Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Spotify Blend Nedir? Nasıl Yapılır?

Spotify Blend nedir? Nasıl yapılır? Spotify Blend en kısa tanımı ile ortak bir çalma listesidir. Sizin ve Blend çalma listenizde yer alan diğer sevdiklerinizin dinlediği tüm müzikleri bir araya getirerek dinlemenizi ve paylaşmanızı sağlayan ortak bir çalma listesi olarak bilinebilir. Eklediğiniz kişilerin ve sizin Blend çalma listenizdeki parçaların tamamı listede yer alan kişiler tarafından görüntülenebilir.

Blend, Spotify tarafından oluşturulmuş bir özellik olup Spotify tarafından şu şekilde tanımlanmaktadır; sizin ve arkadaşlarınızın dinlemiş oldukları müzikleri bir araya getiren ortak bir çalma listesidir. Oluşturulan bu liste, siz Spotify üzerinde müzik dinlemeye devam ettiğiniz sürece günlük olarak güncellenmektedir.

yapay zeka destekli haber sitesi

Blend oluşturmak için sevdiklerinizin ve sizin birer Spotify hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Ancak hiçbirinizin blender özelliğini kullanmak için premium üyeliğe sahip olmasına gerek yoktur. Spotify’ı ücretsiz versiyonu ile kullanıyor olsanız dahi Blend özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Spotify Blend Nasıl Yapılır?

Hem Android işletim sistemine sahip telefonlarınızdan, hem iOS işletim sistemine sahip telefonlarınızdan Spotify Blendi kullanabilirsiniz. Spotify Blend kullanabilmek için aşağıdaki adımları izleyerek bir Blend oluşturabilirsiniz.

 1. Spotify’a girin.

  Android ya da iOS işletim sistemine sahip cihazınızdan Spotify uygulamasına giriş yapınız.spotify uygulamasi

 2. Arama Alanını açın.

  En üstte ya da Ana ekranınızın hemen en altında orta kısımda yer alan arama butonuna tıklayınız.

 3. Senin için hazırlandı kutucuğuna dokunun.

  Hepsine göz at şeklinde görünen yerin hemen altında bulunan senin için hazırlandı kutucuğuna tıklayınız.

 4. Blend oluştur seçeneğini seçin.

  Ekrana çıkacak olan Blend oluştur seçeneğini seçiniz.

 5. Artı işaretine dokunun.

  Açılacak olan ekrandan artı işaretine tıklayarak arkadaşlarınızı ortak çalma listesine ekleyiniz. (Bu liste en fazla 10 arkadaş için kullanılabilir, listeye ekleyeceğiniz 10 arkadaşınızın ve sizin müzik zevkine göre düzenlenmiş bir liste karşınıza çıkacaktır. Oluşturmuş olduğunuz bilende ekleyeceğiniz arkadaşlarınız, onların kendi arkadaşlarını da listeye ekleyebilirler.)

 6. Davet et butonuna dokun.

  Açılan ekrandan davet et butonuna tıklayınız. Davet linkini arkadaşlarınıza manuel olarak gönderebilirsiniz. Göndermek istediğiniz platformu seçip tıklayarak otomatik kopyalanan davet linkini gönderebilirsiniz.

 7. Arkadaşınızın Spotify Blend bağlantısına tıklamasını isteyin.

  Linki göndermiş olduğunuz arkadaşınızın Spotify Blend bağlantı linkine tıklaması gerekiyor.

 8. Katıl butonuna dokunun.

  Arkadaşınız bağlantıya tıklayıp Spotify’dan linki açtığı zaman sizin ekranınızda davet et butonu yerine katıl butonu çıkacaktır. Katıl butonuna tıklayınız.

 9. Spotify Blend Slaytınız hazır.

  Daveti göndermiş olduğunuz arkadaşlarınız, akrabalarınız, sevdikleriniz Spotify Blendinize katıldığı zaman müzik zevklerinizin birbirine ne kadar benzediğini gösteren bir slayt ekrana çıkacaktır. Eğer slayt bittiğinde slaytların tamamını tekrar izlemek isterseniz, mevcut oynatma listesinin adının üst kısmında dönen simgeye tıklayarak yeniden izleyebilirsiniz.

 10. Baş harflerine bakın.

  Spotify Blend çalma listesi, eklenmiş olan kullanıcıların kitaplığındaki mevcut şarkıları barındırır. Şarkının hangi kullanıcıya, eklediğiniz hangi kişiye ait olduğunu unutursanız parçaların hemen yanında mevcut olan baş harflerine bakabilirsiniz, burada şarkının kim tarafından eklendiği görüntülenebilir.

Spotify’da Sanatçılar ile Blend Nasıl Oluşturulur?

Spotify Blendi arkadaşlarınız ve sevdikleriniz ile oluşturabildiğiniz gibi aynı zamanda sevdiğiniz bir sanatçı ya da sevdiğiniz bir grupla da oluşturabilir ve müzik zevklerinizin uyumunu bu şekilde keşfedebilirsiniz. Blend oluşturabilme özelliği her sanatçı için geçerli değildir. Belirli sanatçılarla Blend listesi oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek sevdiğiniz sanatçılar ile Blend oluşturma adımlarını sağlayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Bir sanatçının Spotify Blend davet bağlantısını alabilmeniz için bazı ortamlar;

 • Sanatçının kullanmış olduğu sosyal medya hesapları,
 • Sanatçının Spotify üzerinde dinlemiş olduğu ve seçtiği bazı çalma listeleri.
 • Buralardan ya da bağlantıya erişebildiğiniz herhangi bir platformdan bağlantıya tıkladığınız zaman Spotify uygulaması üzerinde bir davet ekranı açılacaktır.
 • Açılan ekranda Spotify’da Blende Git seçeneğine dokunmanız gerekmektedir.

Bunun yanı sıra artık Spotify masaüstü cihazlarda kullanılan Spotify uygulamasında değişmekte olan sanatçı isimleri ile beraber “Belirlenen sanatçıyla blend yap, müzik zevkiniz ne kadar uyumlu öğren!” şeklinde bildirimler göndererek kişileri Blend kullanmaya teşvik etmeye başladı. Gönderilen duyurunun altında yer alan Blend oluştur butonuna tıklayarak Spotify tarafından oluşturulan belirlenen sanatçı ile sizin aranızdaki Blend uyumunu görüntüleyebilirsiniz.

Spotify Blend Ücretli Mi?

Hayır, Spotify Blend ücretli değildir. Spotify Blend kullanmak için Blend listesine ekleyeceğiniz arkadaşlarınızın ve sizin Spotify hesabınız olması gerekmektedir. Ancak sahip olduğunuz bu Spotify hesabı ücretsiz kullanım sağladığınız bir Spotify hesabı da olabilir. Yani premium kullanıyor olmanız gerekmez. Ücretsiz ya da premium Spotify hesaplarında Spotify Blendi kullanmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

Mevcut Spotify Blend İsmi Nasıl Değiştirilir?

Blend adından sıkılmak ya da daha güncel, daha farklı bir isim koymak istemek gibi bazı durumlarda, oluşturmuş olduğunuz Spotify Blend çalma listesinin adını değiştirmek ya da güncellemek isteyebilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki adımları takip ederek gerekli işlemi sağlayabilirsiniz.

 1. Spotify uygulamasına giriş yapınız.
 2. Oluşturmuş olduğunuz Spotify Blendi açınız.
 3. Açılan ekranda çalma listesinin adının hemen alt kısmında bulunan beğen ya da indir butonları gibi butonların yanında mevcut olan üç noktaya tıklayınız.
 4. Açılan ekrandaki seçeneklerden düzenle butonuna tıklayınız.
 5. Güncellemek ya da değiştirmek istediğiniz yeni bir Blend ismi giriniz.
 6. Bitti butonuna tıklayınız.
 7. Farklı bir işlem yapmanıza gerek kalmadan Spotify Blendinizi yeni adıyla kullanabilirsiniz.

Blend’den Ayrılmak mı İstiyorsunuz? Oluşturulan Bir Spotify Blend’den Nasıl Çıkılır?

Oluşturmuş olduğunuz bir Blend’den ayrılmak istiyor olabilirsiniz, Spotify bu konuda kullanıcıların hassasiyet içerisinde sorunsuz bir şekilde bulundukları Blend’den ayrılmalarına olanak sağlamaktadır. Oluşturulmuş olan mevcut bir Blend’den ayrılmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Spotify uygulamasına giriş yapınız.
 2. Oluşturmuş ya da katılmış olduğunuz Blende gidiniz.
 3. Android cihazlarda dikey üç nokta şeklinde olan, iPhone cihazlarda ise yatay üç nokta şeklinde olan noktalara tıklayınız.
 4. Burada yer alan Blend’den ayrıl yazısına ya da çarpı şeklinde bulunan ayrılma simgesine tıklayınız.

Oluşturulmuş olan Blend üzerinden yukarıdaki adımları uygulayarak kolaylıkla ayrılabilirsiniz. Daha sonra davet linki elinizde olmadan ya da mevcut Blend listesine yer alan arkadaşlarınızın profilinde yer alan çalma listesine tıklamadan, ayrıldığınız Blendi görmezsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar