Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Domain Sorgulama Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Domain, web sitenizin adresini karşılayan isimdir. İnternet tarayıcısı sizi bir siteye yönlendirebilmek için bu isme yani domain adına ihtiyaç duyar. İhtiyacınıza uygun domain adresine sahip olmanız için bu adresin farklı bir kullanıcı tarafından kullanılmaması gerekir. Gelin domain sorgulama ve domain ip sorgulama konusunda en temel ipuçlarına göz atalım…

Farklı Domain Türleri Vardır

Tüm domain türlerinin aynı formülü takip etmesi söz konusu değildir. Tüm internet sitelerinin %46.5’ini “.com” uzantısı oluşturur. “.net” ve “.org” gibi alan adları için de kullanıcı sayısı oldukça fazladır. Yaygın olarak kullanılan bazı domain türleri vardır. TLD (Top Level Domain) olarak bilinen üst düzey domain edu, net, org ve com gibi uzantıları içerir. ccTLD (Country Code Top Level Domains) ise internet ülke alan kodu olarak bilinir. Belirli bölgeleri baz alarak özel siteler oluşturmak isteyen şirketler tarafından sıklıkla kullanılır. gTLD (Generic Top Level Domain), genel üst seviye domain olarak tanımlanır ve ülke koduna ihtiyaç duymaz. Pek çok gTLD özel kullanım için tasarlanır. Bu domain çeşidi gov, mil ve edu gibi uzantıları kullanır. Second Level Domain (ikinci seviye domain) türleri daha çok devlet kurumları ve üniversitelerin sıklıkla tercih ettiği seçeneklerdir. Bu domain türüyle co.uk, gov.uk ve ac.uk gibi uzantılara sahip olabilirsiniz. Domain sorgulama yaparak ihtiyacınıza uygun alan adlarının kullanıp kullanılmadığını tespit edebilirsiniz.

Whois Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domain adları birer mülk gibidir. Kiralanabilir, satılabilir ya da farklı kişi ve kurumlar ile paylaşabilirler. Domain ile ilgili teknik bir sorun yaşadığınızda domain sahibine ulaşmanız gerekebilir. Site içindeki bir içeriğin kaldırılması ya da cezai işlem uygulanabilmesi için de domain sahibinin tespitine ihtiyaç duyulur. Bu durumlar için Whois sorgulaması yapılır. Alan isimlerinin kime ait olduğunu belirlemeyi sağlayan bu rapor mekanizması ile Verisign domain akteditör işletmesinden yararlanılır. Icann veritabanı yardımıyla domain sahibi sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Yalnızca Whois sorgulaması yapmak üzerine kurulmuş siteler mevcuttur. Ayrıca her domain satıcısı firma da domain sorgulama ekranı sunuyor.

Domain Yaşı Sorgulama Nedir?

Alan adı sorgulama kadar domain yaşının belirlenmesi de önemlidir. Oldukça basit bir işlem olan domain yaşı sorgulama için pek çok SEO aracı vardır. Bu araçlara web sitenizin tam URL’sini girmeniz yeterlidir. Domain’in oluşturulma, son kullanma ve güncellenme tarihini de bu araçlar yardımıyla öğrenebilirsiniz. Domain yaşı sorgulama uygulamalarını çok amaçlı olarak kullanabilirsiniz. Domain yatırımcıları, bir alan adını satın almadan önce domainin gerçek taşını öğrenmek isteyebilirler. e-ticaret uygulamalarında rakip siteleri analiz etmek ya da reklam vereceğiniz bir siteyi seçmek için domain yaş sorgulamanız yararlı olacaktır.

Domain IP Sorgulama Tek Tık Uzağınızda

Domain, internet dünyasındaki kimliğinizdir. Bu platformda yer almak için başvurduğunuzda size bir internet protokol numarası yanı IP adresi verilir. Diğer kullanıcıların size ulaşabilmesi için bu IP adresi gereklidir. Domaini bu adresin bir görüntüsüdür. Tarayıcınızın adres çubuğuna IP adresi yazmak yerine bu adreslerin kodlandığı domainleri yazarak istediğiniz siteye ulaşırsınız. IP adreslerinin harfler şeklinde kodlandığı domain adreslerini kullanarak arama yapmak daha kolaydır. Çeşitli araçlar yardımıyla domain ip sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Web sitenizin bağlantısını bu araçlara girerek sitenize ait domain ip sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Güzel Hosting, domain ve domain ip sorgulama gibi uygulamalar için profesyonel hizmet sağlayıcıları ile sizi bekliyor. Blog, forum ve e-ticaret siteleri gibi internet projeleriniz için ihtiyacınıza uygun desteği alarak kaliteli web sitelerine sahip olabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar