Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Yavaş Mobil Veri Bağlantısını Hızlandırmak için 7 Adım

İnternetinizin neden bu kadar yavaş olduğunu merak ediyor musunuz?

Telefonunuzdaki yavaş bir veri bağlantısından daha sinir bozucu bir şey yoktur. Çoğu durumda, konum veya ağ tıkanıklığından kaynaklanan yavaş bir bağlantı geçicidir. Diğer zamanlarda, saatlerce hatta günlerce internet hızınız yavaş olabilir. Mobil operatörünüzün teknik desteğini aramadan önce, size verdiğiniz bu basit adımlar ile internetinizi hızlandırabilirsiniz.

yapay zeka destekli haber sitesi

1. Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Bu bir klişe gibi görünüyor, ancak genellikle işe yarıyor. Telefonunuzu yeniden başlatmak, özellikle bir süredir kapatmadıysanız, yavaş hücresel veri hızını düzeltebilir.

2. Bulunduğunuz Yeri Değiştirin

Birçok faktör yavaş internete neden olabilir. Ama herşeyden önce, en büyük neden bulunduğunuz bölgede telefonunuzun çekmemesinden kaynaklanır. Buna dağlar, binalar ve hatta yağan kar bile neden olabilir. Bunun için bulunduğunuz yerden uzaklaşın ve yüksek yerlere çıkmaya çalışın.

3. Uygulamaları Güncelleme ve Devre Dışı Bırakma

Bazen hiç kullanmadığınız bir uygulama internetinizi kullanıyor olabilir. Bu durumda internet yavaşlayacaktır. İnternetinizi harcayan uygulamayı bulmak için küçük bir araştırma yapmalısınız.

Yada kullanmadığınız uygulamanın hücresel veri bağlantınıza erişimini devre dışı bırakabilir veya kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak için şu ayarları yapabilirsiniz.

Telefonunuz İphone ise Ayarlar> Hücresel’i ziyaret edebilir ve herhangi bir uygulamanın hücresel veri bağlantınıza erişimini devre dışı bırakabilirsiniz.

Telefonunuz Android işletim sistemi kullanıyorsa Ayarlar> Bağlantılar> Veri Kullanımı > Mobil veri kullanımı bölümünden devre dışı bırakabilirsiniz.

Ayrıca uygulama güncellemelerini kontrol etmelisiniz. Uygulama geliştiricileri her zaman hataları gidermek için güncellemeler yayınlar, bu nedenle App Store veya Google Play’den uygulamaların otomatik güncellemelerini kapatmalısınız.

4. Veri Tasarrufu Ayarını Devre Dışı Bırakma

Hem Android hem de iOS, veri kullanımınızı azaltmak için tasarlanmış ayarları vardır. Bunlar, sınırlı miktarda internet paketiniz varsa kullanışlıdır, ancak aynı zamanda internet hızınız yavaş gibi görünebilir. Bu ayarı devre dışı bırakarak internet hızını artırabilirsiniz.

Android’de  Ayarlar> Bağlantılar > Veri Kullanımı > Veri Tasarrufundaki ayarı açıksa kapatarak internetinizi hızlandırabilirsiniz . İPhone’unuz varsa, Ayarlar> Hücresel> Hücresel Veri Seçenekleri altında Düşük Veri Modu adlı ayarı kapatarak interneti hızlandırabilirsiniz.

5. VPN Kullanıyorsanız Kapatmalısınız

VPN’ler anonimlik ve gizlilik sağlar, ancak uzak sunucuları kullanırken internet hızında gözle görülür yavaşlamalar olacaktır. Bu nedenle, telefonunuz bir VPN uygulaması varsa ayarlarından kapatmayı denemelisiniz.

Muhtemelen, bağlantıyı keser kesmez hemen internet hızında farkı göreceksiniz.

6. Telefonunuzun Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Telefonunuzu yeniden başlatmak gibi ağ ayarlarınızı sıfırlamak, genellikle yavaş bir mobil veri bağlantısını düzeltir. Sorun şu ki, Wi-Fi ayarlarınızı ve Bluetooth cihazlarınızı da sıfırlar. Bu dünyanın sonu değildir, ancak kayıtlı Wi-Fi ağlarına yeniden bağlanmanız ve Bluetooth cihazlarınızı daha sonra yeniden eşleştirmeniz gerekecektir.

İPhone’da ağ ayarlarını sıfırlamak için Ayarlar> Genel> Sıfırla> Ağ Ayarlarını Sıfırla’yı açın. Telefonunuz da şifre varsa girmenizi ister, ardından yeniden başlatır.

Bir Android telefonda, ağ ayarlarını sıfırla seçeneğini Ayarlar> Genel Yönetim> Sıfırla> Ağ ayarlarını sıfırla bölümünde bulabilirsiniz. Bu, telefon üreticinize bağlı olarak farklı bir yerde olabilir. Bulamazsanız, Ayarlar arama çubuğunda sıfırla kelimesini aramayı deneyin.

7. SIM Kartınızı Çıkarıp Takın

Son olarak, SIM kartınızı çekip yeniden takmayı deneyebilirsiniz. Bu, telefonunuzun operatörünüzle bağlantısını etkileyen temel sorunları giderebilir.

SIM kartınızın bulunduğu yer cihaza göre değişir. İPhone’larda, SIM kart yuvası her zaman telefonun sağ kenarında, yan düğmenin altında bulunur. Android cihazlarda, telefonunuzun çıkarılabilir bir pili varsa yan, üst, alt veya arka kapağın arkasında olabilir.

SIM kartınızı çıkarırken, öncelikle telefonu kapatmanız gerekir. Çok önemli değildir ama herhangi bir potansiyel hasarı önleyecektir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar