Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Facebook Yorumları Kapatma – Nedir, Nasıl Yapılır?

Facebook uygulaması tasarımcıları ve kodlayıcıları tarafından kurulduğu ve kişilerin kullanımına sunulduğu günden itibaren günümüze kadar mevcut olan ve kullanmakta olan tüm kişilerin sosyal bir yaşantısının olmasına, arkadaşlarıyla tanıdıklarıyla ya da sevdiği insanlarla iletişim kurabilmesine, iletişim kurarken sevdiği kişilerle fotoğraflarını, videolarını ve düşündüklerini paylaşabilmesine olanak sağlayan bir sosyal medya platformudur. Ancak bazı durumlarda paylaşmış olduğumuz Facebook durumları ya da fotoğrafları videoları üzerine herhangi biri tarafından yorum yapılmasını istemiyor olabiliriz. Bu durumda uygulama üreticileri tarafından Facebook yorumları kapatma özelliği kullanıcılara sunulmuş bir özelliktir.

Bazı durumlarda kişilerin sevdiği insanlar dahi olsa paylaşmış olduğu gönderilerin altına yorum yapılmasını istemediği durumlar mevcut olabilir. Bu durumda yapılan her yorumu tek tek silmek vakit kaybı ve bazen yanlış yorumları silmek ya da kişiyle kırıcı bir diyalog içerisine girmek gibi bir duruma sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden kullanıcılar Facebook yorumları kapatma özelliğini kullanarak yorumları devre dışı bırakabilir ve bu gibi durumlarda herhangi bir problem yaşamaksızın paylaşımlarına devam edebilirler.

yapay zeka destekli haber sitesi

Facebook yorumları kapatma konusu, kullanıcılar tarafından merak edilen bir konu olduğu için bu makalemizde dünyaca en popüler platform olarak da kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook uygulamasında yorumların yönetimini ve kimlerin yorum yapıp yapamayacağını belirleyeceğiniz Facebook yorumları kapatma özelliğini nasıl kullanabileceğinizi anlatıyor olacağız.

Bilgisayar Üzerinden Facebook Yorumları Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Masaüstü bilgisayarlarınızda Facebook yorumları kapatma özelliğini kullanmak için aşağıdaki adımları takip ederek gerekli ayarları sağlayabilir ve dilediğiniz şekilde gönderilerinizi yorumlara kapatabilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz.

 1. Bilgisayarınızın herhangi bir tarayıcısını açarak ya da yüklemiş olduğunuz Facebook uygulamasını çalıştırarak açılmasını sağlayınız.
 2. Facebook sitesine giriş yapıldığında sağ üst kısımda yer alan üçgen simgesine tıklayınız (profil resminiz de olabilir). Bu üçgen simgesi mesajlar ve bildirimler panelinin en sağında yer almaktadır ve üzerine geldiğiniz zaman profilin şeklinde bir yazı yazar.
 3. Tıkladığınızda açılan panelden yanında çark simgesi bulunan ve en üst sıralarda yer alan “ayarlar ve gizlilik” sekmesine tıklayınız.
 4. Tekrar yanında çark işareti olan “ayarlar” sekmesine tıklayınız.
 5. Açılan ekran ana ekran olan genel kısmıdır. Facebook yorumları kapatma özelliğini kullanmak için sol kısımda yer alan ve yanında Dünya simgesi mevcut olan “herkese açık gönderiler” seçeneğine tıklayınız.
 6. Herkese açık gönderi filtreleri ve araçları seçeneği açılacaktır. Burada herkese açık gönderi yorumları şeklinde bulunan seçeneğin olduğu yere gidiniz.
  Facebook Yorumları Kapatma masaüstü
 7. Yazının yanında yer alan düzenle butonuna tıklayınız.
 8. Hemen altından herkese açık gönderilerinizi kimin yorum yapabileceğini seçebileceğiniz ekran açılacaktır. Buradan arkadaşlar, arkadaşlarımın arkadaşları ya da herkese açık seçeneklerinden herhangi birini kullanabilirsiniz.

NOT: Her ne kadar herkese açık gönderilerek kimlerin yorum yapabileceğini ayarlar kısmından kontrol etmiş olsanız da paylaşmış olduğunuz bir gönderide etiketlemiş olduğunuz kişiler gönderi yorumlarını kapatmış olsanız dahi etiketlendikleri için paylaşmış olduğunuz gönderiye yorum yapma hakkına sahiptirler. Bunun için herhangi bir hesap ayarı gerçekleştirmeden tek tek gönderiler üzerinden yorum kontrolü sağlayarak düzenleyebilirsiniz.

Telefon Üzerinden Facebook Yorumları Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

telefon facebook yorumları kapatma
 1. Telefonlarda Facebook yorumları kapatma işlemi ne yapabilmek için telefonlarınızda yüklü olan Facebook uygulamasına giriş yapınız ya da uygulamayı kullanmıyorsanız herhangi bir tarayıcı üzerinden Facebook sitesine giriniz.
 2. Sayfa açıldığında sağ üst kısımda alt alta 3 çizgi şeklinde görünen seçenekler menüsüne tıklayınız.
 3. En alt kısımda yer alan ayarlar ve gizlilik sekmesine giriniz. Bu sekmenin yanında bir çark simgesi mevcut olacaktır.
 4. Tekrar ayarlar butonuna tıklayınız, aynı çark simgesi ayarlar butonunun yanında da mevcuttur.
 5. Açılan seçenekler arasında hedef kitle ve görünürlük sekmesi mevcuttur. Bunun hemen altında yer alan takipçiler ve herkese açık içerik seçeneğine tıklayınız.
 6. Herkese açık gönderi yorumları kısmına gelerek Facebook yorumları kapatma özelliğinden faydalanabilir ve profilinize kimlerin yorum yapabileceğini belirleyebilirsiniz.

Facebook yorumları kapatma özelliğinin yanı sıra ekstra olarak kullanılmakta olan bir özellik olarak Facebook uygulaması tarafından kullanıcıların hizmetine sunulmuş bir yorum sıralaması özelliği mevcuttur. Eğer profilinize yapılan yorumları kapatmak istemiyorsanız ancak alakalı yorumların profilinizde öncelikli olarak gösterilmesini istiyorsanız;

 1. Facebook hesabınıza giriş yapınız.
 2. Sağ üst kısımdan seçenekler kısmına giriniz.
 3. Ayarlar ve gizlilik butonuna tıklayınız.
 4. Ayarlar butonuna tıklayınız. Her iki mevcut ayarlar sekmesinde de çark simgesi bulunmaktadır.
 5. Açılan ekrandan sol kısımda yanında Dünya simgesi mevcut olan herkese açık gönderiler seçeneğine giriniz.
 6. Daha önce herkese açık göndere yorumları olarak kontrol sağladığınız panelin en alt kısmında yer alan yorum sıralaması seçeneğine tıklayıp düzenle butonunu seçiniz.
 7. Açılan ekrandan gönderileriniz için en alakalı yorumların başta görünmesi işlemini yapmak adına kapalı seçeneğini aktif konuma getirebilirsiniz.
 8. Böylelikle şahsi profiliniz ya da yönetmiş olduğunuz Facebook sayfaları üzerinde alakalı gönderilerin en üstte çıkması için mevcut olan yorum sıralaması seçeneğini kullanabilirsiniz.

Profilime Yapılan Yorumlardan Belli Kelimeleri ya da Söz Gruplarını Gizlemek İstiyorum. Nasıl Yapabilirim?

 1. Facebook uygulamasına giriniz.
 2. Sağ üst kısımda yer alan üçgen simgesine tıklayınız.
 3. Ayarlar ve gizlilik butonuna tıklayınız. Bu butonun yanında çark simgesi olacaktır.
 4. Tekrar ayarlar butonuna tıklayınız.
 5. Açılan ayarlar ekranında sol kısımda yer alan profil ve etiketleme seçeneğine tıklayınız. Bu sekmenin yanında bir etiket sembolü mevcut olacaktır.
 6. Facebook yorumları kapatma konusunda yalnızca bir kişinin yorumlarını gizlemek için açılan ekrandan profilinden belirli kimseleri içeren yorumları gizle seçeneğine tıklayınız.
 7. Altına içerilmesini istemediğiniz kelimeleri ya da söz gruplarını ifade eden simgeleri ve bölümleri yazdıktan sonra yanında yer alan artı işaretine tıklayınız.
 8. Eğer birden fazla seçeneği görmek istiyorsanız varyasyonları göster seçeneğine tıklayarak kontrol edebilirsiniz.
 9. Kaydet butonuna tıklayınız.
 10. Böylelikle kelime filtreleme özelliğini kullanarak Facebook yorumları kapatma konusuna ek bir özelliği kullanmış olacaksınız.

Daha fazla Facebook ipucu için buradaki makalelerimize de bir göz atın.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar