Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Bilgisayarı Televizyona Bağlamak – Hızlı Kolay Çözüm

Bilgisayarı televizyona bağlamak günümüz teknoloji çağından hepimizin arzuladığı şeylerden biridir. Kim istemiz Laptop’umuz da bulunan filmi veya da oyunu televizyona yansıtmak, oradan izlemek. Bunu hepimiz istiyoruz. Peki ne yapmalısınız? Bilgisayarı televizyona bağlamak için iki tane yöntem vardır. Bunlardan birisi oldukça basit diğer ise biraz daha meşagatlidir. Bu yüzden bu yazımızda daha basit ve kullanışlı olan yöntemi açıklayacağız.

Bilgisayarı televizyona bağlamak için ilk yöntemimiz Kablo ile bağlamaktır. Bu diğerine göre daha basittir. Bir kablo alırsınız, bilgisayar ile televizyona o kabloyu bağlarsınız, birkaç küçük ayar tamamdır! Artık bilgisayar ekranınız televizyonunuzda olur. Bunu daha detaylı anlatırsak…

yapay zeka destekli haber sitesi

Kablo ile Bilgisayarı Televizyona Bağlamak

Yukarıda da dediğimiz gibi ilk yapmanız gereken uygun kabloyu bulmaktır. Bu kablo televizyonunuza ve bilgisayarınıza uyumlu olması gerekir. Eğer bilgisayarınızda ve televizyonunuzda aşağıdaki girişle var ise…

Yuvarlak alan ile gösterdiğimiz girişi televizyonda arayın
Aynı şekilde bilgisayarda da bu girişi arayın

Almanız gereken kablo HDMI adını verdiğimiz kablodur. Bunu satın almanız gerekiyor. Aşağıda HDMI kablonun nasıl bir şeye benzediğini görebilirsiniz.

Tabi böyle bir giriş bilgisayarınızda var ama televizyonunuzda yok ise başka bir çeşit kablo ile bilgisayarı televizyona bağlayabilirsiniz. Onun için aşağıdaki VGA girişini televizyonunuzda aramalısınız. Bu giriş hem televizyonda hemde bilgisayarda varsa VGA kablosu dediğimiz kablo çeşidi ile de bilgisayarı televizyona bağlayabilirsiniz.

Ok ile gösterdiğimiz girişin, hem televizyonda hemde bilgisayarda olması gerekir. Televizyonda var ve bilgisayarınızda yoksa VGA HDMI çevirici alarak da bağlayabilirsiniz.

Her şey tamam kabloyu ayarladık, bundan sonra yapmamız gerekenler sırası ile şu şekildedir;

1. Öncelikle kablo ile bilgisayarınızı ve televizyonunuzu birbirine bağlayın.

2. Televizyonunuzda bazı ayarlar yapmanız gerekiyor. Bu ayar kabloyu görmesi için yaptığımız ayardır. Bu her televizyon için değişse de aşağı yukarı aynıdır. Öncelikle TV kumandanız dan Source veya da INPUT tuşunu bulun ve basın. Aşağıdaki ekranlara benzer bir ekran açılana kadar arayın. Sizdeki farklı olabilir ama HDMI yazısını bulun.

3. Kabloyu taktığınız HDMI girişini seçin. Bilgisayarın ekranını görene kadar tek tek HDMI 1, HDMI 2 yi seçebilirsiniz. Televizyondaki ayar bu kadardı. Direk bilgisayar ekranınızı televizyonda görmeniz gerekir. Oldu hepsini seçtiniz ama bir türlü bilgisayar ekranınız gelmiyorsa bilgisayar ayarlarınız bozulmuş olabilir. Düzeltmek için…

4. Windows tuşu + P tuşuna basın. Bastığınızda sağ tarafta bir panel açılacaktır. Bu panelde yinele yazısına tıklayın. Böylelikle bilgisayar ekranını televizyona aktarmış olacaksınız. Olmazsa HDMI 1 HDMI 2 arasında tekrar gezin. Yok yine olmadı diyorsanız, kablonuz da bir sıkıntı vardır. Yeni bir kablo ile değiştirin.

İşiniz bittiğinde tekrardan televizyon kumandasındaki source ile HDMI’den TV’ye geçirerek televizyonu eski haline getirebilirsiniz.

Herşey tamam bilgisayarı televizyona bağlama işlemini yaptınız ve bilgisayar ekranını artık televizyonda görebiliyorsak istediğinizi yapabilirsiniz. Ama bilgisayar ekranı televizyona fazla büyük geliyor, taşma yapıyorsa başka ayarlar yapmamız gerekir. Bunun için okumaya devam edin…

Taşan Görüntüyü Düzeltmek

Bilgisayarı televizyona bağlama işlemini yaptınız ama taşmalar oluyorsa bu sorun bilgisayarınızdan yada televizyonunuzdan kaynaklı bir sorundur. Bir kaç ayar ile düzeltilebilir. Yapmanız gereken ayarlar ise kısaca şunlardır;

  • Masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın ve görüntü ayarlarını seçin,
  • “Ölçekle ve Düzenle”nin altındaki metin uygulama ve diğer öğelerin boyutunu değiştiri %100 yapın.
  • Sonrasında aşağıdaki Çözünürlüğü de televizyonunuzun çözünürlüğü yapın.
  • 1920 x 1080 genel çözünürlüktür. Düzelene kadar bu ayar ile oynayabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar