Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Telefon Arama Geçmişi Silme – Çağrı Geçmişi Silme

Arama geçmişi telefonlarınızdan yapmış olduğunuz aramaların ve görüşmelerin kaydının tutulduğu telefon uygulamasına ait geçmiş kaydetme özelliğidir. Telefonlarınızdaki aramaların kayıt olması sizlerin en son yaptığınız görüşmeleri ya da daha öncesinde yapmış olduğunuz görüşmeleri tarih tarih görüntüleyebilmenize olanak sağlar. Bu durum herhangi bir şekilde kayıtlara ihtiyacınız olduğunda ya da geçmişte yaptığınız bir görüşmeyi görüntülemek istediğinizde numaralara isimlere kişilere ve tarihlere ulaşabilmenizi sağlamaktadır.

Telefon arama geçmişi silme özelliği yapmış olduğunuz görüşmelerin telefonunuzu elinize geçiren kişiler tarafından görüntülenmesini ya da sizin bir başkasının yanında telefonunuzu kullanırken arama geçmişinizin görülmesini istemediğiniz durumlarda arama geçmişinizin görülmesini engellemek amacıyla kullanılabilmektedir. Yapmış olduğunuz aramaların telefonunuza kayıt olmasını istemiyorsanız ve mevcutta bulunan geçmiş aramaların son aramalar şeklinde görüntülenmesini istemiyorsanız bunların tamamını telefon arama geçmişi silme özelliğini kullanarak temizleyebilirsiniz.

yapay zeka destekli haber sitesi

Telefon Arama Geçmişi Silme İşlemi Neden Önemlidir?

Telefon arama geçmişi silme özelliği oldukça önemlidir. Çünkü hem telefonunuzun ön belleğinde kayıtlı olduğu için telefonunuzda yer kaplama gibi bir durum mevcudiyeti sağlamaz, hem de telefonunuzu ekranı kilitli değilken görebilecek herhangi bir kişinin arama geçmişinizi görüntülemesini istemediğiniz durumlarda arama geçmişinin kimse tarafından görülmemesini sağlar. Bu gibi güvenlik tedbirleri ve alan tasarrufu durumları için telefon arama geçmişini silme hususu oldukça önemli bir işlemdir.

iPhone Marka Telefon Arama Geçmişi Silme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

iPhone marka bir telefona sahipseniz aşağıdaki adımları uygulayarak arama geçmişinizi silebilirsiniz.

 1. iOS işletim sistemine sahip iPhone telefon arama geçmişini silmek istiyorsanız telefonunuzun genellikle varsayılan olarak sol alt kısmında bulunan telefon uygulamasına giriş yapınız. (Eğer arama uygulaması olan, yeşil telefon şeklinde olan simge sol alt kısımda ya da telefonunuzun ana ekranında herhangi bir yerde bulunmuyorsa uygulamaların bulunduğu erişilebilirlik menüsünden ulaşabilirsiniz. Bu uygulama telefonlarınızdan arama yapmak için kullandığınız tuşlama ve arama kontrol etme ekranıdır.)
 2. Arama kısmına girdiğinizde sol alt kısımda saat simgesi şeklinde kişilerin solunda bulunan son aramalar sekmesine giriniz.
 3. Düzenle butonuna tıklayınız. iPhone telefonunuzun sürümüne göre yeri değişiklik göstermekte olan buton genellikle sağ üst kısımda yer alır.
 4. Arama geçmişinizin tamamını işaretleyerek ya da telefon arama geçmişini silmek istediğiniz mevcut aramaların oldukları alanları seçerek silmek istediğiniz bölümleri belirleyiniz.
 5. Gerekli alanları seçtiğiniz zaman yanında sol taraflarında bulunacak şekilde konumlandırılmış olan kırmızı bir eksi işareti çıkacaktır.

  telefon arama geçmişi silme
 6. Sol üst kısımda bulunan sil butonuna tıklayınız.
 7. Silme olayını verdikten ve telefonunuzda arama geçmişi silme işlemini gerçekleştirdikten sonra sağ üst kısımda bulunan bitti butonuna tıklayınız.

Samsung Marka Telefon Arama Geçmişi Silme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Samsung marka cihaz kullanıyorsanız aşağıdaki adımları yerine getirerek arama geçmişinizi silebilirsiniz.

 1. Android işletim sistemine sahip Samsung marka telefon arama geçmişini silmek için telefonunuzun genellikle sol alt kısmında konumlandırılmış olan arama uygulamasına tıklayınız. Bu uygulama sizin tercih ettiğiniz kullanım tasarımına göre sağ alt kısımda ya da telefonunuzun herhangi bir erişilebilirlik menüsünde yer alabilir. Eğer uygulama ekranda değilse uygulamalar bölümünün tamamını görüntülediğiniz erişim menüsünden arama yaptığınız ve genellikle yeşil telefon simgesi şeklinde olan uygulamaya tıklayınız.
 2. Ekrana direkt klavye açık şekilde çıkacaktır.
 3. Telefonunuzun en altındaki kontrol tuşlarından geri tuşuna basarak klavye ekranını kapatabilirsiniz.
 4. Alt kısımda yer alan kayıt sekmesine giriş yapınız. Bu bölüm telefonunuzun sürümüne ya da modeline göre değişiklik gösterebilir son aramalar ya da kayıt şeklinde olan ya da bu anlama gelecek olan kelime öbeğini seçebilirsiniz.
 5. Telefon görüşmeleriniz ekranda görüntülenecektir.
 6. Son aramalarınızın olduğu ekran açıldığı zaman sağ üst kısımda bulunan alt alta üç nokta simgesine tıklayınız.
 7. Açılan panelden sil butonuna tıklayınız.
 8. Silmek istediğiniz aramaları seçiniz.

  telefon arama geçmişi silme
 9. Tüm arama geçmişini silmek istiyorsanız sol üst kısımda bulunan hepsi seçeneğini işaretleyiniz.
 10. Ekranın genellikle en alt kısmında konumlandırılan sil butonuna tıklayınız.
 11. Ekrana çıkan silme onayını verdikten sonra telefon arama geçmişini silmek için seçmiş olduğunuz tüm aramalar silinmiş olacaktır.

Oppo Marka Telefon Arama Geçmişi Silme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Oppo marka cihaz kullanıyorsanız aşağıdaki adımları uygulamanız ve arama geçişinizi adımlara göre silmeniz gerekir.

 1. Oppo marka telefon arama geçmişini silmek için telefonunuzun arama yapmanızı sağlayan ve numara tuşlamanızı sağlayan telefon uygulamasını açınız.
 2. Silmek istediğiniz arama kaydını üzerine basılı tutarak seçiniz. Eğer birden fazla arama kaydı silmek istiyorsanız sol üst kısımda bulunan hepsi butonunu tıklayarak tamamını silebilir ya da silmek istediğiniz arama kayıtlarını başındaki tik işaretlerinden işaretleyebilirsiniz.
 3. Bazı sürümlere ve modellere göre değişmekte olan silme işlemi basılı tuttuğunuzda gerçekleşmiyor olabilir. Bu durumda sağ üst kısımda bulunan 3 noktaya tıklayarak buradan “düzenle”ye ve ardından gelen sil ya da kaldır seçeneğine tıklayınız.


 4. Sonrasında silmek istediğiniz arama kaydını ekrandan seçerek ya da sol üst kısımdan hepsini işaretleyerek silmek istediğiniz aralığı belirleyebilirsiniz.
 5. Kaldır seçeneğine tıklayarak seçili olan aramaları, telefonunuzun arama geçmişini silme özelliğini kullanarak temizleyebilirsiniz.

Xiaomi Marka Telefon Arama Geçmişi Silme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Xiaomi marka telefona sahipseniz aşağıdaki adımları uygulayarak arama geçmişini silebilirsiniz.

 1. Xiaomi marka telefonlarınızdan arama geçmişini silmek istiyorsanız telefonunuzun ekranında mavi ya da yeşil renk olarak bulunan telefon simgesine tıklayınız.
 2. Ekran arama yapma ekranında değil son yapılan aramalar ekranında açılacaktır. Eğer varsayılan olarak belirlediğiniz ekran farklı bir ekran ise alt kısımda genellikle ortada bulunan saat simgesine tıklayarak son bölümüne giriniz.
 3. Sağ üst kısımda bulunan üç nokta şeklindeki simgeye tıklayınız.
 4. Açılan sekmelerde çağrı geçmişi şeklinde bulunan butona tıklayınız.
 5. Ekranda çağrı geçmişinizin tümü ve ekstra olarak cevapsız çağrılar sekmesi çıkacaktır.
 6. Sağ üst kısımdan 3 nokta şeklinde olan butona tıklayınız.
 7. Açılan ekrandaki çağrı geçmişini temizle yazısını seçiniz.
 8. Ekrana çıkan uyarıyı kabul ederek telefonunuzdaki arama geçmişinin tamamını silebilirsiniz.
 9. Eğer arama geçmişinin tamamını değil yalnızca belirli aramaları silmek istiyorsanız silmek istediğiniz arama kaydının üzerine birkaç saniye kadar basılı tutarak telefonlarda arama geçmişini silebilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar