Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Exe Ne Demek? Exe Dosyası Nasıl Açılır?

Teknoloji çağında yaşamamız sebebiyle çok sayıda kişi bilgisayar kullanmakta ve bu bilgisayarlar içerisinde bulunan uzantıların ne anlama geldiğini merak etmektedir. Exe de bilgisayar kullanıcıları tarafından ne anlama geldiği ve ne işe yaradığı konusunda merak edilen bilgisayar terimlerinden bir tanesi olması bakımından çok sayıda kişi tarafından bilgi edinilmek istenen bir bilgisayar terimidir.  Bu yazıda da Exe bilgisayar teriminin ne demek olduğunu ve ne işe yaradığını anlatacak sizlere bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacak ve meraklarınızı giderip bu konu hakkında daha bilgili olmanıza yardım etmeye çalışacağım.

Exe Ne Demek ?

Exe ne demek

Exe sözcüğünün Türkçe sözlük anlamı çalıştırılabilir olmakla birlikte İngilizce açılımı Executable olarak kullanılmaktadır. Exe, belirli bilgisayar dosyalarının adlandırılmasında kullanılan bir kısaltmadır. Exe dosyası Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda yeni bir uygulama kurulmak istendiği zaman gerekli olan bir yükleme dosyası olmakla birlikte MacOS ve Android işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda da kişilerin istediği zaman  kullanabileceği önemli görev dosyalarından bir tanesidir. Bu sebeple bilgisayar kullanıcıları Exe dosyası hakkında bilgi sahibi olup bu dosyayı kullanmak istemektedir. Küçük komut dosyalarını paketleme ve dağıtma görevine sahip olan Exe, bu sayede bu dosyaların tek bir dosya altında toplanmasını ve kullanıcıya ulaştırılmasını sağlar. Küçük komut dosyalarını daha büyük ana dosyalar içerisinde tek bir başlık altında toplar. Küçük dosyaların dağınık halde durmasını engelleyen Exe dosyası bilgisayar kullanan kişilerin bilgisayar içerisinde bulunan dosyalara daha rahat erişmesini ve o dosyaları daha rahat kullanmalarına olanak sağlar ve bu sayede kişilere daha verimli bir çalışma olanağı sağlar.

yapay zeka destekli haber sitesi

Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda çok sayıda yazılım dosyasının bulunması ve o dosyaların dağınık halde bulunması bilgisayar kullanıcılarına zorluk çıkartacak bir durum olduğu için kullanıcılar bu dosyaları Exe dosyası sayesinde gruplar haline getirerek farklı ana başlıklar altında toplamakta ve bu dosyaların erişimini kolaylaştırarak daha rahat bir bilgisayar kullanımı sağlamaktadırlar. Windows işletim sistemi için oluşturulmuş olan Exe dosyası kişilerin isteğine göre MacOS ve Android işletim sistemlerinde de kurulumu yapılarak kullanılmaktadır ancak bu kurulum Windows işletim sisteminde olan kurulumu kadar kolay yapılamaması ve çok daha karmaşık olması sebebiyle kişiler tarafından mecbur kalınmadığı durumlarda çok tercih edilmemektedir .

Exe Dosyası Nasıl Açılır ?

Exe dosyasını Windows işletim sistemi bulunan bilgisayarlarda açmak için dosyanın üzerine çift tıklamak yeterli olsa da dosyanın bozulduğu ya da kullanılamaz hale geldiği durumlarda dosya üzerinde bir takım düzenlemeler yapılması gerekli olacaktır ve dosya bu düzenlemeler sonucunda tekrar kullanılabilir hale gelmiş olacaktır. Üzerine iki kere tıklanan ve hala açılmayan dosyaları tekrardan çalışır duruma getirmek için gerekli olan belirli adımlar vardır. Bu adımlar Windows işletim sistemi, MacOS işletim sistemi, Android işletim sistemi olarak farklılık göstermektedir. Kişiler kendi kullandıkları işletim sistemine göre uygulanması gereken adımları takip ederek bilgisayarlarında Exe dosyası kurulumu yapabilirler ve bilgisayar dosyalarını Exe dosyası altında toplayabilirler. Exe dosyası kurulum açısından Windows işletim sistemi ve Android işletim sisteminde kurulumu MacOS işletim sistemine göre çok daha kolay olan bir dosyadır. MacOS işletim sistemine sahip olan kişiler bu dosyayı kurmak istediklerinde yapılması daha zor ve karmaşık olan yolları tercih etmek zorundadır.

Kısacası Exe küçük dosyaların karmaşık halde durmasını engelleyen ve bu dosyaları tek bir başlık altında toplayan dosyaya verilen ismin kısaltılmış hali olarak yorumlanabilir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar