Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Bilgisayar Duvar Kâğıdı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bilgisayar duvar kâğıdı değiştirme nasıl yapılır? Bilgisayar kullanmayı yeni öğrenen kişilerin bu soruyu sorması çok normal. Akıllı telefonlarda olduğu gibi bilgisayarlarda da duvar kâğıdını değiştirmek isteyebilirsiniz. Sıkıldığınız duvar kâğıtlarının yerine yenilerini koymak için bir kaç adım bulunuyor. Tek yapmanız gereken kullandığınız işletim sistemine göre yazımızdaki adımları uygulamak.

Bilgisayar duvar kâğıdı değiştirme işlemi ve bu işlemin nasıl yapıldığına dair aklınıza takılan ne varsa bu konu içerisinde cevaplandıracağız. Hatta merak etmediklerinizden bile bahsedeceğiz. Öncelikle bilgisayar duvar kâğıdı değiştirme işleminin nasıl yapıldığını maddeler halinde anlatarak özetleyelim:

yapay zeka destekli haber sitesi

Bilgisayar İşletim Sistemi Öğrenme

Duvar kâğıdı değiştirme maddelerine geçmeden önce bilgisayar işletim sistemine nasıl bakılır’a değinmek istiyorum. Bir çok bilgisayar kullanıcısı bilgisayara her ne kadar hakim olsa da hangi işletim sistemi kullandığını bilmiyor. Bilgisayar duvar kâğıdı değiştirme işlemini yapabilmek için işletim sistemini bilmeniz gerekir. Öncelikle bilgisayar işletim sistemini öğrenmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor. Ardından işletim sistemi sürümünüze göre size uygun maddeleri yerine getirebilirsiniz.

1.Yöntem:

 1. Başlangıç menüsüne tıklayın.
 2. Ayarlar’ı açın.
 3. Ayarlar ekranında “Sistem” yazısına tıklayın.
 4. Açılan ekranda sol altta yer alan “Hakkında” yazısına tıklayın.
 5. Karşınıza “Windows özellikleri” başlığı altında sürüm bilgisi yazacaktır.

2.Yöntem:

 1. Bilgisayarınız açık konumda iken Windows tuşu + R harfine aynı anda tıklayın.
 2. Karşınıza “Çalıştır” penceresi gelecektir, bu pencereye winver yazın ve “Tamam”a tıklayın.
 3. Windows Hakkında penceresi açılacaktır. Buradan sürümünüzü kontrol edebilirsiniz.

3.Yöntem:

 1. Başlat’a “Bu Bilgisayar” veya “Bilgisayar” yazın.
 2. Bu bilgisayar ekranı açıldığında boş bir yere sağ tıklayın ve “Özellikler” yazısına tıklayın. Buradan bilgisayarınızın Windows sürümünü görebilirsiniz. Eğer boş alana tıkladığınızda özellikler gelmiyorsa sol köşede yer alan “Bu Bilgisayar” yazısına sağ tıklayıp özellikler yazısına tıklayıp görebilirsiniz.

Windows 11’de Bilgisayar Duvar Kâğıdı Değiştirme

Windows 11, 5 Ekim 2021 tarihinde piyasaya sürüldü. Windows 11 duvar kâğıdı değiştirme diğer sürümlerden pek farklı denilemez. Yeni sürümü kullanmaya başlayanlar aşağıdaki adımları yerine getirerek duvar kâğıdını değiştirebilirler.

 1. Masaüstüne sağ tıklayın gelen pencereden “Kişiselleştir”i seçin. Tuşları kullanarak açmak isterseniz masaüstünde Windows tuşu + I harfine aynı anda basın. Karşınıza gelen ekrandan “Kişiselleştirme” seçeneğine tıklayın.
 2. Gelen ekranda “Arka Plan” seçeneğine tıklayın.
 3. “Arka Planınızı Kişiselleştirin” yazısına tıklayın ve size sunulan resim, düz ve slayt gösterisi seçeneklerinden birine tıklayın. Bu tercih size bağlıdır. Windows 11 duvar kâğıdı ne yapmak isterseniz o seçeneğe tıklayın.

Windows 11 duvar kâğıdını resim olarak seçerseniz bilgisayarınızda bulunan herhangi bir resmi seçerek kolayca masaüstüne koyabilirsiniz.

Windows 11 duvar kâğıdını düz renk olarak seçerseniz karşınıza siyah, beyaz, mavi vb. düz renkler çıkacaktır. Bu renklerden birini seçerek masaüstünü düz renk duvar kâğıdı haline getirirsiniz.

Windows 10’da Bilgisayar Duvar Kâğıdı Değiştirme

Bilgisayarınızda duvar kâğıdı değiştirmek için aşağıdaki adımları sırası ile uygulamalısınız.

 1. Bilgisayarınızda masaüstüne gelin ve masaüstünde sağ tıklayın.
 2. “Duvar kâğıdını ayarla” seçeneğini veya “Kişiselleştir” seçeneğini bulun.
 3. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra açılan pencerede “Arka Plan” başlığı altında Resim, Düz ve Slayt Gösterisi seçeneklerini göreceksiniz.


 4. Buradaki görsellerden herhangi birini seçerek duvar kâğıdı olarak ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca bu kısımda arka plan seçeneğini de değiştirebilirsiniz. Yukarıda belirtmiş olan ikinci seçenekten sonra arka plan yazısının altında resim diye bir seçenek göreceksiniz, bu seçeneğe tıklayarak düz renk veya slayt gösterisi seçeneğiyle değiştirebilirsiniz. Düz renk seçeneği genellikle göz yorucu olduğundan pek tercih edilmez. Fakat dilerseniz bu seçeneği de deneyebilirsiniz. Slayt gösterisi seçeneği ise değişiklik isteyenler içindir, bu özelliği de performansı kötü etkileyeceğini düşünenler genellikle tercih etmezler.

Windows 7’de Bilgisayar Duvar Kâğıdı Değiştirme

Windows 7 duvar kâğıdı değiştirme işlemlerini aşağıdaki sıra ile gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Arka plan sayfasını açmak için iki seçeneğiniz var. İster masaüstüne sağ tıklayarak “kişiselleştirme” seçeneğine tıklayın isterseniz de başlat menüsünden “Denetim Masası”nı açın. Denetim masasından “Görünüm ve Kişiselleştirme” yazısına tıklayın.
 2. Gelen ekranda “Masaüstü Arka Planını Değiştir” yazısına tıklayın.
 3. Ekrana çeşitli tema seçenekleri gelecek bunlardan Windows 7, manzara, mimari vb. istediğinizi seçerek Windows 7 duvar kâğıdı değiştirme işleminiz tamamlanacaktır.


 4. Kendi belirlediğiniz bir resmi koymak isterseniz pencerede yer alan gözat kısmına tıklayarak dilediğiniz resmi duvar kâğıdı olarak ayarlayabilirsiniz.

Bilgisayar Duvar Kâğıdını Resim Yapma

Bilgisayarınızın arka plan görselinde yalnızca belirli görselleri kullanmak mecburiyetinde değilsiniz. İndirmiş olduğunuz görselleri, telefonunuzdan aktarmış olduğunuz fotoğrafları da bilgisayarınızda arka plan görseli olarak kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için izleyeceğiniz yol ise yukarıdaki kadar basit.

1.Yöntem:

 1. Bilgisayarınızda masaüstüne gelin ve masaüstünde sağ tıklayın,
 2. Duvar kâğıdını ayarla seçeneğini veya kişiselleştir seçeneğini bulun,
 3. Bu seçenekten sonra açılan pencerede gözat diye bir seçenek göreceksiniz,
 4. Bu seçeneğe tıkladığınızda bilgisayarınızda bulunan dosyalar arasında seçim yapmanız için yeni bir pencere açılacak,
 5. Bu pencerede arka plan görseli olarak belirlediğiniz görseli seçip tamam tuşuna basacaksınız.

İlk iki seçenek ilk bahsettiğimiz ile aynı, sonrasında da kafa karışıklığına sebep olacak bir durum yok, rahatlıkla istediğiniz görseli yükleyebilirsiniz.

2.Yöntem:

Bu yöntemde herhangi bir sayfa veya pencere açmanıza gerek yok. Arka plan yapmak istediğiniz resmi açmanız yeterli olacaktır.

 1. Duvar kâğıdı yapmak istediğiniz resmi açın.
 2. Sağ üstte yer alan 3 noktaya tıklayın.
 3. açılan seçeneklerden “Ayarla” yazısına tıklayın.
 4. Ayarla yazısına geldiğinizde hemen bir pencere daha açılacak burada 3 tane seçenek gelecek karşınıza. Bu seçeneklerden “Arka plan olarak ata” yazısına tıklayın.
 5. Resmi kapatıp ana sayfaya geldiğinizde duvar kâğıdı değiştirilmiş olacaktır.

Bilgisayarda Duvar Kâğıdını Değiştiremediğiniz Durumlar

Eğer kullandığınız bilgisayar okul, iş yeri, bilgisayar salonu gibi özel mekanlara veya işletmelere ait ise, duvar kâğıdını değiştirme yetkiniz olmayabilir. Bu durumda duvar kâğıdınızı istediğiniz gibi değiştiremezsiniz. Bu durumda yapmanız gereken işletmenin veya kurumun ilgili kişisinden yardım istemek olacaktır.

Bunun dışında ikinci yöntemi kullanarak değiştirirken sorun yaşıyorsanız, seçtiğiniz dosya türü yanlış dosya türü olabilir. Örneğin internet üzerinden bir görsel indirdiğinizde görsel.webp uzantısına sahip olabilir. Bu uzantıya sahip olan görselleri arka plan olarak kullanamazsınız. Kullanılacak doğru görsel uzantıları .png veya .jpg uzantıları olmalıdır.

Bilgisayar Kilit Ekranı Duvar Kâğıdı Değiştirme

Bilgisayarımızda arka plan duvar kâğıdı dışında bir de kilit ekranımızdaki duvar kâğıdı var. Windows’un tüm yeni sürümlerinde kilit ekranı kurulumda eklendiği için şifrenizi girmeden önce göreceğiniz görsel buradaki arka planda oluyor. Bu görsel genellikle Windows 10 ve Windows 11’de otomatik olarak değişmeli olarak gelir. Yani her bilgisayarı açtığınızda farklı bir görsel görürsünüz, sağ üst kısmında görselin nereye ait olduğu yazılır ve beğenip beğenmediğiniz sorulur. Beğendiklerinizi ve beğenmediklerinizi seçerek size uygun görsellerin gözükmesini sağlayabilirsiniz. Kendi istediğiniz görselleri koyma veya sabit görsel koymak için ise ayarları değiştirmeniz gerekiyor.

 1. Yukarıda olduğu gibi yine bilgisayarınızda masaüstüne gelin ve masaüstünde sağ tıklayın,
 2. Duvar kâğıdını ayarla seçeneğini veya kişiselleştir seçeneğini bulun,
 3. Açılan pencerenin sol tarafında seçenekler göreceksiniz, kilit ekranı diye bir seçenek olmalı,
 4. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra pencerede seçili olarak muhtemel Windows spot ışığı seçeneği seçili olacaktır, görselin alt kısmında arka plan yazısının altındaki seçeneğe tıklayın,
 5. Eğer istediğiniz görseli koymak istiyorsanız resim seçeneğini seçin,
 6. Bu seçenekte dilerseniz kayıtlı görselleri kullanabilirsiniz.
 7. Kendi görsellerinizden birini kullanmak için ise yukarıda olduğu gibi gözat seçeneğini kullanmanız gerekiyor.

Burada da ekleyeceğiniz görselin formatı .png veya .jpg olmalı. Diğer dosyaları veya görsel uzantılarını bu kısım desteklememektedir. İnternet üzerinden görsel indirirken burada kullanılmak üzere olan görsellerin.webp uzantıya sahip olmamasına dikkat edin.

Bilgisayar Duvar Kâğıdı Değiştirme Yapamıyorum

Bilgisayarınızda duvar kâğıdı değiştirme işleminin ilk aşamalarında sorun yaşıyorsanız örneğin Windows 7 kullanıyor olabilirsiniz. Masaüstünde sağ tıklayınca herhangi bir ayar bulamıyor da olabilirsiniz. Bu durumu yaşayanlar için kısaca başka bir yol da anlatalım:

 1. İlk olarak denetim masasını açıyoruz,
 2. Görünüm ve kişiselleştirme sekmesini buluyoruz,
 3. Masaüstü arka planını değiştir seçeneğinden yine yukarıda bahsedildiği gibi görseli değiştiriyoruz.

İki şekliyle de hem yöntemi hem de olası sorunları ele aldık. Soru ve sorunlarınız için bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar