Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Bilgisayara Nasıl Oyun Yüklenir?

Oyun sektörü her ne kadar mobile doğru evirilmiş gibi gözükse de bilgisayar oyunlarının yeri hala bir başka. Öyle ki oyun bilgisayarları veya daha yaygın İngilizce kullanımıyla “gamer” bilgisayarlar bilgisayar sektörünün önemli bir kısmını oluşturuyor.  Bilgisayara oyun nasıl yüklenir? Sorusu ise özellikle telefona ve tablete alışmış kişiler için önemli bir soru haline geliyor. Zira telefon ve tabletin uzun süreli kullanımı bilgisayar kullanımını olumsuz etkiliyor, konumuza dönecek olursak: Her oyun için aynı yöntem mevcut değildir. Play Store veya App Store gibi bir uygulamamız da mevcut değil çünkü bilgisayar oyunları çok kompleks yapılara sahip ve bağımsız bir şekilde hareket eder. Bunun için birkaç örnek üzerinden konuyu detaylandırmaya çalışacağız.

Bilgisayara Nasıl Oyun Yüklenir?

Bilgisayarınıza oyun yüklemek için yapacağınız ilk işlem bilgisayarın özelliklerini ve oyunun gereksinimlerini öğrenmektir. Yani bilgisayara nasıl oyun yüklenir sorusundan önce istediğim oyunu benim bilgisayarım kaldırır mı olmalıdır. Bunun için bilgisayarım, bu bilgisayar veya bilgisayar sekmesini açmanız, burada sağ tıklayarak özellikler kısmını açmanız yeterli olacaktır. İstediğiniz oyunun özelliklerini de internetten araştırarak karşılaştırmayı yapabilirsiniz. Eğer her şey hazırsa ve hiçbir sorun yoksa geriye oyunu yine internetten bularak indirmeniz ve yönergeleri izleyerek kurulumunu tamamlamanız ve son olarak oyunda kayıt oluşturarak oynamaya başlamanız kalıyor.

yapay zeka destekli haber sitesi

Örnek verecek olursak:

Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) oyununu indirmek için yapmanız gerekenleri listeli şekilde sıralayalım:

 1. CS:GO için öncelikle oyun sağlayıcısı olan Steam uygulamasını kurmanız ve bir kayıt oluşturmanız gerekiyor.
 2. Steam uygulamasında giriş yaparak oyunlar arasından Counter-Strike: Global Offensive yazarak oyunu buluyoruz ve yüklüyoruz.
 3. Oyunumuz artık oynamaya hazır. Steam uygulamasını kullanarak istediğiniz zaman giriş yapabilir ve oynayabilirsiniz.

Steam uygulamasında ücretli, ücretsiz pek çok oyun bulunmakta. Ücretli oyunları öncelikle satın almanız gerekiyor, ücretsiz oyunları ise direkt indirebilirsiniz. Steam benzeri olmayan bir uygulama değil elbette. Mesela hepimizin bildiği eski oyunlardan Metin2 de Gameforge üzerinden indirilen ve oynanabilen bir oyundur. Gameforge’da da Steam’de olduğu gibi farklı oyunlar mevcut.

Oyun gereksinimleri için ise belli bir adres yok. Hangi oyun için merak ediyorsanız oyunun ismini yazarak gereksinimleri diye arama motorlarında aratabilirsiniz. Bilgisayar gereksinimleri ile karşılaştırıp duruma göre hareket ederseniz mağdur olmazsınız.

Uyarı: Tarayıcı üzerinden oyun indirirken güvenilir kaynaklardan indirmeye özen gösterin. Sahte web adresleri bilgisayarınıza zararlı yazılımların sızmasına sebebiyet verebilir.

Microsoft Store ile Bilgisayara Nasıl Oyun Yüklenir?

Windows’un yeni sürümlerinde artık Microsoft ürünleri aktif oluyor. Microsoft Edge, Microsoft Store gibi uygulamaları bilgisayarınızı ilk açtığınızda erişilebilir halde oluyor. Microsoft Store aracılığıyla pek çok oyun indirebiliyorsunuz. Play Store kadar geniş bir kütüphanesi olmasa da bilgisayarda vakit geçirmek için bulabileceğiniz çok sayıda oyun mevcut.

 1. Sol alttaki arama kısmına Microsoft Store yazın ve uygulamayı açın.
 2. Sol üstte oyun sekmesini göreceksiniz oraya tıklayın ve yüklemek istediğiniz oyunu seçin.
 3. Ücretliyse ödeme yapmanız gerekecek, ücretsiz ise al seçeneğini tıklayıp direkt olarak oyunu yükleyebilirsiniz.
 4. İstediğiniz zaman buradan oyuna girebilirsiniz.

Harici Disk ile Bilgisayara Nasıl Oyun Yüklenir?

Oyun DVD’leri içerisine oyun yüklenmiş Flashbellekler veya diğer sürücüler aracılığıyla da bilgisayarınıza oyun yüklemeniz mümkündür. Yeni nesil dizüstü bilgisayarların birçoğunda DVD girişi yok, bunun yerine diğer sürücülerin kullanımı yaygınlaşıyor. Fakat hepsi için durum aynı.

 1. Disk otomatik başlatılırsa bilgisayarınız size bunun güvenli olup olmadığını soracaktır.
 2. Bu durumda evet’i tıklayın. Kurulum yapılacak ve oyun açılacaktır.
 3. Eğer disk otomatik başlatılmazsa dosya gezgini aracılığıyla harici diskinizi bulun.
 4. Oyunun Install veya Setup dosyasını bularak çalıştırın. Kurulum aşamalarını izleyin ve oyun hazır.

Yukarıda olduğu gibi yine oyun gereksinimleri ve bilgisayar özelliklerini gözetmeniz gerekiyor. Bilgisayara nasıl oyun yüklenir? Sorusunun cevabını her detayıyla verdik. Harici disklerde de orijinal olmasına güvenilir olmasına dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Son olarak bilgisayarınızda oyunun boyutundan biraz daha fazla (örneğin oyun 3,5 GB ise bilgisayarınızda en az 4 GB boş depolama alanı olmalı) boş depolama alanı olması gerekiyor. Tüm şartlar yerli yerindeyse sorunsuz şekilde oyun indirebilir, oynayabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler!

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar