvarınızda paylaşım yapmak istediklerinde tarafınıza bir onay bildirimi gelecektir ve sizin onaylamanız durumunda etiket ve onay işlemleri gerçekleştirilecektir.
 • Profil kilitleme özelliğini aktif ettikten sonraki süreçlerde de paylaşacağınız tüm gönderiler yalnızca siz ve arkadaşlarınız tarafından görüntülene bilecektir.

Profilimi Kilitledikten Sonra Facebook Aramalarında Beni Görebilirler Mi?

Evet. Facebook profilinizi kilitlemiş olmanız, kişilerin, aramalarda e-posta ya da cep telefonu bilgileriniz ile sizi aramalarına engel değildir. Bu özelliği değiştirmek ve düzenlemek için Facebook Yardım Merkezi’ne girerek Gizlilik, Emniyet ve Güvenlik sekmesini tıklayın. Altında yer alan Gizliliğiniz seçeneğine giriniz. Sizi Kimlerin Bulabileceğini Kontrol Edin kısmına tıklayarak aramalarda size kimlerin ulaşabileceğini kontrol edebilirsiniz.

Facebook Profil Kilitleme Nasıl Yapılır?

Facebook profil sayfanızın kilitlemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Facebook hesabınızda oturum açarak profilinize giriş yapınız.
 2. Profil sekmesindeki adınızın altında yer alan üç nokta şeklindeki simgeye tıklayınız.
 3. Profili Kilitle seçeneğine tıklayınız.
  facebook profil kilitleme adımı
 4. Kilitlemenin nasıl çalışacağına dair ekranda çıkan bilgilendirme metnini okuduktan sonra işleme devam etmek istiyorsanız Profili Kilitle butonuna tıklayınız.
 5. Facebook profil kilitleme işlemini tamamladığınızda ekranda “Zaman tünelindeki fotoğrafları ve gönderileri sadece arkadaşların görebilir.” Şeklinde bir bilgilendirme çıkacaktır.
 6. Tamam butonuna tıklayarak profil sayfasına dönüş yapabilirsiniz.
  profil kilitlendi- facebook profil kilitleme

Facebook Profil Kilidimi Nasıl Açarım?

 1. Facebook hesabınızda oturum açarak profilinize giriş yapınız.
 2. Adınızın altında yer alan üç nokta şeklindeki simgeye tıklayınız.
 3. Profilin Kilidini Aç seçeneğine tıklayınız.
  profil kilidini aç
 4. Kilitlemenin nasıl çalışacağına dair ekranda çıkan bilgilendirme metnini okuduktan sonra işleme devam etmek istiyorsanız Kilidi Aç butonuna tıklayınız.
 5. Profiliniz kilitli iken başkaları tarafından nasıl görüntüleniyor diye görmek istiyorsanız Başkasının Gözünden Gör butonuna tıklayınız.
 6. Kilidi Aç butonuna tıkladıktan sonra Tamam diyerek profil sayfasına dönüş yapabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar