Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Youtube Shorts Nedir? Nasıl Kullanılır?

Youtube uygulaması, günümüzde birçok kullanıcı tarafından kullanılmakta olan, video paylaşım platformlarının en yaygını olan sosyal ağ platformu olarak kabul edilmektedir. İçerisinde birkaç saatlik uzun videolar, film kesitleri, şiir ve kitap seslendirmeleri, tiyatrolar gibi birçok uzun videoyu paylaşabilir, canlı yayınlar yapabilir, 60 saniyenin altında videolar paylaşarak Youtube Shorts kategorisinde yer almasını sağlayabilirsiniz. Kullanıcıların Youtube üzerinde geçirmiş oldukları keyifli vakitlerden olan Youtube Shorts videoları, insanlarda Youtube Shorts nedir sorusunu uyandırabilmektedir. Bu soruya yanıt olarak, paylaşacağınız ya da izleyeceğiniz videoların 60 saniyenin altında olması durumunda isimlendirilmesi kısa video anlamına gelen Youtube Shorts şeklinde olacaktır. Bu şekilde video paylaşımları sağlayarak ya da paylaşılmış Shorts videolarını izleyerek konu ile ilgili bilgi edinebilir, Youtube Shorts nedir sorusu için cevaplar bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgiler için makalemizin geri kalanını okuyup inceleyebilirsiniz.

Youtube Shorts’un Özellikleri Nedir?

YouTube uygulaması günümüzde kullanıcıların filmlerden müziklere tiyatrolardan anlı yayınlara kadar birçok içeriğe ulaşabilmelerini sağlayan bir çeşit sosyal ağ platformudur. Bu sosyal platform içerisinde canlı yayınlar yapabilme kullanıcılardan yorum alabilme kullanıcılarla videolar ve YouTube Shorts özelliği ile kısa içerikler paylaşabilme gibi birçok özellik bulunmaktadır. Bu durum, kullanıcıların kafasında oluşan Youtube Shorts nedir sorusuna cevap niteliğinde bir yanıt olmaktadır. Youtube üzerinde bulunan birçok video ve içerik mevcuttur. Bu içerikler 10, 15 saatlik bile olabilmektedir. Ancak Youtube Shorts nedir sorusuna, videoların sürelerinin 60 saniye ile sınırlı olması ve kısa olması sebebiyle bu şekilde isimlendirilmiş ve kullanılmış olması yanıt olarak gösterilmektedir.

yapay zeka destekli haber sitesi

YouTube Shorts Ne İşe Yarar?

Youtube Shorts, Youtube üzerinde paylaşılmakta olan içeriklerin 60 saniye ile sınırlı olması ve 60 saniyelik videoların kullanıcılar ile paylaşılması özelliğidir. Youtube’un birçok özelliğinden biri olan bu özellik, Youtube Shorts nedir sorusunun yanıtı niteliğinde bir özelliğin tanıtımı şeklinde kullanıcılar ile paylaşılmaktadır. Günümüzde sosyal medya ve platformlarının kullanımları, artık yüzlerce saatlik videoların izlenebilirliği ile değil, kısa videolarla da birçok şeyi öğrenebilecek şekilde sağlanmaktadır. Bu yüzden Youtube Shorts nedir sorusu kullanıcıların aklına geldiğinde, bu sorunun cevabı olarak kullanılmakta olan 60 saniyelik kısa videolar gösterilmektedir.

Youtube üzerinde paylaşılmakta olan videoların süre olarak 60 saniye ve altında tutulması durumu Youtube Shorts olarak adlandırılmaktadır. Bu içerikler, kullanıcılara birçok video ile ilgili hızlandırılmış bir görsel süreç sunmaktadır. Bu durum, aktif olarak Youtube kullanan kullanıcıların kafalarında oluşan Youtube Shorts nedir sorusunun yanıtını en açık ve net şekilde ifade etmektedir. Diğer kullanıcılar ile paylaşılmakta olan 60 saniyelik videolar, hem daha kısa sürede bir içerik ile ilgili bilgi edinmeyi hem daha fazla kullanıcıya ulaşmayı hem de vakitten tasarruf ederken hem öğrenip hem eğlenmeyi hedefleyen kitleye sahip kullanıcılar için kullanılmakta olan özelliklerden yalnızca birisidir.

Youtube Shorts Nasıl Kullanılır?

 1. Youtube Shorts kullanmak için, telefonlarınızdan 60 saniyeyi geçmeyecek videolar çekebilir ya da fotoğraflar ile düzenleme yaparak 60 saniyelik klipler oluşturabilirsiniz. Bu şekilde Youtube Shorts nedir, ne için ve nasıl kullanılır sorularına yanıt bulabilirsiniz.

 2. Youtube Shorts videoları oluşturabilmek için Youtube hesabınızın olması gerekmektedir. Gmail hesabınız ile bir Youtube hesabı açınız.
 3. Youtube Studio uygulamasına giriş yapınız. https://studio.youtube.com/ üzerinden de giriş sağlayabilirsiniz.
 4. Açılan ekranda sağ üst kısımda profil fotoğrafınızın bulunduğu bölümde yer alan oluştur butonuna tıklayınız. Butonun hemen yanında kamera simgesi içerisinde yer alan bir artı işareti olacaktır.
 5. Altında yer alan video yükle sekmesine tıklayınız. Bu sekmeyi kullanarak Youtube Shorts nedir sorusu ile ilgili deneyimleriniz sayesinde bilgi edinebilirsiniz.
 6. Seçmiş olduğunuz video 60 saniye ve altında olduğunda Youtube bunu direkt Youtube Shorts kategorisinde yükleyecektir. Youtube Shorts nedir sorusuna yanıt olarak bu şekilde yükleme yaptığınızda Shorts videolarınızı görüntüleyebilir ve sevdiklerinizle ya da takipçilerinizle paylaşarak Youtube Shorts nedir sorusunun yanıtını bulabilir ve başkalarına da iletebilirsiniz.
 7. Yükleyeceğiniz videoların hemen üst kısmında 15 saniyelik bir süre mevcuttur. Eğer videonuz 60 saniyeden kısa ancak 15 saniyeden uzun ise buradaki 15 saniye seçeneğine tıklayıp kayıt süresini 60 saniye şeklinde güncelleyebilirsiniz.
 8. Güncelleme işlemini gerçekleştirdiğiniz zaman açılan ekranda Youtube Shorts kamerası ve video ekleme bölümü ekranda açılacaktır. Buradan video çekebilir ya da bilgisayarınızda ya da telefonunuzda mevcut olan bir videoyu seçip yükleyebilirsiniz.
 9. Kaydetmiş olduğunuz ya da yüklemiş olduğunuz videoyu tamamladığınızda ileri seçeneğine tıklayınız.
 10. Açılan ekrandan hedef kitlenizi belirleyip çocuklar için uygun bir video olup olmadığını seçiniz. Çocuklara özel ya da çocuklara özel değil şeklinde iki seçenek bulunacaktır. Buradan Youtube Shorts nedir sorusunun yanıtını bulmak için kullanmış olduğunuz Shorts videosunu yükleyebilir ve hedef kitlesini belirleyebilirsiniz.
 11. Açılan ekrandan yüklemiş olduğunuz Youtube Shorts videolarınıza Kanal Kontrol Paneli üzerinde yer alan içerik sekmesinden ulaşabilirsiniz. Youtube Studio’ya girdiğinizde sol kısımda fotoğrafınızın hemen altında yer alan kontrol panelinin alt kısmındaki İçerik kısmından videolarınızı yönetebilir, Youtube Shorts nedir sorusunun yanıtı olan Shorts videolarınız ile ilgili düzenleme işlemlerini yapabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar