Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Youtube Kısıtlı Mod Nedir, Ne İşe Yarar?

Youtube uygulaması en çok kullandığımız video içerik platformlarının başında geliyor. Bilgisayar ortamında da mobil ortamda da Youtube uygulamasını gün içinde sürekli kullanıyoruz. Ebeveynler de zaman zaman çocuklarının ellerine telefonlarını veriyor. Fakat kullanım olarak Youtube’da çocuklar için uygun olmayan pek çok içerik olabiliyor. Hatta bu yüzden Youtube, Youtube Kids adlı bir uygulama da çıkardı. Bunun yanı sıra Youtube Music uygulaması da yer alıyor. Direkt olarak özel kullanımda bu uygulamalar tercih edilebiliyor. Fakat standart Youtube’u kullanırken de her videonun karşınıza çıkmasını veya çocuğunuzun karşısına çıkmasını istemeyebilirsiniz. Müstehcen içerikler, şiddet içeren içerikler ve uygunsuz olabilecek diğer içerikleri görmek istemeyenler için Youtube’un bir özelliği var. Bu özellik Youtube kısıtlı mod özelliğidir. Konu içerisinde tüm detaylarından bahsedeceğiz.

Youtube Kısıtlı Mod Nedir?

Kısıtlı mod, uygunsuz içeriklerin karşınıza çıkmasını engellemek amacıyla geliştirilmiştir. Youtube’un filtreleme mekanizması müstehcen içerikleri, şiddet içeren içerikleri ve diğer uygunsuz içerikleri gizler. Fakat sistem %100 kusursuz şekilde çalışmadığından, kısıtlı mod açık iken uygunsuz hiçbir videoya rastlamayacağınızı düşünmeyin. Yine de daha az görmek amacıyla kısıtlı mod kullanmak avantajlı olabilir.

Youtube Kısıtlı Mod Ne İşe Yarar?

Kısıtlı mod kendiniz için veya çocuğunuz için kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yani kısıtlı modun amacı kullanıcıyı korumak ve daha “temiz” bir Youtube hizmeti sunabilmektir. Fakat yukarıda söylediğimiz gibi filtreleme özelliği %100 çalışmadığından dolayı tamamen güvende olduğunuz da söylenemez. Gerçi bu filtrelere takılmadan da uygunsuz içerik üreten pek çok kanal var. Sözün özü Youtube kısıtlı mod iyidir, işe yarar fakat kısıtlı modun açık olmasına güvenip çocuğunuzu saatlerce Youtube ile baş başa bırakmayın.

Youtube Kısıtlı Mod Nasıl Açılır?

Kısıtlı mod etkinleştirmek için izleyeceğiniz yöntem oldukça basittir. Bilgisayar için de mobil Youtube uygulaması için de kısıtlı modu etkin hale getirmenin yolunu anlatacağız.

Youtube Mobil Uygulamadan Kısıtlı Mod Açma

Mobil Youtube uygulaması üzerinden kısıtlı modu açmak için:

 1. Youtube uygulamasını açın.
 2. Sağ üstte bulunan profil fotoğrafınıza tıklayın.
 3. Buradan ayarlar sekmesine gidin.
 4. En üstteki genel ayarlar seçeneğine tıklayın.
 5. Ekranı biraz aşağı kaydırdıktan sonra kısıtlı mod seçeneğini göreceksiniz.

  mobil youtube kısıtlı mod açma
 6. Tıklayın ve etkinleştirin. Etkinleştirdiğinizde mavi şekilde gözükecektir.

Youtube Tarayıcı Üzerinden Kısıtlı Mod Açma

Tarayıcı üzerinden Youtube kısıtlı mod etkinleştirme işlemi çok daha basittir.

 1. Youtube’u açın.
 2. Profil fotoğrafınızın üzerine tıklayın.
 3. Açılan küçük pencerenin en altında kısıtlı mod seçeneğini göreceksiniz.
 4. Burada kapalı yazıyor olmalı. Tıklayın.
  youtube kısıtlı mod açmayoutube kısıtlı mod açma
 5. Ufak bir pencere açılacak, burada kısıtlı modu etkinleştir seçeneğini aktif hale getirin.
 6. Aktif hale getirince mavi şekilde gözükecektir.

Tarayıcı üzerinden de uygulama üzerinden de kısıtlı modu açmak işte bu kadar kolay. Youtube kısıtlı mod devre dışı bırakma işlemi için farklı bir başlık açmıyorum. Çünkü kısıtlı modu devre dışı bırakmak için, etkinleştirirken izlenen yol aynı şekilde izlenir. Bu sefer etkinleştir seçeneği değil devre dışı bırak seçeneği kullanılır.

Youtube Kısıtlı Mod Güvenilir mi?

Evet, temel olarak kısıtlı mod güvenilir bir moddur. Fakat tamamen güvenilir olduğunu söylemek çok zor. Çünkü bu gibi durumlardan dolayı içerik sahibi, içeriğini gizlemeye çalışıyor. Ve bu kategoriye girmemesi için videosunu daha farklı bir şekilde gösterebiliyor. Youtube, hep birlikte kullandığımız çok geniş ve zengin bir platform. Bu yüzden platformu daha iyi bir yer haline getirmek adına lütfen siz de uygunsuz gördüğünüz içerikleri Youtube’a bildirmekten çekinmeyin.

Youtube Kısıtlı Mod Devre Dışı Bırakılmıyor

Youtube’un kısıtlı modda çalıştığını ve bu işlemin geri döndürülemediğini görebilirsiniz. Bu durumun sebebi cihazınız veya internet sağlayıcınızdır. Bu durumda yapabileceğiniz bir şey yoktur, olduğu gibi kullanmaya devam etmelisiniz. Genellikle okul cihazlarında ve işyeri internetlerinde bu durumla karşı karşıya kalmanız olasıdır. Bu durumun kurallar gereği olduğunu ve size özel değil kural gereği her zaman böyle olduğunu unutmayın. Çünkü bu kuralı çiğnemeniz durumunda bazı yasal yükümlülükleriniz olacaktır.

Kısıtlı mod açık olduğunda, Youtube aramalarınızda kısıtlı modun etkin olduğu için bazı videoların gizlendiği bilgisi gözükecektir. Herhangi bir kısıtlamanız yoksa dilediğiniz zaman kısıtlı modu açabilir, dilediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar