Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Samsung Test Kodu Nedir?

 Kullanmakta olduğunuz akıllı telefonlarınızda oldukça fazla özellik ve bu özellikleri test edebilmek için birçok program bulunmaktadır. Günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılmakta olan Samsung akıllı telefonlarda Samsung test kodu şeklinde yer almakta olan bazı özellikler vardır. Test kodları cihazınıza herhangi bir kurulum yapmanıza gerek olmadan cihazınızın mikrofon, hoparlör, ekran ve sensör gibi özelliklerini ve verilerinizi test etmenize olanak sağlamakta olan birer Android işletim sistemi özelliğidir.

Bu özellik birçok kullanıcı için önem taşımakta olan bir özellik olması ile birlikte ayrıca ikinci el cep telefonu alışverişlerinde de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çünkü yapılmakta olan bu testlerde satışı gerçekleştirilecek olan cihazın temel durumunun ve özelliklerinin incelenmesi mümkündür. Donanımların ve cihazın bazı özelliklerinin test edilmesini ve incelenmesini sağlamakta olan bu işlemler genellikle 2 el cihaz alım satımlarında aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

yapay zeka destekli haber sitesi

Paylaşılmış olan bu kodlar geliştirici ayarları ya da geliştirici modu olarak da kullanılmakta olan kodlar olup cihazların ayarlarını kontrol etmenizi ve telefonlara müdahale ederek dilediğiniz gibi özelleştirmeleri yapmanızı sağlamakta olan bazı test kodlarıdır. Android işletim sistemi açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olmasından dolayı birçok özelliğe erişim oldukça kolaydır ve Android işletim sistemi üreticileri tarafından da bu özelliklerin kullanılmasına aktif bir şekilde izin verilmektedir. Sizler de teknoloji ile ilgili kişilerseniz ve Samsung test kodu gibi kodların yer aldığı bölümleri ve simgeleri incelemek istiyorsanız, ikinci el bir cihaz alacak ya da satacaksınız, cihazınızın güncel durumu ile ilgili bilgi edinmek istiyorsanız ve bunun gibi geliştirici seçeneklerini kullanmak istiyorsanız test kodlarını kullanabilir ve çeşitli bilgileri elde edebilirsiniz.

Samsung test kodu kullanımının;

 1. Uygulanacağı cihazların dokunmatiğinin tam olarak çalışıp çalışmadığına dair testlerin yapılması sonucunda araştırılması,
 2. Ses kalitesinin ve ses netliğinin tespitinin sağlanması,
 3. Samsung cihaza ait sensörlerin incelenmesi gibi birçok işlem kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Yukarıda bahsedilmekte olan özellikleri denemek ve cihazın test işlemlerini gerçekleştirebilmek için kullanmış olduğunuz Samsung cihazlarınızda *#0*# şeklinde bir tuşlamayı telefonunuzun arama bölümünden yaparak ardından enter ya da arama butonuna basıp test modunu aktif edebilirsiniz. Bu test kodu Samsung cihazlar için gizli bir koddur. Cihaza ait birçok donanımsal ve yazılımsal özelliğin tespit edilmesini ve kontrolünün sağlanmasını mümkün kılmakta olan bu kodu girdiğiniz zaman karşınıza kontrolleri sağlayabileceğiniz geniş pencereleri olan bir ekran çıkacaktır.

Açılan ekranda yer alan bilgiler cihazda test edebileceğiniz bölümlerin görüntülendiği bir ekrandır. Samsung test kodu arayüzü İngilizce olarak yazılmış olduğu için hangi bölümde hangi özelliğin test edilebileceğini öğrenmeniz de oldukça kolay bir işlem olacaktır. Ekranda yer alan test kodları şu şekildedir;

 • Alıcı test kodu: *#0*# (Reciever şeklinde yer alan seçenektir.)
 • Karartma test kodu: *#0*# (Dimming şeklinde yer alan seçenektir.)
 • Dokunmatik test kodu: *#0*# (Touch şeklinde yer alan seçenektir.)
 • Titreşim : *#0*# (Vibration şeklinde yer alan seçenektir.)
 • IMEI test kodu: *#06#
 • IMEI Değiştirme test kodu: *#272*IMEI#
 • Ses test kodu: *#0673#
 • Hoparlör test kodu: *#0*# (Speaker şeklinde yer alan seçenektir.)
 • Led test kodu: *#0*# (LED şeklinde yer alan seçenektir.)
 • Java modu test kodu: *#5737425# 
 • Bluetooth MAC adresi test kodu: *#232337# 
 • GPRS etkinleştirme ve devre dışı bırakma test kodu: *#4777*8665# 
 • Tam sıfırlama ve format atma test kodu: *2767*3855# 
 • Özel sıfırlama test kodu: * 2767 * 2878 # 
 • Medya sıfırlama test kodu: * 2767 * 63342 # 
 • Wireless LAN test kodu: *#*#232339#*#* 
 • Sensör test kodu: *#0*# (Sensor şeklinde yer alan seçenektir.)
 • Sar Değeri test kodu: *#07#

Paylaşılmış olan bu Samsung test kodları arasında en çok sorgulanan ve kullanılan kodlardan biri *#0228# kodudur. Bu kod, İşlemi uygulamış olduğunuz Samsung cihazın bataryasının donanımsal ve güç özellikleri gibi durumlarını incelemek için oldukça önemli olan ve işe yarar bir şekilde kullanılmakta olan kodlar arasındadır. Aynı zamanda bu kod yalnızca bataryanın durumunu incelemek için değil bataryanın kullanım süresinin ve ömrünün uzamasına da yardımcı olmakta olan bir koddur. Bazı Samsung modellerde belirli aralıklarla bu işlemin uygulanması ve ardından cihazın şarj edilmesi ile şarj bakımının kısa vadelerde yapılması mümkün olabilmektedir.

Android Cihazlarda Kullanılan Test Kodları Ne İşe Yarar?

Akıllı telefonlarda mevcut olan USSD protokolleri, Samsung gibi birçok markada test kodu olarak sunulmuş olan ve bu kodların girilerek gizli özelliklerine erişim sağlanabileceği durumların uygun olmasına yardımcı olan kodlardır. Test kodu ya da hazır kodlar olarak bilinmekte olan bu veriler oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Telefon görüşmeleri yapmak istediğiniz zaman açtığınız rehber bölümünde yer alan tuşlama kısmı ya da telefon simgesi şeklinde yer alan arama butonuna tıklayarak açılan numara tuşlama penceresine yukarıda yer alan kodları, simgeleri ve rakamları kombinleyerek yazabilir ve özelliklerin kullanımını sağlayabilirsiniz.

Samsung test kodu kullanılarak birçok cihaza ait gizli işlevlerin incelenmesi süreci gerçekleştirilebilmekte ve cihazlara ait özellikler şeffaf bir şekilde görüntülenebilmektedir. Özellikle ikinci el cihaz alım satımlarında yazılımların değiştirilmesi ya da ürünle ilgili doğru olmayan bilgilerin aktarılması gibi problemlerle karşılaşmamak için Samsung test kodu kullanılması oldukça güvenli ve garanti bir işlem olacaktır. Bu kodlar ürün ile ilgili donanımsal ve yazılımsal performans konularında bilgi edinmenizi, dolayısıyla ürünün çalışabilirlik durumunu öğrenmenizi sağlamaktadır.

Diğer Kodlar Nelerdir?

Paylaşmış olduğumuz Samsung test kodları dışında bazı farklı kodlar da mevcuttur. Örneğin kullanmış olduğunuz cihazlarda çağrı yönlendirmesinin olup olmadığı, eğer çağrı yönlendirmesi var ise hangi numaralara yönlendirme yapıldığı gibi bilgiler öğrenebilmektedir. Çağrı yönlendirmesi ile ilgili bilgileri edinmek için cihazınızın arama kısmından tuşlama ekranına gelerek *#67# yazmanız ve arama butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Unutmayın ki kullanmış olduğunuz cihazlara bağlı olarak sürümler ve ayarlar sürekli güncellenmekte ve kullanmış olduğunuz cihazın marka ya da modeline göre kod uygulamaları ve tuşlanan kod ve simgeler de değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden ikinci el telefon alım satım yapacağınız durumlarda bu kodları önceden araştırmanız ve kullanmış olduğunuz cihazın marka modeline göre Samsung test kodu gibi yer alan kodları araştırarak ön bilgi edinmeniz ve alışveriş işlemini bu şekilde gerçekleştirmeniz tavsiye edilmektedir.

IMEI Gösterme Kodu Nedir?

IMEI gösterme ve görüntüleme olarak kullanılmakta olan bu kod cihazınızın IMEI numarasını, yani bir nevi cihazınıza ait olan kimlik numarasını öğrenmenize yardımcı olan bir koddur. Bilmenizi isteriz ki IMEI numarası cihazınıza özgü olan bir numaradır. Diğer cihaz bilgilerinin yanı sıra bu numaranın çalınması cihazlarınızın kara listeye alınmasına ya da müşteri hizmetlerinin teknik desteğine ihtiyaç duymanıza sebep olabilmektedir.

Çağrı Yönlendirme Kontrolü Nedir?

Çağrı yönlendirme kontrolü telefonlarınızın meşgul olduğu durumlarda ya da bir çağrıyı reddettiğiniz durumlarda telefonunuzun hangi çağrıları hangi numaraya yönlendirdiğini kontrol etmenizi sağlamaktadır. Samsung test kodu kullanımları arasında oldukça yaygın olan çağrıyı yönlendirme kontrolü test kodu, çağrı yönlendirmesi durumlarını kontrol ederek yanlış bir yönlendirmenin önüne geçmenizi ve sizlere ulaşmak isteyen kişilerin farklı birine ulaşmasını engellemenizi sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Çağrı yönlendirme kontrolü genellikle varsayılan olarak sesli mesaj servisine yönlendirme yapmaktadır. Ancak bu yönlendirmeyi ev telefonunuza, iş telefonunuza ya da 3. parti bir telesekreter servisine ileterek de yapabilirsiniz. Cihazlarınızda yer alan telefon ayarlarından çağrı yönlendirmesi ayarlarını kontrol edebilir ya da erişilebilirlik menüsünde yer alan ayarlardan gerekli çağrı yönlendir me adımlarını kontrol edebilirsiniz.

Çağrı yönlendirme kontrolü yalnızca aramaları reddettiğinizde ya da yanıtlamadığınızda değil aynı zamanda telefonunuzun kapalı olduğu durumlarda da gerçekleştirilmekte olan bir özelliktir. Yani siz çağrı yönlendirme özelliğini kullanıyorsanız ve örneğin yönlendirme ev telefonunuza yapılmış ise; bir tanıdığımız sizi aradığı zaman telefonunuzun şarjının bitmesi, telefonun çekmemesi ya da kapalı olması gibi bir durum mevcut olduğu takdirde arama ev telefonunuza yönlendirilecektir.

Hoparlör Test Kodu Nedir?

Samsung test kodu özelliği arasında oldukça yaygın bir şekilde kullanılan hoparlör test kodları, *#0*# şeklinde bir kullanıma sahiptir. Hoparlör test kodu özelliğini kullandığınız takdirde cihazın donanımsal olarak hoparlöründe bir problem olup olmadığını, herhangi bir şekilde seste patlama, boğukluk ya da kalite düşürücü bir problem olup olmadığını kontrol etmenizi sağlamakta olan bir özelliktir. Bu özelliği kullanarak ikinci el telefon alım satımlarında ya da cihazınızın performansını güncel olarak kontrol etmek istediğiniz durumlarda aktif bir şekilde kullanabilir ve teknolojinin sağlamış olduğu faydalar arasında yer alan bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Birini Ararken Telefon Numaramı Nasıl Gizleyebilirim?

Birini aramak istediğiniz zaman numaranızın görünmesini istemiyorsanız ancak karşı tarafı aramanız gerekiyorsa bu işlemi #31# özelliğini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Samsung test kodu konusu arasında yer alan ve kodlar arasında oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta olan numara gizleme özelliği kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. Aramak istediğiniz kişinin numarasını telefon bölümünü açıp tuşladıktan sonra numaranın başına #31# koymanız ve arada herhangi bir boşluk bırakmadan arama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Örneğin; #31#05444444444 şeklinde bir arama gerçekleştirdiğiniz zaman arama butonuna bastığınız andan itibaren karşınızdaki kişiye çağrınız yönlendirilecektir ve kişi gizli aramaları kabul ediyorsa telefonu normal bir şekilde çalacaktır. Telefon çaldığında ya da kişi aramayı cevapladığında, aramayı reddettiğinde ya da sizinle görüşme sağladığında numaranız hiçbir şekilde karşı taraf ile paylaşılmayacaktır.

Eğer aramış olduğunuz kişi gizli numaralardan çağrı kabul etmeyen bir numaraya sahip ise arama işlemini gerçekleştirdiğiniz anda telesekreter servisi tarafından sesi bir yanıt sistemi olarak “aramış olduğunuz numara gizli numaralardan çağrı kabul etmemektedir. Numaranızı gizliden çıkarttıktan sonra tekrar aramayı deneyiniz.” Şeklinde bir uyarı yapılacaktır. Bu uyarı geldiğinde karşı tarafa hiçbir şekilde arama gitmemiş olacak ve dolayısıyla numaranız ya da gizli arama şeklinde bir uyarıda görüntülenmeyecektir.

1 Yorum

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar