Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Instagram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Oldukça fazla aktif kullanıcısı olan, gündemi kolaylıkla takip ettiğimiz ve sevilen bir uygulama olan Instagram’da gün içerisinde hepimiz oldukça keyifli dakikalar geçirebiliyoruz. Sosyal medya platformları arasında, kullanıcı popülaritesi oldukça fazla olan ve en çok üye sayısına sahip platformlardan biri olan Instagram’da gün geçtikçe kullanıcıların aklına takılan bir soru oluşuyor. Bu da Instagram’da engellendiğimi nasıl anlarım sorusu. Instagram’da bir kullanıcı tarafından engellendim mi veya bu profile neden erişemiyorum soruları gün geçtikçe kafanızı kurcalayan problemlerden biri olabilir. Daha önce erişebildiğiniz bir hesaba artık erişemiyor iseniz engellenip engellenmediğinizi anlayabileceğiniz bazı seçenekler mevcut ve bu yazımızda sizlere onlardan bahsedeceğiz.               

Takip listesindeki ve platformdaki bazı kullanıcılar bir süre sonra takip ettikleri kişileri takipten çıkarabiliyor veya engelleyebiliyorlar. Gizlilik ve kullanıcı güvenliğinin sağlanması için Instagram’da engelleme seçeneği mevcut. Bu seçenek ile istemediğiniz kişilerin size erişimine kısıt koyabiliyorsunuz. Bunu anlamanın ise bazı kolay yolları mevcut. En basit bilinen yöntem ise şöyle: sizi engellediğinden şüphelendiğiniz kişiyi ilk olarak arama kısmında aratmanız gerekiyor ve kişi arama sonuçlarında karşınıza çıkıyor ise engellememiş demektir. Kullanıcıya arama kısmında erişemiyor iseniz kişi sizi yüksek ihtimal engellemiş olabilir. Mesajlar bölümünden kişinin profiline erişme imkânınız var ise kişinin kullanıcı adına girdiğinizde, gönderi, takipçi ve takip edilen 0 olarak gözükmesi dahilinde kişi sizi engellemiş anlamına gelmektedir. Hikâye kısmından da engellenme durumunuz söz konusu olabilir. Instagram’da engellendiğimi nasıl anlarım sorusuna cevap bulabilmek için öncelikli olarak izleyeceğiniz yollar bu şekildedir. Fakat her zaman erişemediğiniz hesaplar sizi engellemiş anlamına gelmez. Kullanıcı profilini dondurmuş veya tamamen kapatmışta olabilir. Bunu anlayabilmek için diğer kesin yöntem ise, farklı bir hesaptan kullanıcıyı kullanıcı ismi ile aratmanız olacaktır. Farklı profilde kullanıcı arama yaptığınızda karşınıza çıkıyor fakat kendi profilinizde görüntüleyemiyor iseniz kullanıcı sizi engellemiş demektir. Profiline girdiğiniz kullanıcının gönderiler, takipçi ve takip kısmında sıfır yazısını görmeniz dışında, henüz hiç gönderi yok ibaresini de görmeniz dahilinde kullanıcının sizi engellediğinden emin olabilirsiniz. Sizi engelleyen kullanıcının profiline erişemez ve gönderilerini göremezsiniz. Bir diğer engellenme durumunu belirleyen faktör ise, karşı tarafın profilinde takip et butonuna tıklamanız dahilinde takip edemiyorsanız ve herhangi bir hata ile karşılaşıyorsanız yine aynı şekilde karşı tarafta ki kullanıcı sizi engellemiş demektir. Sizi engelleyen kullanıcıların profil fotoğrafı bazı zamanlar görülebilir. Gördüğünüz halde etkileşim kuramıyorsanız yine bu da engellendiğinize işaret demektir.

yapay zeka destekli haber sitesi

Tüm bu seçenekler kendi hesabınız veya başka profil ile Instagram’ dan engellenip engellenmediğinizi anlamanız dışında, size bilgi veren bazı uygulama ve sayfalar da mevcuttur. Fakat bu uygulamaların ne kadar güvenilir olduğunu bilmemiz mümkün değildir. Çünkü; bu sayfalardan hizmet alırken kullanıcı adı ve şifreniz istenmektedir. Bu kullanıcı adı ve şifrenizi sistem alt yapısına kaydeden kötü niyetli yazılımlar, şifrenizi ve hesabınızı çalarak farklı işlemler uygulayabilirler. Bu şekilde riske girmek yerine manuel olarak Instagram’da engellendiğinizi çözmeniz çok daha güvenilir ve doğru olacaktır. Bir seçenekte, erişmek istediğiniz kullanıcının arkadaş listesinde kişiyi aratmanız olacaktır. Listede kullanıcıyı göremiyor veya hesaba erişemiyorsanız engellenmiş olduğunuz anlamına gelmektedir.

Bir diğer az bilinen yöntemlerden biri ise kullanıcının hesabını arama motoru üzerinden aratarak yanına Instagram yazarak aratmanız olacaktır. Örneğin; Google üzerinden kişinin kullanıcı adının yanına Instagram yazdınız ve karşınıza aradığınız kişinin hesabı çıktı. Fakat kendi uygulama hesabınızdan kişiyi görüntüleyemiyor ve hala erişemiyor iseniz bu durumda yine karşı taraf sizi engellemiş oluyor. Sizler de aynı şekilde bir kullanıcıyı engellediğiniz zaman karşı tarafta bu şekilde görülebilirsiniz. Sayfanıza erişmek isteyen kullanıcılar, sayfanızda takip ve gönderi bölümlerinden 0 (sıfır) rakamıyla karşılaşacaklardır. Takip etme butonuna tıkladıkları halde size takip atamaz veya mesaj gönderemezler. Mesaj yazma bölümünden mesaj atmak istediklerinde ise gönderilen mesaj size ulaşmaz ve hiçbir şekilde iletişim kuramazlar. Siz veya karşı taraf bu şekilde engellendiğinizi kolayca anlayabilirsiniz. 

Instagram’da Hikâyeden Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Instagram’a story özelliğinin 2016 senesi itibariyle gelmesiyle birlikte birçok kullanıcı hikaye paylaşarak aktif olarak profilini etkin hale getirebiliyor. Kullanıcılar hikayelerini kimi görebileceğini seçebildiği gibi, yakın arkadaşlara açık olarak hikâye paylaşımını da etkinleştirebiliyorlar. Bu iki seçenekten biriyle ya da herkese açık bir şekilde hikayelerinizi Instagram üzerinden etkin bir şekilde paylaşabilirsiniz. Hikâyeden engellenip engellenmediğinizi anlamak için ise profil herkese açık ise farklı profilden sayfaya bakabilir, sayfada hikâye olup olmadığını görebilirsiniz. Diğer ve çok bilinmeyen hikâyeden engellenme kontrolü ise şu şekilde: kullanıcının profiline girdiğiniz esnada öne çıkanlar bölümü görünmüyor ve paylaşmış olduğu bir hikaye yok ise, kullanıcı sizi hikayeler bölümünden engellemiş olabilir. Tabi burada önemli olan kısım, kullanıcının geçmiş zamanda öne çıkanlar bölümü var ve bir anda bu bölüm ortadan kalkmış olarak gözüküyorsa muhtemelen hikâyeden engellenmiş olabilirsiniz. Bunun dışında zaten kullanıcı öne çıkanlar bölümünde herhangi bir fotoğraf paylaşmamış olabilir. Tüm bu durumları göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapmanızı öneririz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar