Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

YouTube Arka Planda Çalma – 2022

YouTube, günümüzde bilgisayar üzerinden video, film, müzik, bilgilendirici içerikler gibi birçok bilgiye ve içeriğe erişim sağlayabildiğimiz bir medya platformudur. Bu platform üzerinde bir süre öncesine kadar arka planda çalma özelliği bulunmadığından bilgisayarlarda, mobil cihazlarda ve tabletlerde farklı bir sayfaya geçiş sağlandığında ya da ekran kilitlendiğinde müziğin ya da videonun duraklaması gibi problemler yaşanmaktaydı. Bu problemlerin önüne geçecek bir özellik olarak YouTube için arka planda çalma özelliği geliştirilmiş bulunmaktadır.

Google Chrome, Firefox, Opera gibi tarayıcılar üzerine birkaç dakika gibi çok kısa bir süre içerisinde kurulumunu gerçekleştire bileceğiniz eklentiler sayesinde tarayıcınız üzerinden açmış olduğunuz müzikleri, videoları rahat bir şekilde arka planda çalma özelliğini kullanarak oynatma özelliğini kullanabilirsiniz. Ayrıca Xioami markalı bir telefonunuz varsa diğer kişilere oranla biraz daha şanslısınız çünkü eklenti kullanmadan direk telefonun kendi özelliği ile youtube müziklerinizi arka planda oynatabilirsiniz.

yapay zeka destekli haber sitesi

Özelliği kullanmak istediğiniz cihaza göre aşağıda belirttiğimiz adımları izleyerek iOS, Android ya da masaüstü cihazlarınızda gerekli işlemler sağladıktan sonra YouTube’un arka planda çalma özelliğini aktif ve sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

iOS için YouTube Arka Planda Çalma Özelliği Nasıl Kullanılır?

YouTube Arka Planda Çalma iphone

iOS cihazınızda YouTube Arka Planda Çalma özelliğini Google Chrome üzerinden aşağıdaki adımlarla kullanabilirsiniz. Eğer Chrome tarayıcısını kullanmak istemiyorsanız aktif ve sorunsuz bir şekilde iOS cihazlarla senkronize çalışan Dolphin Browser’ı da kullanabilirsiniz.

 1. iOS cihazınıza App Store üzerinden Dolphin Browser uygulamasını indiriniz.
 2. Dolphin Tarayıcısı üzerinden YouTube’a giriş yapınız.
 3. Bir video açınız.
 4. YouTube’u kapatmadan telefonunuzun ana ekranına dönünüz. Video durdurulmuş olacaktır.
 5. Kontrol merkezi/bildirim panelinde müzik kontrol ekranının hâlâ mevcut olduğunu göreceksiniz.
 6. Müziğin bulunduğu panelden başlat butonuna tıklayarak YouTube’dan açmış olduğunuz müziğin arka planda çalmaya devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Not: Bu özelliği kullanabilmeniz için iOS cihazınızda Dolphin Browser bildirimlerinin açık olması gerekmektedir.

Android için YouTube Arka Planda Çalma Özelliği Nasıl Kullanılır?

 1. Android cihazınızda varsayılan tarayıcı olarak mevcut bulunan Google Chrome tarayıcısını açınız.
 2. Tarayıcıdan YouTube’a giriş sağlayınız. Tarayıcıda adres satırına youtube.com yazmalısınız. Aksi taktirde uygulamaya yönlendirecektir sizi.
 3. Sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun. Masaüstü sitesi seçeneğini seçin.
  oYuTube Arka Planda Çalma üç nokta
 4. YouTube üzerinden herhangi bir videoyu açınız.
 5. YouTube’u telefonun arka sekmesinde bırakarak telefonun ana ekranına dönünüz.
  YouTube Arka Planda Çalma arka plan
 6. Ana ekrana döndükten sonra telefonun kontrol merkezinde/bildirim panelinde müzik kontrol ekranının göründüğünü göreceksiniz. Müziği oradan başlatınız.
  YouTube Arka Planda Çalma bildirim alani

Not: Bu özelliği kullanabilmeniz için Android cihazınızda Google Chrome bildirimlerinin açık olması gerekmektedir.

Masaüstü cihazlar için YouTube Arka Planda Çalma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Masaüstü cihazlarda hali hazıra zaten videolarınız sekme değiştirseniz bile arka planda oynamaya devam ediyor. Ama Youtube deneyimini biraz daha artırmak isterseniz Enhancer for YouTube adında olan bu eklentiyi size tanıtalım. Bu eklenti ile youtube da tam hakimiyet sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar