Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

iPhone Yedekleme Rehberi

iPhone’un dışında ki cam ve Alüminyum’dan daha değerli bir şeyde iPhone’un içerisindeki verilerdir. Anılarımızı biriktirdiğimiz o anıların gitmesini kim ister ki. Bu yüzden, eşeğimizi sağlam kazığa bağlamamız gerekir. Yani iPhone’u yedeklememiz gerekir. Bu yazımızda iPhone yedekleme rehberi ile detaylı bir şekilde iphone’umuzu yedekleyeceğiz. iPhone yedekleme işlemi için iki tane yöntemden bahsedeceğiz. Bunlardan birini seçerek gönül rahatlığıyla iPhone’u yedekleme işlemini yapabilirsiniz.

İphone yedekleme adına bunlardan birisi buluta yedekleme yaparken, ikincisi ise iphone’u bilgisayara yedekleme işlemini yapıyor.

yapay zeka destekli haber sitesi

İPhone Yedekleme Neden Önemli?

Herkes akıllı telefonlarında sorunlar yaşar. Blancco Technology Group , iPhone arızaları hakkında Ocak 2016 ile Mart 2016 arasında iPhone’ların yüzde 25’inin arızalanması hakkında bir rapor yayınladı. Şöyle düşünün iPhone’unuz arızalanıyor ve bir yedek almamıştınız. Ne olacak? Şanslıysanız verilerinizi kurtarırsınız, değilseniz ki genelde o olur, bütün her şeyiniz silinecek. Bu yüzden İPhone yedekleme çok önemlidir. İşinizi sağlama almalısınız.

İPhone XS, iPhone XR, iPhone X veya her hangi bir iphone’unuz olsun. Yüksek bir sürüme geçerken verileriniz yedeklemeniz, herhangi bir sorunda sorun yaşamamanız için önemlidir.

İPhone’unuzu Yedeklemenin İki Yolu

iTunes ve iCloud, Apple tarafından sunulan farklı iphone yedekleme çözümleridir. Bunlardan birini kullanarak iphone yedekleme işlemini yapabilirsiniz.

icloud Yedekleme

Apple, hayatı kolaylaştırmayı seviyor. Bu iPhone yedeklemeye gelince de aynı, bir kaç dakika içinde icloud ile iphone’u yedekleyebilirsiniz. Bunun için internetinizin olması gerekir.

Satın aldığınız uygulamaları, müzikleri, filmleri ve kitapları yedeklemese de, bir iCloud yedeklemesinden sonra yedeği geri yüklediğinizde bunları mağazadan tekrardan indirebilirsiniz.

Apple, Apple Kimliği başına 5 GB ücretsiz bulut depolama alanı verir. Fotoğraflarınızı ve videolarınızı yedekliyorsanız 5 GB’lık depolama alanı size yetmeyebilir, ancak ek ücret karşılığında ek iCloud depolama alanı satın alabilirsiniz.

Hazırsanız icloud ile yedekleme nasıl yapılır ona bir bakalım.

 1. İphone’unuzu bir Kablosuz ağa bağlayın.
 2. Ayarlar‘a girin. Apple Kimliği’ne girin.
 3. iCloud’a dokunun. Yedekleme açık değilse açın.
 1. Bir WiFi ağına bağlı olduğunuzdan emin olun ve Şimdi Yedekle’ye dokunun.
 2. Ayarlar> iCloud> Depolama> Depolamayı Yönet’e dokunup yedeklemenizi kontrol edin ve ardından cihazınızı seçin. En son yedeklemenizi listede görmelisiniz.

iTunes Yedekleme

İTunes ile iphone yedeklemek için iPhone’unuzu bilgisayarınıza veya Mac’inize takın, iTunes’u açın ve dosyalarınızı bilgisayar veya Mac’inizle iPhone arasında senkronize edin. İTunes, iCloud’un aksine satın aldığınız bütün dosyaları, tüm fotoğraflarınızı, resimlerinizi, mesajlarınızı, arama kayıtlarınızı, uygulama verilerini, ayarları, notları, takvimi ve yer işaretlerini de yedekler. İTunes’u kullanarak dosyaları buluta kopyalayamazsınız.

İTunes’u kullanarak yedekleme yapmak için şunları yapmanız gerekir.

 1. İTunes’u açın ve iphone’u bilgisayarınıza bağlayın.
 2. İtunes penceresinde en üst soldaki Aygıt düğmesini tıklayın.
 1. Özet’e girin.
 1. Şimdi yedeklemeye tıklayın.
 2. Yedeklemeyi şifrelemek için “[Aygıt] yedeklemesini şifrele”yi seçin, bir şifre yazın ve sonra şifreyi Ayarla’ya tıklayın.
 3. Düzen > Tercihler > Aygıtlar içinden yedeklerinizi görebilirsiniz.

iTunes Yedekleme Geri Yükleme

Yedeklediğiniz verileri aşağıdaki yöntem ile tekrardan telefonunuza yükleyebilirsiniz.

iphone’u bilgisayar yedeklemelerinizi geri yüklemek için.

 1. İtunes’i açın. İphone’u bilgisayara bağlayın.
 2. İtunes penceresinde en üst soldaki Aygıt düğmesini tıklayın.
 1. Özet’e girin.
 1. Yedeklemeyi Geri Yükle butonuna tıklayın.

Yedeklemenizi başta şifrelediyseniz, şifresini girin ve yedeklemeyi bitirin.

1 Yorum

 1. İphone yedekleme rehberini kaydettim, her yedekleme işim olduğunda buraya gelip adımları uygulayacam.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar