Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Herhangi Bir Android Telefonda Geliştirici Seçeneklerini Açma ve Daha Fazlası

Bir Android cihazda geliştirici seçeneklerini açmak bize bir çok özelliğin kapılarını açar. Bunların içinde sahte konum, oyun grafiklerini artırma, telefonunuzu hızlandırmaya kadar bir çok özelliğe erişirsiniz. Sadece bu özelikler ile kalmaz hatta telefon ekranınızı bilgisayara yansıtmak içinde, geliştirici seçeneklerinden faydalanırsınız. Peki nedir bu geliştirici seçenekleri? Telefonda geliştirici seçeneklerin açma nasıl yapılır? Bütün bu özelliklere nasıl sahip olurum?

Bu yazımız da sizinle birlikte gizli olan o geliştirici seçeneklerini açma işlemini göstereceğiz. Android geliştirici seçenekleri ile neler yapabilirsiniz onlara da değineceğiz.

yapay zeka destekli haber sitesi

Geliştirici Seçeneklerini Açma

Geliştirici seçeneklerini açmak için her telefonda ve her android sürümünde farklı bir yol izleyeceğiniz için size android sürümleri üzerinden anlatacağız. Bu aşağı yukarı bütün her telefonda aynıdır ve kolayca geliştirici seçeneklerini açabilirsiniz.

Eğer telefonunuz Android 4.2 veya daha yenisi ise geliştirici seçeneklerini açmak için;

 • Önce ayarlara girin.
 • Telefon hakkındaya dokunun.
 • Yazılım bilgilerine dokunun.
 • Yapı numarası yazısına “Geliştirici modundasınız” gibi bir bildirim alana kadar art arda dokunun.
 • Ayarlara geri dönün.
 • Telefon Hakkında’nın altında Geliştirici seçeneklerinin açıldığını göreceksiniz, ona tıklayın.

Eğer telefonunuz Android 3.0’dan 4.1′ arasında ise geliştirici seçeneklerini açmak için;

 • Ayarlara gidin.
 • Geliştirici seçeneklerine tıklayın.

Eğer telefonunuz Android 2.3 veya daha önceki sürümlerden biri ise geliştirici seçeneklerini açmak için;

 • Ayarlara gidin.
 • Uygulamalar’a tıklayın.
 • Geliştirme’ye tıklayın.

Bu seçeneklerden sizin android sürümünüze uyan her hangi biri ile geliştirici seçeneklerini açabilirsiniz.

Geliştirici Seçeneklerini Kapatma

Vazgeçtiniz ve tekrardan geliştirici seçeneklerini kapatmak istiyorsunuz. Çözüm mü? Çok basit…

Geliştirici seçeneklerini kapatmak için, açmış olduğunuz geliştirici seçeneklerinin içine girin. En üstte geliştirici seçeneklerini kapatma düğmesini göreceksiniz. Oradan kapatabilirsiniz.

Android Geliştirici Seçenekleri ile Neler Yapabilirsiniz?

Geliştirici seçenekleri ile birçok şey yapacağınızı yukarıda anlatmıştık. Peki ya bunları nasıl yaparsınız? Geliştirici seçeneklerinde bulunan bazı ayarları tanıtacağız ve neler yapabileceğinizi göstereceğiz.

1. Uyanık kal (şarj olurken ekranınız açık kalır)

Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, cihazınız şarj olurken ekranınız açık kalır. Bu, doğal olarak, pil ömrünüzün tehdit etmez ve ekranda bir şeyler yapmak için sık sık bakmanız gerekiyorsa, çok yararlı olabilir.

Cihazın ekranını kilitlemek için sizin bir şeyler yapmanız gerekir.

2. Arka plan İşlem Sınırı (Daha hızlı performans için)

Bu ayar, arka planda çalışmaya devam eden uygulama sayısını seçmenize olanak tanır. Standart dört uygulama ile sınırlıdır, ancak isterseniz arka plan uygulamalarının hiç çalışmamasını seçebilirsiniz.

Diyelim dokunduğunuz da açılan pencereden Arka planda işlem yok ‘u seçtiniz, bu durumda uygulamalarınızı kapattığınız anda uygulama çalışmayı durduracaklardır.

3. 4x MSAA’yı Zorla (daha iyi oyun grafikleri için)

4x MSAA’nın etkinleştirilmesi, oyunlarda ve OpenGL ES 2.0 uygulamalarında grafik kalitesini artırır. Bu, daha fazla işlem gücü gerektirir ve pili daha hızlı bitirir, ancak eğer bu konuda sorun yaşamam, bataryama güveniyorum diyorsanız bunu açmanızı öneririm.

4. Sistem Animasyonlarının Hızını Ayarlayın

Tamam, bu hile aslında cihazınızı hızlandırmıyor, ancak beyninizi cihazınızın daha hızlı hale geldiğini düşünmek için harika bir yol.

Belirli işlemleri yaparken (uygulamalar arasında geçiş yapmak gibi) geçiş efekti olmaması için tüm cihaz animasyonlarını devre dışı bırakın. Sonuç, daha hızlı gibi görünen cihaz deneyimi. Bunu “Telefon Hızlandırma Rehberimiz‘de” de anlatmıştık. Yapmak için resimde de işaretlediğimiz 3 özelliğin içine girip animasyon hızını 0.5 yapın.

5. Mobil Veri Her Zaman Etkin

Bu özellik ile mobil veri bağlantınızın sürekli açık kalacağı anlamına gelir. Normalde bir wi-fi ağına bağlandığınızda mobil veriniz kapanır. Bu ayarı açarak mobil verinizi her zaman açık tutabilirsiniz.

6. Çalışan Hizmetler

Bu özellik Windows’da bulunan görev yöneticisine çok benzer. Buradan hangi uygulamanın ne kadar Ram kullandığını ve daha birçok şeyi görebilir ve durdurabilirsiniz.

7. Sahte Konum

Google gibi servislerin sizi sürekli takip ettiğini biliyoruz. Bu gibi durumlarda sahte konum uygulaması yükleyerek ve geliştirici seçeneklerinden sahte konum uygulamasını seçerek konumuzu gizleyebilirsiniz. Google Play’den Fake GPS isimli uygulamayı indirebilirsiniz.

8.Varsayılan USB Yapılandırılmasını Değiştirin

Varsayılan USB yapılandırılmasını değiştirerek telefonunuzu bilgisayara bağladığınızda yaptığınız ayarı otomatik uygulanmasını seçebilirsiniz. Ve yada sadece şarj için kullanıyorsanız USB kablonuzu, verilerinizin çalınmaması için “sadece telefon şarj ediliyor” seçeneğini seçebilirsiniz.

9. Dokunmayı Göster

Telefonunuzun ekranını kayıt ediyorsanız ekranda dokunduğunuz yerleri kayıt sırasında göstermek isteyebilirsiniz. Bu durumda geliştirici seçeneklerinden “dokunmayı gösteri” açarak dokunduğunuz yerleri gösterin.

Daha bir Çok Özellik

Geliştirici seçeneklerini açtıktan sonra bir çok özellikte birlikte açılır. Bu özellikleri açtığınız gibi tekrardan kapatabilirsiniz. Geliştirici seçeneklerinde yaptığınız işlemleri yaparken dikkatli olmalısınız. Yanlış bir şey yapmamak adına, aşırı derecede şarj tüketecek ve yada başka sonuçları olacak ayarları açarken iyi düşünün.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar