Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Google Play’de Geri Ödeme Nasıl Alınır?

Google Play geri ödeme alabileceğinizi biliyor muydunuz? Google Play’de beğenmediğiniz, yanlışlıkla aldığınız oyun ve uygulamalara verdiğiniz parayı tekrardan alabilirsiniz. Ancak bazı sınırlamalar olduğunu da bilmelisiniz. Herhangi uygulama ve oyunu, satın aldıktan sonraki 2 saat içinde Google Play’den geri ödeme isteyebilirsiniz.  İki saatten daha uzun bir süre beklerseniz süreç biraz daha karmaşıktır, bunu da bu yazımızda anlatacağız. Hazırsanız Google Play geri ödeme nasıl alınır? Bir göz atalım.

Google Play’in Geri Ödeme Politikası

Google Play mağazasındaki her kategorinin kendi geri ödeme süresi ve şartları olduğu için Google Play’in geri ödeme politikası biraz karmaşıktır. Bir oyunda veya herhangi bir uygulamada geri ödeme almak isterseniz, iki saat içinde otomatik geri ödeme alabilir veya iki gün içinde manuel geri ödeme isteğinde bulunabilirsiniz, ancak ikincisi garanti edilmiyor. Kitaplar ve müzik gibi diğer kategorilerin ise farklı ödeme politikalarının olduğunu bilmelisiniz.

Google Play Geri Ödeme Nasıl Alınır?

Satın alma işleminizi son iki saat içinde yaptıysanız, doğrudan telefonunuzdaki Google Play aracılığıyla geri ödeme isteğinde bulunabilirsiniz; bu işlem otomatik olarak işleme koyulur. Bu, Google Play geri ödemesini almanın en kolay ve en hızlı yoludur, ancak yalnızca satın alma işleminden sonraki ilk iki saat boyunca kullanılabilir. Google Play geri ödeme almak için aşağıdaki adımları uygulamalısınız;

 1. Telefonunuzda Google Play uygulamasını açın ve sol üst köşedeki menü simgesine dokunun.
 2. Hesap’a dokunun.
 3. İşlem geçmişi’ne dokunun.

Not: Android’in veya Google Play uygulamasının daha eski bir sürümüne sahipseniz, bunun yerine Sipariş geçmişi’ne dokunmanız gerekebilir.

 1. Geri ödeme yapmak istediğiniz siparişe dokunun.
 2. İADE’ye dokunun.
 3. Gelen bildirim alanını onaylayın.
 4. Başarılı olursa, satın alma işleminizin geri ödendiğini belirten bir mesaj görürsünüz ve sipariş iptal edildi olarak işaretlenir.

İki Saat Geçtiyse Google Play Geri Ödemesi Nasıl Alınır?

İlk iki saatlik sınırı geçtiyseniz, ancak satın alma işleminizi gerçekleştirdiğinizden iki günden az bir süre geçtiyse, yine de Google Play web sitesi üzerinden geri ödeme isteğinde bulunabilirsiniz.

Bu işlem biraz daha karmaşıktır, çünkü geri ödeme için bir neden belirtmeniz gerekir. Bu işlem otomatik değildir ve geri ödeme almanız maalesef garanti değildir, ancak genellikle yaklaşık 15 dakika içinde cevap alırsınız. Geri ödeme yapılıp yapılamayacağı söylenir.

Satın alma tarihinden itibaren 48 saat içinde geri ödeme isteğinde bulunabilmenizin bazı nedenleri şunlardır:

 • Satın alma kazara oldu.
 • Uygulama olmasını beklediğiniz gibi değil.
 • Uygulama, reklamı yapılan şekilde çalışmıyor.
 • Birisi sizin izniniz olmadan uygulamayı satın aldı.

İlk satın alma işleminden sonraki 48 saat içinde Google Play için geri ödeme isteğinde bulunmak için:

 1. Google Play hesabınızı açmak için play.google.com/store/account adresine gidin ve ardından Sipariş geçmişi’ni seçin.
 1. Geri ödeme yapmak istediğiniz satın alma işlemini bulun ve ardından üç noktadan Sorun bildir’e tıklayın.
 1. Bir seçenek belirleyin’e tıklayın. Sorununuzu en iyi ifade edeni seçin.
 2. Altta sorununuzu daha ayrıntılı açıklayın ve ardından Gönder’i seçin .
 3. Genellikli 15 dakika içinde cevap alırsınız.

Google Play Geri Ödeme İki Günlük Sınırı Aştı

Google, normal şartlar altında iki günlük verdiği süre sonrasında geri ödeme yapmaz. İki gün geçtikten sonra doğrudan Google’dan geri ödeme almanın tek yolu, dolandırıcılık kurbanı olmanızdır, bu durumda hileli satın alma tarihinden sonraki 120 gün içinde geri ödeme isteğinde bulunmanıza izin verir. Başka hiçbir durum dikkate alınmaz.

İki günlük sınırı aşan bir geri ödeme almak istiyorsanız, doğrudan uygulama geliştiricisine başvurmanız gerekir. Geliştiricinin e-postasını bulmanız ve geri ödeme isteğinde bulunan bir e-posta göndermeniz gerektiğinden bu daha karmaşıktır. Geliştiricilerin geri ödeme yapmaları insanlıklarına kalmış bir durumdur, bu nedenle bu yöntem garanti değildir. Yapabileceğiniz en iyi şey yazacağınız mailde dürüst ve kibar olmaktır.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar