Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

E-ticaret Siteniz için Web Hosting Özelliklerini Nasıl Seçmelisiniz?

Bir e-ticaret sitesi oluşturmaya karar verdiyseniz, sorunsuz bir ticaret yapabilmek için doğru bir altyapı seçilmelidir. Bu altyapıya bağlı olarak da web hosting seçimi yapmak gerekir.

E-ticaret sitesi oluşturmak diğer tür web sitelerine nazaran daha itinalı çalışma ve dikkat gerektirir.

yapay zeka destekli haber sitesi

E-ticaret, firmaların veya kişilerin ürün veya hizmetlerini müşterilerine internet üzerindeki web siteleri vasıtasıyla ulaştırmalarıdır. 

E-ticaret dünyada o kadar yaygınlaştı ki, Ali Baba’nın kurucusu Jack Ma ve Amazon’un kurucusu Jeff Bezos gibi insanlar dünyanın en zengin insanları içine kolayca girdiler. 

Bu akıma Covid-19 pandemisi de girince işin rengi iyice değişti. Bu kadar büyük bir potansiyele sahip olan e-ticaret için atılan adımlar da sağlam olmalıdır.

E-Ticaret Sitesi Platformları

E-ticaret sitesi kurabilmek için kullanılacak WordPress, Opencart, Magento, Prestashop gibi altyapılar mevcuttur. Açık kaynak kodlu kolaylık kurulum özelliğinde olan bu sistemlerden herhangi birini seçebilirsiniz.

1- WordPress 

Dünyanın en çok bilinen ve en yaygın kullanılan CMS (Content Management System) içerik yönetim sistemidir. Woocommerce sistemi, internet üzerinden alışverişe olanak sunan e-ticaret sistemi için kullanılabilmektedir. Çok çeşitli tema seçeneği ve desteğine sahiptir. WordPress e ticaret temalarına buradan ulaşabilir, dilediğinizi sitenize yükleyebilirsiniz.

2- Opencart

Opencart da yine çekirdek dosya ile bir bilgisayar programı kurar gibi kolayca kurulabilen web sitesi altyapılarındandır. Tamamen e-ticaret sistemi için kurgulanmıştır. Açık kaynak kodludur WordPress kadar esnek olmasa da birçok tema ile istenilen şekilde web siteleri oluşturulabilir. Ücretli ve ücretsiz birçok temaya ulaşabilirsiniz.

3- Magento

İnternet üzerindeki e-ticaret sitelerinin dörtte biri Magento altyapısıyla oluşturulmuştur. Ücretli ve ücretsiz  iki ayrı versiyona sahiptir. Magento Open Source ve Magento Commerce 

Gelişmiş altyapısı, açık kaynak kodu ve esnekliği sayesinde geliştirme ve kullanım kolaylığına sahiptir. Multi store özelliği sayesinde aynı altyapı ile birden çok e-ticaret sitesi oluşturma imkanı sunuyor. Gelişmiş ürün yönetim sistemi ve altyapısı ile orta ve büyük ölçekli e-ticaret siteleri için ideal bir çözüm sunuyor. 

4- PrestaShop

MySQL veritabanı kullanan PHP tabanlı açık kaynak kodlu ücretsiz bir e-ticaret sitesi altyapı platformudur. Benzer şekilde ücretli veya ücretsiz tema desteği ile istenilen forma sokulabilir. Fransa merkezli bir şirket tarafın oluşturulan bir platformdur. Ürün listeleme, ödeme, nakliye ve tedarikçileri yönetebileceğiniz 300 den fazla eklenti seçeneğine sahiptir. 

E-Ticaret Sitesi Web Hosting İlişkisi

Hosting, bir web sitesi yayını yapmak için olmazsa olmaz seçenek doğrudur ancak bir e-ticaret sitesi için hosting hizmetinde dikkat etmeniz gereken bazı bileşenler vardır.

 • SSL
 • Veritabanı yönetimi
 • Hız
 • Uptime Skoru
 • Bandwidth
 • Yedekleme hizmeti 
 • Güvenlik
 • Teknik Destek
 • Sanal POS 

1- SSL (Secure Socket Layer) Sertifikası

“HTTP” protokolü ile bağlantı yapılan web sitelerinde kötü amaçlı yazılımlarla kişisel verilerinizin çalınması çok kolaydır. Çünkü bu sistemde, kullanıcı adı şifre girişleri gibi form alanlarında bilgiler şifreli bir şekilde iletilmez. 

Bunun önüne geçmenin en iyi yolu SSL (Secure Socket Layer) sertifikası yardımıyla, HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) protokolünü, HTTPS (Secure Hyper Text Transfer Protokol) seviyesine getirmektir. SSL sertifikası yüklü bir web sitesinde bağlantı protokolü “HTTPS” olarak gerçekleşiyorsa kredi kartı numaraları, kullanıcı adı ve şifreler gibi kişisel veriler güvende olacaktır.  

Bir e-ticaret sitesi için olmazsa olmaz olan bu güvenlik sertifikası her hosting paketinde sunulan bir hizmet değildir. Hosting firmaları SSL sertifikası hizmetini genelde düşük ücretli paketlerde sunmaz. Bu sebeple seçeceğiniz hosting paketi mutlaka SSL destekli olmalıdır. 

Bankalar SSL sertifikası olmayan bir web sitesine sanal pos tanımlanmasına izin vermezler.

2- Veritabanı Yönetimi

Bir e-ticaret sitesi için ayrılacak hosting alanı, web sitesinin gelişimi de öngörülerek seçilmelidir. Ürün gamı ve çeşitliliğine göre bu alanın boyutu önem arz edecektir. MySQL, MariaDB gibi veritabanı yönetim sistemleri ile veritabana kolayca ulaşıp yönetebilir, web sitenizdeki ürün gruplarına göre sorgular oluşturabilirsiniz. 

Veritabanı yönetimi, siteniz gelişir ve hacmi büyürse zorlaşabilir ve ilave veritabanı ihtiyacı doğurabilir. Hosting şirketinize ilave veri tabanı hizmeti sunup sunamayacağını sorun.

3- Hız

Bir e-ticaret sitesinde hız çok önemli bir konudur. Müşteriler çok sayıda ürün grubu ve ürün arasında gezinirken sayfa yüklemesinin uzun süre beklemek istemezler. Bu hız birkaç farklı sebepten dolayı düşer veya artar. Elbette web sitenizin altyapısı, kurduğunuz tema, eklentiler bu hızı doğrudan etkileyen faktörlerdir. Ancak bu durumlar tamamen size bağlı ve sizin tarafınızdan düzeltilebilecek sorunlardır. 

Sizin etki edemediğiniz alan ise hosting tarafının hızıdır. Bu sebeple hosting hizmeti seçerken mutlaka bu konu da irdelenmelidir. 

Bir hosting hizmetinin hızlı olabilmesi de birçok faktöre bağlıdır. Bunlar;

 • Datacenter (veri merkezi)
 • Datacenter İnternet Servis Sağlayıcısı (ISP)
 • Sunucu Donanımı (SSD, RAM, CPU)
 • Sunucuların kullandığı diğer sistemler (Litespeed, CDN)

Seçeceğiniz hosting şirketi hız konusunda sizi yarı yolda bırakmayacağına emin olun. Niobe Hosting gibi sektörde tecrübeli ve kurumsal yapıdaki hosting şirketleri ile çalışmalısınız.

4- Uptime Skoru

Uptime süresi (yayında kalma süresi), bir web sitesinin toplam süre içinde ne kadar süre yayında olduğunun belirtildiği bir ölçüm değeridir. Bir web sitesi 7 gün 24 saat yayında olmalıdır hele hele bu bir e-ticaret sitesi ise çok daha önemli bir hal alır. 

Sizin de anlayacağınız üzere ister, ISP (Internet Service Provider) internet servis sağlayıcı, isterse sunucu bilgisayarın donanımı nedeniyle anlık veya biraz daha uzun süreli yayın kesintileri olması doğaldır. Yayındaki bu kesintiler toplam süreye bölünürse ortaya UpTime Skoru çıkar.

Yoğun bir şekilde alışveriş yapılan bir e-ticaret sitesi düşünün, saniyede yüz binlerce Dolar’lık satış yapan Amazon web sitesine ziyaretçilerin 2 saniye ulaşamaması, aynı oranda ticaret kaybı haline dönüşecektir. Bu sebeple uptime süreleri önemlidir.

5- Bandwidth (Bant Genişliği)

Bir web sitesi yayını esnasında sürekli bir veri trafiği vardır. Video yayını yapan bir web sitesi ile tek sayfalık sabit bilgi içeren bir web sitesinin aynı oranda veri aktarımı yapması mümkün değildir. E-ticaret siteleri içerdiği ürün sayısı, o ürünlere ait görseller ve var ise videolarla yüksek oranda veri aktarımı gerçekleştirecektir. 

Hosting paketleri de aynı internet paketleri gibidir. Telefonda kullanacağınız internete göre ödediğiniz fatura gibi hosting paketinde de veri trafiğine göre paket ücretleri değişkenlik gösterir. Bu sebeple sınırsız veri trafiğini destekleyen bir hosting paketi seçmelisiniz.

6- Yedekleme Hizmeti

Bir e-ticaret sitesinde ürün grubu, ürün, müşteri ve alışveriş detayları da hosting hizmetinde size ayrılan alanda yedeklenir ve saklanır. Olur da web sitenizde bir sorun yaşanırsa yedekten tekrar yükleme yapar ve web sitenizi kurtarmış olursunuz. Bu hizmet sıklıkla ve önemli verilerin kaydedilmesi açısından büyük önem arz eder. 

Eğer sistem otomatik bir şekilde yedek almaz ise en son alınan yedek ile sorunun yaşandığı ana kadar geçen sürede yapılan tüm işlemler ve kayıtlar silinmiş olacaktır. Yedeklemelerin sık yapılmasını sağlayın.

7- Güvenlik

Bir e-ticaret sitesi için olmazsa olmaz bileşen güvenliktir. Para trafiği oluşmasından dolayı kötü niyetli kişilerce her daim tehdit altında olacaktır. Sunucuların ve web sitelerinin hacklenmesi o kadar kolay olmasa da antivirüs ve antispam gibi ilave güvenlik önlemleri alan firmalara yönelmekte fayda vardır.

8- Teknik Destek

Bir web sitesi ile ilgili sorun yaşama durumunda hosting şitketi ile hızlıca iletişime geçebilmek çok büyük önem arz eder. Herhangi bir sonunuza hızlı çözümler bulmanın yolu teknik destekten geçer. 7 gün 24 saat internet, mail, ticket veya telefon ile teknik destek alabilecek bir şirketten hizmet almaya bakın.

9- Sanal Pos 

Bir e-ticaret sitesi üzerinden para alışverişi genelde sanal pos cihazı üzerinden olmaktadır. Sanal pos entegrasyonu konusunda destek alabilmeniz gerekiyor. E-ticaret sitelerinden ürün tesliminde ödeme veya havale, EFT ile ödeme seçenekleri müşteriler tarafından pek tercih edilmez. 

Sonuç

Burada bahsedilen e-ticaret sistemlerinin çoğu PHP tabanlı sistemlerdir. PHP sistemler, Linux tabanlı hosting seçimini gerektirir. Linux hosting hizmetleri konusunda uzman ve yetkin firmalardan hosting hizmeti seçmelisiniz. https://www.niobehosting.com/hosting/linux-hosting/ buradan Linux hosting ürünlerini inceleyerek e ticaret siteniz için uygun olan bir paketi satın alabilirsiniz.

Bu alanda 20 yıldan fazla hizmet veren ve yukarıda bahsedilen bütün konularda güvenle hizmet alabileceğiniz Niobe Hosting’i ve size uygun paketi seçerek sorunsuz bir e-ticaret gerçekleştirebilirsiniz. 
WordPress, Opencart Magento ve PrestaShop sistemlerinin kolayca kurulup yönetilebildiği hosting hizmeti ile işinizi kurun ve yönetin.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar