Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Telefonda Numara Gizleme – Anlık yada Temelli

Bildiğiniz gibi her operatör ( Tukcell, Vodafone yada Turktelekom) size numara gizleme hakkı tanımıştır. Yaptığınız aramalarda numara gizleme yaparak karşı taraftaki kişinin sizin numaranızı görmesini engelleyebilirsiniz. Karşıdaki kişiye güvenmiyor ve numaranızı kullanacağını düşünüyorsanız yada yabancı bir kişiyi arayacaksanız numaranızı gizlemek bu soruna bir çözüm olabilir. Ama unutmamalısınız ki her numarayı gizliden arayamazsınız. Nedeni; numaranızı gizleyebildiğiniz gibi karşı kişinin de gizli numaralardan arayanları red etme gibi bir seçeneği mevcuttur. Karşı kişi eğer gizli numaralardan aramaları kabul etmeme ayarı yaptı ise siz hiç bir zaman o kişiyi gizliden arayamazsınız.

Şimdi gelelim numara gizleme nasıl yapacağınıza. Önünüzde bir çok seçenek var; mesela çağrı merkezini arayarak bu işlemi yaptırabilirsiniz, operatörün uygulamasını kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz, Android veya iPhone’unuz varsa da telefon ayarlarından bunu yapabilirsiniz.

yapay zeka destekli haber sitesi

Anlık Numara Gizleme – Turktelekom, Tukcell ve Vodafone

Operatörünüz ne olursa olsun sadece arayacağınız kişiyi yani sadece o arama için, o numara için numara gizleme yapabilirsiniz. Bu her operatörünüz için geçerlidir. Yada telefonunuzun markası, işletim sistemi ne olursa olsun geçerlidir. Yapmanız gereken tek şey arayacağınız numaranın başına: #31# yazıp ve sonrasında arayacağınız numarayı tuşlayıp arama butonuna basmak.

Örneğin: Siz beni gizliden arayacaksınız ve benim numaram 0555 *** ** ** olsun. Bunun için yapmanız gereken şey:

#31#0555 *** ** ** numarasını tuşlamak ve arama düğmesine basmak. Şimdi beni gizliden aramış oldunuz.

Müşteri Hizmetleri ile Numara Gizleme

Bir diğer kolay yöntem, müşteri hizmetlerini aramaktır. Her operatörde müşteri hizmetlerini arayarak ve sürekli olarak numara gizleme yaptırmak istediğinizi söyleyerek, sizin adınıza numaranızı gizlemelerini sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki numaraları arayabilirsiniz.

 • Vodefone müşteri hizmetleri numarası: 0542 542 00 00
 • Turkcell müşteri hizmetleri numarası: 0532 532 00 00
 • Turktelekom müşteri hizmetleri numarası: 444 1 444

Android Telefonlarda Numara Gizleme

Yukarıda ki her iki yöntem iş görür ama her ikisinin de kendinde kusurları var. Örneğin müşteri hizmetlerine bağlanmak bazen canınızı sıkabilir. Bu durumda yapmanız gereken bir başka yöntemde; telefon ayarlarından numara gizleme ayarını açmaktır. Bu her telefonda vardır ama yerleri farklıdır. Yapcağımız anlatım aşağı yukarı bütün Android sürümlerinde işe yarayacaktır.

 1. Öncelikle Ayarlar’a girmelisiniz.
 2. Yukarıda arama alanı varsa buraya Arama (Çağrı) yazın ve aratın. Yoksa Arama ayarlarını bulmanız gerekecek.
 3. Açılan ekranda SIM seçeneğini seçin. Böyle bir ayar göremedi iseniz; ek ayarlar seçeneğini bulun ve açın.
 4. Arayan kimliği’ni açın.
 5. Numarayı gizle seçeneğini seçin.
  android numara gizleme

Bundan sonra her aradığınız numara sizin numaranızı göremeyecektir. Ayarları eski haline getirmek için yine aynı adımları uygulayın ama 5. adımda yaptığınız numarayı gizle seçeneğinin üstündeki Ağ varsayılanı seçeneğini seçin.

iPhone’da Numara Gizleme

Eğer bir iPhone’unuz var ve telefon ayarlarından numara gizleme yapmak istiyorsanız, bunu yapabilmeniz oldukça kolay aşağıda verdiğimiz adımları uygulayarak kolaylıkla numara gizleme yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekener:

 1. Ayarları açın.
 2. Telefon’a dokunun.
 3. Numaramı göster’e dokunun.
 4. Numaramı göster seçeneğini kapatın.
  iphone numara gizleme

Bu kadar! Oldukça basit demiştim… Tekrar numaranızı göstermek istediğinizde ise o kapattığınız numaramı göster seçeneğini tekrar açın. Unutmayın bu yöntem tüm numaralar için geçerlidir. Yani bundan sonra arayacağınız tüm numaralar için artık numaranız gizlidir. Tek bir numara için birinci yöntemimizi öneririz.

Gizli Numara Öğrenme Var Mıdır?

Tabi ki her ne kadar numaranızı gizleseniz de gizlediğiniz numaranızı istenildiği takdirde görülebilir ama bunu sizin benim gibi kullanıcılar değil mahkeme kararları sonucu görülebilir. Bunun içinde bir suç işlemiş olmalısınız, suç işlemediğiniz takdirde ve her hangi bir şikayet olmadığı takdirde hiç bir şekilde gizli numara görülemez. Yok 118 … ararım sorarım gibi bir gaflete düşmeyin, öğrenemezsiniz. Yada bir uygulama bunu yapamaz. Eğer birisi size karşı bir suç işledi ise suç duyurusunda bulunarak gizli numaranın sahibini öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar