Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

GitHub Nedir?

GitHub sektör dışından biri için ilk duyduğunda anlamsız bir terim gibi gelse de yazılım sektörü için son derece değerli bir terimdir. Özellikle yazılım mühendisleri için son derece popüler bir araç olan GitHub şu anda 30 milyona yakın kullanıcı tarafından aktif şekilde kullanılmaktadır. Bir proje geliştirmek istediğinizi düşünün. Bu projeyi oluşturmak için 30 milyon kişiyle aynı ortamda bir araya gelip, iletişim kurup, fikir birliği yapabilme imkânınız olur mu? Kulağa oldukça imkânsız gelen bu durumu mümkün kılan şey işte tam olarak GitHub. Eskiden bir ödev için bir araya gelen ödev gruplarının çok daha kalabalık ve profesyonel kişilerden oluşmuş hali olarak tanımlamak yanlış olmaz.

GitHub Ne İşe Yarar?

github nedir

GitHub tüm dünyanın farklı ülkelerinde, hatta farklı kıtalarda yaşayan program yazılımcıların bir araya gelerek çalışmalarını paylaştığı bulut tabanlı bir platformdur. Projelerin herkese açık ya da erişime kapalı şekilde kaydedilme seçenekleri bulunur. Projelerin profesyonel elemanlar tarafından incelenmesine, üzerinde iyileştirmeler yapılmasına olanak sağlar. Üstelik proje üzerinde yapılan tüm değişiklikler anbean takip edilebilir. Tüm bu projelere ve imkanlara erişebilmek içinse ihtiyaç duyulan tek şey çalışan bir internet bağlantısıdır. Tüm işlemlerin tüm üyeler tarafından takip edilebiliyor oluşu projenin hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlar. Yapılan projelerin dallandırılmasına olanak tanır.

GitHub Kullanımına Dair Temel Kavramlar

github nedir
  • Federalist: GitHub platformunda proje üzerinde yapılan değişiklikleri anlık olarak proje ortaklarına ileten ve çalışmayı ön izleme imkânı sunan alan.
  • Branch: projenin ana ekseninde değişiklik yaratmayacak ufak düzeltmelerin yapıldığı kısım
  • Commit changes: Repo üzerinde bulunan bir değişikliğin kayıt edilmesi
  • Repository (Repo): Projeye ait tüm dosyaların (geçmiş sürümler de dahil) kayıtlı bulunduğu depo alanı
  • Markdown (.md) : Düz metin şeklinde oluşturulmuş bir yazının GitHub formuna dönüştürülmesi
  • Merge: değişiklik önerisi onaylanan kısmın çalışmanın tamamıyla birleşip güncellenmesi

GitHub Ücretli Mi Ücretsiz Mi?

Projeleri herkese açık seçenekte tutmak isteyenler için GitHub ücretsiz bir platformdur. Ücretsiz planı kullananlar için depolama alanı 500 MB ile sınırlıdır.  Projeler için private(kapalı) seçeneği kullanmak isteyenlerin ise ücretli üyelik kaydı oluşturmaları gerekir.

GitHub Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

github nedir ne işe yarar

GitHub çok faydalı ve kapsamlı bir platform olmasına rağmen bazı noktalarda hala geliştirilmesi gereken aksaklıkları mevcut. Bu yüzden kişisel dikkatle ilerlenmesi gereken bazı noktalarla özellikle dikkat çekmek istedik.

  • Proje üzerinde çalışırken yapmak istediğiniz bir ekleme ya da bir değişiklik olabilir. Bu değişiklik ya da ekleme talebini proje için onaylanmak üzere sunduğunuzda yetkili kişiler tarafından onaylanırsa sıkıntı yok. Fakat değişiklik talebiniz onaylanmazsa yaptığınız çalışma ortadan kaybolabiliyor. Bu yüzden yapmak istediğiniz işlemin aslını ya da bir kopyasını Windows Doc. Aracılığıyla sakladıktan sonra platforma eklemenizi öneririz.
  • GitHub uygulamasını bilgisayar üzerinden web sitesi sürümü ile kullanabilirsiniz. Fakat aynı GitHub masaüstüne application olarak indirme seçeneğine de sahip. Bizler uygulama haline masaüstüne indirerek kullanılmasını öneriyoruz çünkü uygulama daha kullanışlı bir arayüze sahip ve daha geniş kullanım seçenekleri mevcut.

GitHub nedir, ne amaçla kullanılır gibi sorulara cevap verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Unutulmamalıdır ki GitHub, esas olarak yazılım mühendisleri için yapılandırılmış bir platform olarak bilinse de, birçok alanda bu uygulamadan faydalanılabilir. Geliştirilmesi gereken farklı projeler üzerinde çalışan bir ekip ya da şirket bu hizmetten faydalanabilir. Reklamcılar, pazarlamacılar ya da içerik üreticileri bu uygulamadan yararlanarak bir çok fikre ve ürün geliştirme stratejisine kolay ve hızlı şekilde ulaşabilir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar