Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Klavyeden Emoji – Nasıl Açılır? Nasıl Kullanılır? Emoji Kısayolları

İletişimde daha çok mesajlaşma uygulamalarını kullandığımız bir dönemdeyiz. Duyguları ifade edebilmek amacıyla da çoğunlukla emojileri kullanıyoruz. Telefonda, tablette, bilgisayarda her kullanımda mesajlaşma içerisinde emoji, gif gibi araçlar bir ihtiyaç haline geldi. Bu ihtiyaçtan doğan bir şey olarak da klavyeden emoji özelliği de aranan bir özelliktir. Özellikle de iPhone telefonlarda son derece kullanışlı oluyor.

iPhone Klavyeden Emoji Nasıl Yapılır?

iPhone cihazlarda klavyeden emoji kullanımına dair yapılması gereken bir ayar bulunmakta. Bu ayar ile birlikte ücretsiz olarak yüzlerce emojiye neredeyse tüm mesajlaşma uygulamalarında erişebileceksiniz. Bahsettiğimiz yöntemin iPhone, iPad gibi tüm iOS (7 ve sonraki sürümler) cihazlarda geçerli olduğunu da belirtmek istiyorum. Yöntemimizi maddeler halinde sıralayacak olursak, izleyeceğimiz yol şu şekilde olacaktır:

  1. Cihazınızda ayarlar uygulamasını açın.
  2. Genel ayarlardan klavye seçeneğini seçin.
  3. Klavyelerden yeni klavye ekle seçeneğine tıklayın.
  4. Burada emoji seçeneğini bularak tıklayıp etkinleştirin.
  5. Artık klavyeler ayarında seçilen dilin yanı sıra bir de emojiler yer alacak.

Bu işlemleri yaptıktan sonra artık iPhone cihazınızda dilediğinizce emojileri kullanabileceksiniz. Bu özellik klavyenizin alt kısmında bir emoji ile temsil ediliyor olacak, buraya tıklayarak tüm emojileri mesajlaşma uygulamalarının neredeyse hepsinde kullanabileceksiniz. Normal klavyeye geri dönmek için ise yine alt kısımda bulunan harf simgelerine veya harflere tıklamanız yeterli olacaktır.

Android Klavyeden Emoji Nasıl Yapılır?

Android cihazınızda muhtemelen ilk kullanımda Gboard klavye aktif olarak kullanılmaya başlanır. Gboard klavyenin ise kendi emoji kütüphanesi bulunmaktadır. Klavyenin alt kısmını kullanarak emoji klavyesini aktif hale getirebilirsiniz. Yine aynı şekilde alt kısım seçeneklerinden standart klavyeye tekrar geçiş yapabilirsiniz.

Microsoft SwiftKey klavye de Android cihazlarda oldukça yaygın bir klavyedir. Bu klavye için de ayarlar Gboard klavyeden farklı değil, aynı şekilde emojilere erişim sağlamak mümkün.

Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarlarda Klavyeden Emoji Nasıl Kullanılır?

Android ve iOS cihazlarda emoji kullanımı için klavyeyi emoji klavyeye çevirme yollarını anlattık. Pek çoğumuz için emojiler bu kadar yaygınlaşmışken, bu yöntemler basit bir hale gelmiş bulunuyor. Fakat bilgisayardan mesajlaşma oranı telefonların, akıllı telefon şeklini almış olmalarından sonra epey azaldı. Bu yüzden buradaki ayarlar ve özellikler pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Bilgisayar klavyesinden de emoji yapılabileceğini hiç duymayan çok sayıda kullanıcı olduğunu açıkça görebiliyoruz.

Yazı yazmak için kullanmakta olduğumuz Word dosyası da dahil olmak üzere bilgisayar ortamında yazı yazdığımız neredeyse her uygulamada, aynı telefonlarda olduğu gibi emoji ekleme imkanına sahibiz.

Windows Bilgisayar Klavyesinde Emoji Kısayolları

Bu göndermek içinBunu yazın
🙂:- )veya : )
😃:- D veya : d
😮:- O veya : o
😛:- P veya : p
😉;- ) veya ; )
🙁 :- ( veya : (
🥴:- S veya : s
😐:- l veya : l
😥:’ (
🙄:- $ veya : $
😎(H) veya (h)
😡:- @ veya : @
🤐:- #
8ol8ol
🤓8-l
^o)
:- *
🤢+o(
:^)
*-)
🥳<:o)
8- )
l-)
(c) veya (C)
👍(Y) veya (y)
👎(N) veya (n)
🍺(B) veya (b)
🍸(D) veya (d)
(X) veya (x)
(Z) veya (z)
({)
(})
🦇:-[ veya :[
🎂(^)
(L) veya (l)
💔(U) veya (u)
(K) veya (k)
🎁(G) veya (g)
🌹(F) veya (f)
🥀(W) veya (w)
📸(P) veya (p)
(~)
(@)
(&)
📞(T) veya (t)
💡(I) veya (i)
🎵(8)
🌜(S)
(*)
(E) veya (e)
🕐(O) veya (o)
(M) veya (m)
🐌(sn)
🐑(bah)
🍽(pl)
(ll)
🍕(pi)
(so)
🚗(au)
(ap)
(um)
🏝(ip)
💻(co)
📱(mp)
🌧(st)
(li)
(mo)
🐢(tu)
(#)
🌈(R) veya (r)
(h5)
🤞(yn)

Klavyede kullanmaya alışık olduğumuz simgelerde olduğu gibi emojilerin de kendilerine göre bir kısa yolları var. Yalnız bu kısa yolların her biri tüm uygulamalarda çalışmamaktadır. Çalışıyor olsalar bile tüm bu kısa yolları ne aklımızda tutmamız mümkündür ne de sürekli bakarak yazmamız mümkündür. Bunun için Windows bize bir kolaylık sağlamış. Tek bir kısa yol ile emoji penceresinin açıldığı bir sekme oluşturmuş. Böylelikle aynı mobil cihazlarda olduğu gibi bilgisayarda da görerek emojileri kullanmamız kolaylaştı.

Windows Klavyeden Emoji Sayfası Nasıl Açılır?

Yukarıdaki kısa yolların hiçbiriyle uğraşmadan tüm emojilere görselleri ile birlikte ulaşmak için Windows logo tuşu + . (nokta) kombinasyonunu kullanmamız yeterli olacaktır. Hemen şimdi denemek için arama motorunuzda bu kombinasyonu uygulayın, orada da emoji sayfası karşınıza çıkacaktır.

Kullanımları yaygın olan bilgisayar ve telefonlar için klavyeden emoji özelliği kullanma yöntemlerini detaylı bir şekilde anlattık, konuyu da emoji ile sonlandıralım 😊

1 Yorum

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar