Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Instagram Kaybolan Mesaj Modu Nedir? Nasıl Açılır / Kapatılır?

Günümüzde teknolojinin de gereklilikleri ile birlikte hayatımızda yer almaya başlayan sosyal medya uygulamaları ve bu uygulamalar sayesinde iletişim kurmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Instagram gibi birçok sosyal medya uygulaması kişiler tarafından gerek şahsi yaşantıda gerek iş hayatında oldukça aktif bir şekilde kullanılmaya başlanmış sosyal medya platformları haline gelmiştir. Bu durumlarda kullanıcılar için kullanılmakta olan Instagram uygulaması tarafından sunulmuş olan birçok güncel ve teknolojik özellik mevcut olmakla birlikte kişilere yaşantılarında kullanabilecekleri kolaylıklar sunmaktadır.

Instagram kaybolan mesaj modu şeklinde sunulmakta olan özellikler gibi birçok özellik kullanıcıların Instagram kullandıkları süreler zarfında oldukça kolay bir şekilde mesajlaşabilmelerini ve bu özellikleri aktif bir şekilde kullanabilmelerini sağlamaktadır. Örneğin sizler çok fazla mesajlaşan bir kişi ya da bir işletme iseniz ve bu mesajların herhangi bir çalınma ya da okunma durumuna karşı sohbetlerinizde bulunmasını istemiyorsanız Instagram kaybolan mesaj modunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

yapay zeka destekli haber sitesi

Instagram tarafından kullanıcıları sunulmuş olan bu özellik ile birlikte kullanıcılar sohbet ettikleri kişilerle olan sohbet sayfasından çıktıklarında hem kendi ekranlarında hem de karşıdaki kişi sohbet sayfasından çıktığında karşıdaki kişinin ekranında olan mesajlar silinecektir. Yani Instagram kaybolan mesaj modu anlık bir mesajlaşma uygulaması ve özelliği olarak kabul edilebilir.

Gönderilen mesajların ve alınan mesajların sayfadan çıkıldığında silinmesi anlık mesajlaşma konusunda çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu yüzden karşımızdaki kişi ile güven içerisinde sohbet edebilir, Instagram kaybolan mesaj modunu kullanarak gelen kutumuzda geçmiş mesajlarımızın birikmesini önleyebilir ve bu özellik sayesinde sürekli mesaj silmek zorunda kalmaktan kurtulabiliriz. Sizler de Instagram kaybolan mesaj modunu kullanmak istiyorsanız ve bu özelliğini nasıl açılıp kapatılacağı ile ilgili bilgileri almak istiyorsanız detaylı bir şekilde anlatmış olduğumuz başlıkları inceleyerek gerekli bilgiye edinebilirsiniz.

Instagram Kaybolan Mesaj Modu Nedir?

Instagram kaybolan mesaj modu aktif edildiği zaman karşı tarafa göndermiş olduğunuz mesajlar karşı taraf tarafından okunduğunda kaybolmakta olan mesajlardır. Yani kişiler bu mesajı gördüğünde ve mesaj sayfasından ayrıldığında tekrar mesajlara döndüğü zaman eski mesajları, yani kaybolan mesaj modunda göndermiş olduğunuz mesajları görüntüleyemeyecektir. Bu durum anlık mesajlaşma konusunda güncel bir kullanım sağlayan kullanıcıların Instagram kaybolan mesaj modu ile kolaylıkla sohbet edebilmelerine olanak sağlamaktadır.

instagram kaybolan mesaj modu

Bu özellik ilk olarak Snapchat uygulaması tarafından kullanılmakta olan bir özellik idi. Ancak sonraları Instagram tarafından bu kaybolan mesaj modu özelliği test edilmiş ve kullanıcılar tarafından da sevilip olumlu yanıtlar alması sebebiyle uygulamada kalıcı olarak kullanılabilecek bir özellik haline getirilmiştir. Instagram platformu üzerinde kaybolan fotoğrafların ya da videoların gönderilebildiği bir özellik zaten mevcut idi. Mevcut olan kaybolan fotoğraf ya da video özellikleri; bir kez görüntüleme, görüntüyü ya da videoyu tekrar oynatmaya izin verme ya da görüntüyü ya da videoyu sohbetle tut seçeneklerinden herhangi birini tercih etmeniz durumunda kullanılabilmekte idi. Instagram uygulaması 2020 yılında fotoğraf ve videolarda olduğu gibi anlık mesajlaşmalarda da kullanılabilecek kaybolan mesaj modu özelliğini aktif ederek bünyesinde bulundurmaya başladı ve bir özelliğin gizli ve güvenli sohbet etme amacıyla kullanılmasına olanak sağladı.

Her bölgede ve her yaş skalasını kullanıcıya sahip olmakta olan Instagram uygulamasının birçok yeniliği ve özelliği arasında yer almakta olan Instagram kaybolan mesaj modu, kullanıcılar tarafından sıkça araştırılan bir özellik olması sebebiyle oldukça gündemdedir. Sizler de Instagram kaybolan mesaj modunu aktif etmek için aşağıdaki adımları inceleyebilirsiniz.

Instagram Kaybolan Mesaj Modu Nasıl Açılır?

 1. Öncelikle Instagram kaybolan mesaj modunu açmak istediğiniz Instagram hesabınıza giriş yapmak için uygulamayı açınız.
 2. Kaybolan mesaj modunu aktif etmek istediğiniz Instagram hesabınıza giriş yapınız.
 3. Instagram’a giriş yaptığınız zaman aktif olarak ana ekran açılacaktır. Sağ üst kısımda yer alan “mesaj simgesine” tıklayınız.
 4. Mesajlar sayfası açıldığı zaman Instagram kaybolan mesaj modunu kullanarak anlık sohbet etmek istediğiniz kişinin olduğu sohbeti açınız. Eğer bu ekranda kişiyle bir sohbetiniz yok ise sağ üst kısımda yer alan artı işaretine tıklayarak sohbet etmek istediğiniz kişinin profilini işaretleyiniz ve sohbeti bu şekilde başlatınız ya da kişinin profilinden mesaj butonuna tıklayarak da sohbet başlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 5. Sohbet ekranı açıldığında mesajların bulunduğu sayfanın en alt kısmına, mesaj yazma butonunun hemen üst kısmında yer alan boşluğu yukarıya doğru kaydırınız.
 6. Kaybolan mesaj modu boşluğu yukarıya kaydırdığınız zaman sayfayı da yukarıya kaydırmış olduğunuz için aktif olacaktır ve ekranda kaybolan mesaj modunun açıldığına dair bir uyarı çıkacaktır.

  instagram kaybolan mesaj modu açma
 7. Bu şekilde kaybolan mesaj modunu kullanmaya başlayabilir ve anlık mesajlaşma için bu özelliği kullanarak kolaylıkla ve güven içerisinde sohbet edebilirsiniz.

Instagram Kaybolan Mesaj Modu Nasıl Kapatılır?

 1. Instagram kaybolan mesaj modunu kapatmak istediğiniz Instagram hesabınıza giriş sağlayınız.
 2. Hesap açıldığı zaman sağ üst kısımda yer alan mesajlaşma butonuna tıklayınız.
 3. Mesajlar sayfası açıldığında kaybolan mesaj modunu kapatmak istediğiniz mesajlaşmayı seçiniz ya da sağ üst kısımdan artı işaretine tıklayarak ve arama butonundan arama yaparak da sohbeti bulabilirsiniz.
 4. Sohbet ekranı açıldığı zaman mesajların mevcut olduğu sayfanın en alt kısmındaki mesaj yazma butonunun hemen üst kısmından boşluğu yukarıya doğru sürükleyip aktif ettiğiniz şekilde olduğu gibi, kaybolan mesaj modunu devre dışı bırakabilirsiniz.

Instagram Kaybolan Mesaj Modu Açıldığı Zaman Karşı Tarafa Bildirimi Gider Mi?

Evet, gider. Hesaplarınızda kaybolan mesaj modunu aktif ettiğiniz zaman mesaj modunu açmış olduğunuz sohbette mevcut olan kişiye ya da kişilere yani karşı tarafa bu özelliği aktif ettiğinize dair bir bildirim gitmektedir. Bu özelliği kapattığınız zaman da karşı tarafa “Kaybolan Mesaj Modundan Çıkılmıştır.” şeklinde bir uyarı gitmektedir. Instagram bu özelliği sohbetlerini güvenli bir şekilde devam ettirmek isteyen ve karşı tarafın elinde bir yedeğinin bulunmasını istemeyen kişilerin kullanması için aktif etmiş olup bu yüzden kişilere herhangi bir şekilde bu özelliklerin aktif edilmesi ya da pasif hale getirilmesi durumunda bildirim gönderecek şekilde tasarlanmıştır. Instagram kaybolan mesaj modunu kullanmak istiyorsanız bundan karşı tarafın da haberi olacağını bilerek bu özelliği aktif etmenizi tavsiye ederiz.

Kaybolan Mesaj Modunda Ekran Görüntüsü Alırsam Karşı Tarafa Bildirim Gider Mi?

Evet, gider. Instagram tarafından sunulmuş olan kaybolan mesaj modu özelliği, kullanıcıların sohbetlerinin herhangi bir yedeğinin karşı tarafın elinde bulunmasını istemedikleri durumlarda ya da kendilerinde de bu sohbetin yedeklenmesini istemedikleri durumlarda tercih etmekte oldukları bir özelliktir. Bu yüzden sizler bu sohbette mesajlar kaybolmadan mesajların ekran görüntüsünü alırsanız bu karşı tarafa sohbetin ekran görüntüsü alındı şeklinde bir uyarı ile gidecektir. Yani mevcut olan sohbette eğer kaybolan mesaj modunu kullanıyorsanız tıpkı Snapchat uygulamasında olduğu gibi sohbetin ekran görüntüsünü aldığınızda ya da kişiler size fotoğraf gönderdiğinde bu ekranda fotoğrafların görüntüsünü aldığınızda karşı taraf bunu bir bildirim olarak alacaktır. Ekran görüntüsü alma özelliğini kullanacaksanız bu durumları göz önünde bulundurmanızı tavsiye etmekteyiz.

Instagram Kaybolan Mesaj Modu ile İlgili Unutulmaması Gerekenler

Instagram hesabınızda kaybolan mesaj modunu aktif hale getirdiğiniz andan itibaren, ortaya kişiler ile sıfırdan bir konuşma açılacaktır. Yani bu ekranda artık eski konuşmalarınızı göremezsiniz. Eski konuşmalarınızı görebilmek için Instagram kaybolan mesaj modu özelliğini kapatmanız gerekmektedir. Ancak eski mesajları görebilmek için bu özelliği kapattığınız zaman anlık olarak gönderilmiş olan ve kaybolan mesaj modunda iken göndermiş ya da almış olduğunuz mesajlar silinecektir. Bu gibi sebeplerle mağdur olmamak ya da herhangi bir problemle karşılaşmamak için Instagram kaybolan mesaj moda özelliğini açarken ya da kapatırken dikkatli olmanızı tavsiye etmekteyiz.

Kaybolan Mesaj Modu Her Sohbette Ayrı Ayrı mı Açılır?

Evet. Instagram mesaj modu toplu bir özellik kullanımı olarak gerçekleştirilmemekte olup mevcut olan her sohbet için ayrı ayrı bu özelliği kullanmanız gerekmektedir. Eğer tüm sohbetlerinizde kaybolan mesaj modunu kullanmak istiyorsanız bu özelliği her sohbet için tek tek aktif etmeniz gerekir. Unutmamalısınız ki kaybolan mesaj modu karşınızdaki kişiler tarafından da kapatılabilmektedir. Ancak karşı taraf bu özelliği kapattığında, tıpkı özelliği sizin aktif ettiğiniz durumda olduğu gibi sizlere kaybolan mesaj modunun kapatıldığına dair bir bildirim gelecektir. Her iki durumda da Instagram kaybolan mesaj modu açıldığında ya da kapatıldığında bu işlem sizin tarafınızdan yapılıyor ise karşı tarafa, karşı taraf tarafından gerçekleştiriliyor ise sizlere bildirim gelecektir.

Böyle bir bildirim aldığınızda bilmelisiniz ki gerçekleştirmiş olduğunuz sohbetler karşı taraf tarafından bir ekran görüntüsü olarak alındığında ya da sohbetler telefondan silinmediğinde kişilerin elinde aktif bir yedek olarak bulunacak ve ekran görüntüsünün alınması gibi durumlarda sizlere herhangi bir bildirim iletilmeyecektir. Karşı taraf bu özelliği kapattığında yukarıdaki adımlarda anlatmış olduğumuz şekilde sayfa yukarı kaldırarak tekrar kaybolan mesaj modunu aktif edebilir ve mesajlarınızı bu şekilde göndermeye devam edebilirsiniz. Karşı taraf bu mesaj modunu kapatarak mesaj gönderiyorsa ancak siz mesaj mı bunu aktif ederek mesaj gönderimi sağlıyorsanız karşı taraf mesajlarınızı anlık olarak alacaktır ve verdiği yanıtlar onda ve siz de kayıtlı kalırken sizin yazmış olduklarınız kaydedilmemiş olacaktır.

Kaybolan Mesaj Modunun Avantajları Nelerdir?

 1. Kaybolan mesaj modunun ilk olarak sağlamış olduğu avantajların başında gizliliği koruması durumu gelmektedir.
 2. Bu modu kullandığınız zaman sizinle karşı tarafın göndermiş olduğu sohbetler iki taraf tarafından da görüntülendiği zaman mesaj kaybolmaktadır.
 3. Instagram kaybolan mesaj modu ortak bir özelliktir. Yani bu özelliği aktif ettiğiniz zaman sohbet yalnızca sizden değil her iki taraftan da silinmektedir.
 4. Kaybolan mesaj modu kullanılarak gerçekleştirilmiş olan sohbetler her ne kadar görüntülenemiyor olsa da konuşmalar hala şikâyet edilebilmektedir. Bu yüzden şikâyet etmeniz gereken bir durum olduğunda bu özelliği kolaylıkla kullanmaya devam edebilirsiniz.
 5. Kaybolan mesaj modu aktif iken sohbette yer alan bir konuşmanın ya da fotoğrafın ekran görüntüsünü aldığınız zaman bu karşı tarafa bir bildirim olarak gidecektir. Aynı durum, karşı taraf Instagram kaybolan mesaj moru için bir ekran görüntüsü aldığı zaman da size bir bildirim gönderecek şekilde geçerli olmaktadır.
 6. Son olarak kaybolan mesaj modu özelliği kullanıldığı zaman geçmişte yapılmış olan ve bu özellik kullanılmadan gerçekleştirilmiş olan sohbetleri bu mod aktif iken görüntüleyememektesiniz. Yani görmek istemediğiniz ya da artık okumak istemediğiniz bir sohbetin gerçekleşmiş olması durumunda kaybolan mesaj modunu kullanarak sıfırdan temiz bir sayfa ile sohbet etmeye başlayabilirsiniz.
 7. Normal sohbet modunu aktif ettiğiniz zaman kaybolan mesaj modunda gerçekleştirilmiş olan sohbetler ekranınızda görüntülenememektedir. Ekranda yalnızca “Kaybolan Mesajı Gör” şeklinde bir uyarı çıkmaktadır.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar