Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Unf Ne Demek? – Sosyal Medyada Kullanılan Unf Nedir?

Günümüzde en yaygın şekilde kullanılmakta olan uygulamalar sosyal medya platformları olarak paylaşıma sunulmuş uygulamalardır. Bu yüzden kullanıcılar mevcut olan bu aplikasyonlarla ilgili oldukça fazla soru işaretine sahiptir ve bu da araştırma olarak birçok soruyu cevaplamaya çalışmalarına sebep olmaktadır. Sosyal medya uygulamalarının özelliklerinin kullanımı ve kısaltmalarının ne işe yaradığı ne anlama geldikleri gibi sorular kullanıcılar tarafından oldukça yaygın bir şekilde araştırılmakta ve merak edilmektedir. Bu sorulardan birçok sosyal medya platformu ve arkadaşlık ilişkisi geliştirilen ortam üzerinde sorulmakta olanlardan biri ise; Unf ne demektir şeklinde bir soru oluyor. Sosyal medya uygulamalarında son zamanlarda kullanıcıların biyografilerine de eklemeye başladıkları unf kelimesi birbirine takip etmekte olan kişilerin takibi bırakması olarak özetlenebilmektedir. Bu durumda kullanıcılar birbirlerini takibi bıraktıkları için eğer profilleri gizli ise karşılarındaki kişinin takibini bıraktıkları andan itibaren profillerini görüntüleme işlemi gerçekleştirememektedirler.

Unf ne demek sorusunun yanıtı olarak takip işlemini bırakan kişilerin araştırmakta oldukları diğer bir konu ise eğer profilleri açık ise takip bırakma işlemi sonucu da ne olacağıdır. Eğer takibini bıraktığınız kişinin profili açık ise profilini incelemeye devam edebilir, hikayelerini görebilir ve gönderilerini görüntüleyebilirsiniz. Ancak kişiler haber kaynağınız olarak yer alan ana sayfanızın akışında yer almazlar. Yani unf yaptığınız kişinin profiline girmeden paylaşımlarını göremezsiniz.  

yapay zeka destekli haber sitesi

Unf Ne Anlama Gelmektedir?

Unf kelimesi, “unfollow” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmakta olan bir kısaltma tabiridir. Yani takibi bırakmak, takipten çıkmak anlamına gelmektedir. Sosyal medyada eğer bir kişinin profilinde unf = unf gibi bir ibare yer alıyorsa ve kullanıcılar bunun sonucunda unf ne demek sorusunun yanıtını arıyorlarsa; bilmenizi isteriz ki bu ifade, takipten çıkan kişileri takipten çıkmak anlamına gelmektedir. Yani eğer birisi sizin profilinizi takip etmeyi bıraktıysa siz de onu takipten çıktığınız zaman bu durum unf = unf olarak adlandırılabilir.

Bir nevi takipleşmeyi karşılıklı olarak bırakmak anlamına gelmekte olan unfollow kelimesi gerek Instagram gerek Twitter gibi uygulamalarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta olan bir tabir haline gelmiştir.

Teknolojinin ve telefonların yaygın olarak kullanılmaya başlandığı günümüzde oldukça sık bir şekilde ve aktif bir şekilde kullanılmakta olan sosyal medya uygulamalarında yeni vakit geçirmeye başlayan ya da kelimelerin anlamlarını yeni öğrenmeye başlayan kişiler olabilir. Bu durumlarda takip ettikleri kişilerin profilinde yazmakta olan unf kelimesinin ne anlama geldiği oldukça yaygın bir şekilde merak edilmektedir. Sizler de unfollow kelimesinin ne amaçla kullanıldığını merak ediyorsanız; makalemizin tamamını inceleyerek detaylı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz.

Unf Kullanılan Uygulamalar Nelerdir?

Sosyal medya üzerinde ortamlarda kullanılmakta olan ve içeriklerin kaynağı olan birçok uygulama mevcuttur. Unf kelimesi ise bu uygulamaların birçoğunda yaygın olarak kullanılmakta olan bir kısaltmadır. Anlamını bilen kişiler için herhangi bir problem yaratmasa da anlamını bilmeyen kişilerin kafasında unf ne demek ne işe yarar gibi sorular ortaya çıkmaktadır.

Artık yayın akışında görmek istemediğiniz ya da sevmediğiniz, paylaşımlarını beğenmediğiniz kişileri takip etmeyi bırakarak profillerinin akışınıza görünmesini ve kişinin arkadaş listenizde yer almasını engelleyebilirsiniz. Bu duruma “unf yapmak” denmektedir. Yani unfollow etmek, kişiyi takip etmeyi bırakmak anlamını taşımaktadır.

Bazı zamanlarda yanlışlıkla takipten çıkarmış olduğunuz kişiler ya da sayfaların olması mümkündür. Bu yüzden profilleri ziyaret ederken dikkatli olmanızda fayda vardır. Yanlışlıkla takipten çıktığınız kişinin profili açık ise takip etmek yalnızca bir butona basmak ile oldukça kolay bir işlem olarak sağlanır ancak kişinin profili kapalı ise takip isteğiniz onaylayana kadar bir daha asla profilinde paylaştığı gönderileri ya da takip ettiği kişileri göremezsiniz. Unf ne demek sorusunun yanıtını merak eden kullanıcıların diğer bir merak ettikleri konu olan takipten sonraki süreç ile ilgili böyle bir bilgilendirme sağlayabiliriz. Eğer takip ettiğiniz kişi takip isteğinizi onaylamaz ise kişiler onay verene kadar profili göremezsiniz ve herhangi bir şekilde gönderi kontrolü ya da görüntülemesi işlemi gerçekleştiremezsiniz.

Unf kullanılmakta olan sosyal medya uygulamaları arasında en yaygın olarak kullanılanlar;

  1. Instagram,
  2. Twitter,
  3. Facebook (arkadaş listesinde yer almaktan ziyade abone olmak ve abonelikten çıkmak, takipten çıkmak durumunda gerçekleşir.),
  4. LinkedIn,
  5. Tumblr gibi sosyal medya uygulamalarıdır.

Kısaca ifade etmek gerekirse abonelik sistemi olan ve birbirlerini takip etmeleri gereken bir özelliği mevcut olduğu tüm sosyal medya platformlarında unf ne demek, ne işe yarar, nasıl yapılır gibi sorular sorulmakta ve bu özellik aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Unf Etmek Gibi Başka Hangi Kısaltmalar Vardır?

Unf kelimesi, unfollow kelimesinden kısaltılmış olup takibi bırakmak, takibi çıkmak anlamına gelmektedir. Ancak elbette sosyal medya uygulamalarında kullanılmakta olan kısaltmalar bu kelimelerle sınırlı değildir. Sosyal medya üzerinde kullanıcıların artık birbirleri ile konuşmak için kullandıkları birçok kısaltma ve tabir bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanlarını aşağıdaki maddelerden inceleyebilir ve ne anlama geldiklerini öğrenmeniz ile kullanımlarını günlük hayatınızda ve sosyal medya üzerinde uygulayarak çevrenizle sosyal medya etkileşimi sağlayabilirsiniz.

Unf kelimesi kadar yaygın kullanılmakta olan ve neredeyse bu kelimeyle aynı anlama gelen bir kısaltma da GT’dir. GT, geri takip kelimelerinin kısaltması ve baş harflerinin alınması olarak kullanılmakta olan ve birisi sizi takip ettiği zaman takibine geri dönüş sağlamak anlamı taşımakta olan bir kısaltmadır. Aşağı yukarı unf kelimesi ile aynı anlamı taşımaktadır, çünkü takip eden kişiyi geri takip ettiğiniz zaman bu durum “takibe takip” olarak bilinmektedir. Yani eğer siz karşınızdaki kişiyi takipten çıkarsanız o da sizi takipten çıkacaktır ve bu da unf etmek kısaltmasının kullanım amacını sağlar.

TBT, en yaygın kullanılmakta olan diğer bir kısaltma olarak karşımıza çıkmaktadır. TBT kelimesi İngilizce’de “throw back” olarak kullanılan kelimelerin kısaltmasıdır ve geçmişte çekilmiş bir fotoğrafın perşembe günlerinde paylaşılması olarak karşımıza çıkar.

TB, tıpkı TBT gibi eski bir fotoğrafın profilde paylaşılması işlemidir ancak gün fark etmeksizin bu işlemin gerçekleştirilmesi ile yapılan ve bunu ifade etmekte olan kısaltmadır. Yani TBT geçmişteki bir fotoğrafın perşembe günü paylaşılması iken, TB geçmişteki bir fotoğrafın herhangi bir gün paylaşılmasıdır.

Unf ne demek diye merak eden kişilerin öğrenmek istediği ve karşılarına sıkça çıkan bir diğer kelime ise; SFS kısaltmasıdır. SFS, karşılıklı anlaşmakta olan iki kişinin profillerinde ekli olan takipçileri birbirleri ile paylaşması anlamına gelmektedir. Bu durum takipçi sayısının artırılması amacıyla gerçekleştirilmektedir.

DM, Direct Message kelimelerinin kısaltması olarak kullanılmakta olan ve İnstagram gibi uygulamaların mesajlaşma hizmeti olarak sunmakta olduğu özelliktir. Gelen kutusu, özel mesaj kutusu anlamına gelmektedir ve kullanıcılar bu ortam üzerinden birbirleri ile kolaylıkla ve eğlenceli bir şekilde mesajlaşabilir, iletişime geçebilir, fotoğraflar paylaşabilir, videolar gönderebilir ya da DM üzerinde yer almakta olan ve yeni özellikler olarak kullanıma sunulan görüntülü ya da sesli görüşme gibi özellikleri kullanabilirler. Bu özelliklerin tümünün kullanıldığı alana direct message, yani DM adı verilmektedir.

Like atmak; kullanıcılar tarafından sürekli kullanılmakta olan bir tabirdir. Like atmak kelimeleri beğenmek anlamı taşımakta olup her ne kadar kısa bir kelime olarak kullanılmıyor olsa da kalıplaşmış bir tabir haline gelmiştir. Unf ne demektir diye merak eden kullanıcıların diğer bir merak ettikleri konulardan olan like atmak tabiri yaygın bir şekilde kullanılmakta olup bazı durumlarda kullanıcılar birbirlerini gönderilerini beğenmedikleri için dahi takipten çıkabilmektedirler.

Eğer karşılıklı takipleşme işlemi gerçekleştirdiğiniz kişi karşılıklı like atmak istediğini söylüyor ise bu profilinizdeki gönderileri beğenmesinin karşılığında sizin de onun paylaşımlarını beğenmeniz anlamına gelmektedir.

İnstagram’da Unf Yapıldığımı Nasıl Anlarım?

Sizi takipten çıkıp çıkmadığını öğrenmek istediğiniz kişilerin profillerini ziyaret ederek takip ettikleri kişilere tıkladığınız zaman en üst sırada eğer sizi takip ediyorlarsa sizin isminiz çıkacaktır. Ancak unf ne demek, unf nedir sorusunun yanıtını yeni öğrenmiş kişiler elbette bunu bilmiyor olabilirler. Bu durumda kullanıcılar takip ettikleri kişileri tek tek ziyaret ederek profillerine bakmak ve kendilerini takipten çıkıp çıkmadıklarını öğrenmek istemediklerinde bunu kolay bir yol ile gerçekleştirmek isteyebilirler.

Sizi takip eden ve takip etmeyen kişileri ayırabileceğiniz yöntemlerden en etkili ve en pratik olanlarından biri ise takip uygulamalarıdır. Sosyal medya hesapları için sunulmuş olan ve sizi takip edip etmediğini görebileceğiniz şekilde kullanıma açık olan birçok takipçi kontrol programı mevcuttur ve bunlar genellikle takip etmeyenleri bulma gibi isimlerle hizmete sunulurlar.

Eğer sizler de Instagram uygulamasında sizi takipten çıkan kişileri bulmak istiyorsanız ancak bu işlemi tek tek kişilerin profillerini ziyaret ederek yapmak yerine toplu bir şekilde görüntüleyerek gerçekleştirmek istiyorsanız bu gibi uygulamaları kullanabilir ve Google play ya da Apple store üzerinden araştırarak uygulamaları deneyebilirsiniz.

Bilmenizi isteriz ki uygulamaları kullanırken güvenli birer uygulama kullanmak ve bunları araştırarak tercih etmek oldukça önemlidir. Çünkü unf ne demektir, unf edenleri nasıl bulabilirim gibi soruların yanıtını ararken kullanıcılar birçok uygulamaya ve sisteme erişebilmektedir ve bunların hepsi her zaman güvenli olmayabilirler. Kullanacağınız takip programlarının yorumlarını okumanızı ve puan sistemlerine bakarak kullanım sağlamanızı tavsiye etmekteyiz.

Twitter’da Unf Yapıldığımı Nasıl Anlarım?

Twitter uygulamasında sizi takipten çıkmış olan kişileri görebilmek ve eğer sizi takipten çıkmışlar ise bunu öğrenebilmek için yapabileceğiniz birkaç işlem mevcuttur ve bunların en başında herhangi bir programda kullanmak istemiyorsanız kişinin profilini ziyaret etmek vardır.

Twitter uygulamasında takipçiniz olan bir kişinin sizi unf edip etmediğini öğrenebilmek için kişinin profiline tıklayabilir ve en üst kısımda yer alan seni takip ediyor ibaresinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer seni takip ediyor şeklinde bir uyarı var ise ve karşınızdaki kişi profilinde böyle bir bildirim görünüyor ise kişi sizi takip ediyor demektir.

Takipçileriniz tarafından takipten çıkılıp çıkılmadığını görme işlemi her zaman için tek tek yapılabilecek bir işlem değildir. Çok fazla takipçinizin olduğu durumlarda dahi bu işlemi gerçekleştirmek isteyebilir ve belki takipçilerinizin ihtiyaçları doğrultusunda paylaşımlar yapan bir blog sayfası dahi olabilirsiniz. Bu durumda takipçi kontrol etmek için kullanabileceğiniz birçok mobil uygulama ya da masaüstü uygulaması mevcuttur ancak bunların hepsi her zaman güvenilir birer uygulama olarak kullanılmamaktadır.

Eğer bir kişinin sizi takip edip etmediğini öğrenmek istiyorsanız ve bunun için bir uygulama kullanmak istiyorsanız Google Play ya da Apple Store üzerinden indirerek kontrol sağlayabilir ve toplu bir şekilde sizi takip eden ya da etmeyen kişileri görebilirsiniz. Yine de kullanacağınız uygulamaların güvenilir olup olmadığını teyit etmek için yorumlarını okumakta ve puanlama sistemine bakmakta fayda olacaktır.

1 Yorum

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar